Zbavujeme se drátů - internet v síti Wi-Fi

14. dubna 2003, 00:00 - Mikešová Štěpánka, it@profit.cz
14. dubna 2003, 00:00

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.

Bezdrátový internet je rychlejší, levnější a odolný vůči rušení

Bezdrátový internet, tzv. Wi-Fi, s sebou nese svobodu pohybu a jednoduchost instalace. Roste mu popularita, objevují se tak stále nová bezdrátová zařízení.

Bezdrátové sítě, tzv. Wirelles Lan neboli Wi-Fi, fungují ve standardu 802.11b na principu vysílače (antény, tzv. Hot-Spot) a přijímače, speciální karty nebo USB zařízení, které musíte mít v počítači. Není přitom třeba žádný spojovací kabel. Přenosy dat, v optimálním případě rychlostí až 11 Mb/s, se odehrávají ve vzduchu v pásmu 2,4 GHz. Pásmo je bezlicenční a bezplatné, vztahuje se na něj povolení Českého telekomunikačního úřadu č. 12/R/2000. Bezdrátový internet je výborným řešením pro přenos dat na krátké a střední vzdálenosti a ve vnitřních podnikových sítích.

Vzdálenost a rychlost

Klasický vysílač Wi-Fi má uvnitř budovy dosah kolem 50 metrů, ve volném prostoru 300 až 500 metrů. Stejně jak klesá signál, klesá i rychlost připojení. Obecně se dá říct, že v zastavěné oblasti budete ideálních 11 Mb/s přijímat v maximální vzdálenosti 50 metrů od vysílače, ve volném prostranství do 150 metrů. Roli hraje i to, zda v okolí Wi-Fi sítě není nějaký přístroj, který signál ruší. Rušičkami mohou být mikrovlnné trouby, kovové konstrukce, vysokonapěťové kabely, transformátory atd. Platí tedy, že by se o umístění vysílače mělo dobře rozhodnout.

Je to bezpečné?

Díky Wi-Fi se na internet můžete připojit všude, kde je Hot-Spot a jedná se o otevřenou bezdrátovou síť. Existují také sítě uzavřené a chráněné pomocí technologie WEP. U uzavřené sítě můžete zakázat vstup nezvaným hostům tím, že správce sítě nastaví na jednotlivých přístupových bodech uživatelská práva, může je omezit až na hardwarové MAC adresy síťových karet. U WEP jde o šifrování signálu pomocí bezpečnostního protokolu.

Budoucnost bezdrátového internetu

Bude rychlejší. Připravuje se nový standard 802.11g. Měl by být také více odolný vůči rušení - zajistit to má technologie OFDM. Ceny zařízení se snižují. Menší Wi-Fi síť se dá pořídit už za 7000 korun. Bezdrátové připojení na internet je přitom levnější než třeba pomocí modemu nebo ADSL. Ve velkých českých městech proto vznikají veřejné neziskové bezdrátové sítě. Jejich členem se může stát každý, kdo má příslušné vybavení a zajistí, že internet poskytne dalšímu zájemci. Ve světě se do bezdrátové sítě můžete připojit například v kavárnách, obchodních centrech, na letišti. Vznikají také projekty městských sítí, například v Curychu, Paříži, kdy bezplatné připojení sponzorují firmy. V USA se připravuje projekt Rainbow, který počítá s pokrytím celých států. I u nás Wi-Fi funguje. Třeba firma Eurotel zprovoznila službu WiFi Jet. Jde o komerčně poskytovaný přístup k internetu ve významných hotelích a na letištích. Společnost WIA zase zavedla síť WIA Wi-Fi pokrývající část centra Prahy. Existují i projekty Wi-Fi zdarma.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít