Zbavujeme se drátů - internet v síti Wi-Fi

14. dubna 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
14. dubna 2003, 00:00

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.

Bezdrátový internet je rychlejší, levnější a odolný vůči rušení

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.

Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.11b na principu vysílače (antény, tzv. Hot-Spot) a přijímače, speciální karty nebo USB zařízení, které musíte mít v počítači. Není přitom třeba žádný spojovací kabel. Přenosy dat, v optimálním případě rychlostí až 11 Mb/s, se odehrávají ve vzduchu v pásmu 2,4 GHz. Pásmo je bezlicenční a bezplatné, vztahuje se na něj povolení Českého telekomunikačního úřadu č. 12/R/2000. Bezdrátový internet je výborným řešením pro přenos dat na krátké a střední vzdálenosti a ve vnitřních podnikových sítích.

Vzdálenost a rychlost

Klasický vysílač Wi-Fi má uvnitř budovy dosah kolem 50 metrů, ve volném prostoru 300 až 500 metrů. Stejně jak klesá signál, klesá i rychlost připojení. Obecně se dá říct, že v zastavěné oblasti budete ideálních 11 Mb/s přijímat v maximální vzdálenosti 50 metrů od vysílače, ve volném prostranství do 150 metrů. Roli hraje i to, zda v okolí Wi-Fi sítě není nějaký přístroj, který signál ruší. Rušičkami mohou být mikrovlnné trouby, kovové konstrukce, vysokonapěťové kabely, transformátory atd. Platí tedy, že by se o umístění vysílače mělo dobře rozhodnout.

Je to bezpečné?

Díky Wi-Fi se na internet můžete připojit všude, kde je Hot-Spot a jedná se o otevřenou bezdrátovou síť. Existují také sítě uzavřené a chráněné pomocí technologie WEP. U uzavřené sítě můžete zakázat vstup nezvaným hostům tím, že správce sítě nastaví na jednotlivých přístupových bodech uživatelská práva, může je omezit až na hardwarové MAC adresy síťových karet. U WEP jde o šifrování signálu pomocí bezpečnostního protokolu.

Budoucnost bezdrátového internetu

Bude rychlejší. Připravuje se nový standard 802.11g. Měl by být také více odolný vůči rušení - zajistit to má technologie OFDM. Ceny zařízení se snižují. Menší Wi-Fi síť se dá pořídit už za 7000 korun. Bezdrátové připojení na internet je přitom levnější než třeba pomocí modemu nebo ADSL. Ve velkých českých městech proto vznikají veřejné neziskové bezdrátové sítě. Jejich členem se může stát každý, kdo má příslušné vybavení a zajistí, že internet poskytne dalšímu zájemci. Ve světě se do bezdrátové sítě můžete připojit například v kavárnách, obchodních centrech, na letišti. Vznikají také projekty městských sítí, například v Curychu, Paříži, kdy bezplatné připojení sponzorují firmy. V USA se připravuje projekt Rainbow, který počítá s pokrytím celých států. I u nás Wi-Fi funguje. Třeba firma Eurotel zprovoznila službu WiFi Jet. Jde o komerčně poskytovaný přístup k internetu ve významných hotelích a na letištích. Společnost WIA zase zavedla síť WIA Wi-Fi pokrývající část centra Prahy. Existují i projekty Wi-Fi zdarma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít