Zázračný konektor

22. prosince 2003, 00:00 - Připravil TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
22. prosince 2003, 00:00

PŘEVRATNÉ ZMĚNY V KONSTRUKCI PC SE NEDĚJÍ KAŽDÝ DEN. NA DOBU, KDY SE OBJEVIL NÁSTUPCE ZASTARALÉHO A POMALÉHO SÉRIOVÉHO PORTU SE PROTO NEDÁ ZAPOMENOUT.

Rozhraní USB má netušené možnosti

Hlavním důvodem proč vzniklo USB neboli Universal Serial Bus, byly patrně dosavadní omezené možnosti připojovat k osobnímu počítači další periferie a zařízení. Z počítačového pravěku si s sebou nesly standardně vybavené „stroje“ kategorie IBM PC omezení v podobě jednoho paralelního portu, většinou obsazeného tiskárnou, a dvou konektorů sériového rozhraní. Když jeden z nich obsadila od příchodu první verze Windows 1.0 myš a druhý například modem, použití jakékoliv další periferie nutně znamenalo zdlouhavou proceduru s vypínáním počítače a ruční zapojování kabelu žádaného zařízení.

ZAKLÍNADLO HOT-SWAP

S vědomím, že přišel čas na změnu, vznikla obecně platná specifikace nového sériového portu USB. Jednou z hlavních výhod je teoretická možnost zapojit k jednomu počítači až 127 USB zařízení. I obyčejné počítače mají přinejmenším čtyři nebo v lepších případech šest USB zásuvek. Další rozšíření lze zařídit dokoupením externích USB rozbočovačů. Podle autorů koncepce USB měl být jednou z převratných novinek takzvaný hot-swap, tj. do té doby nemožné připojování a odebírání periferií za chodu počítače. Přestože se ukázalo, že odpojování a přidávání USB věcí nefunguje za všech okolností stoprocentně, byl to pokrok žádoucím směrem. Převážily jiné klady jako vyšší rychlost přenosu dat.

JE LIBO KÁVU?

Úplně nové a skladnější bylo v porovnání se sériovým portem provedení zásuvek a propojovacích kabelů. Je to proto, že USB používá jenom čtyři vodiče, dva z nich jako tzv. twisted pair (najdete je třeba u lokálních počítačových sítí) přenášejí data a dva vedou elektřinu pro periferie. Pokud je tudíž zařízení natolik úsporné, že mu stačí k provozu napětí 5 voltů a spotřebuje maximálně 0,5 A, nepotřebuje vlastní napájení a ušetří vestavěný transformátor nebo externí adaptér. Právě elektřina napájející USB porty ze zdroje v PC se stala v poslední době podnětem pro různé převážně asijské výrobce k produkci nové kategorie počítačových doplňků. S klasickými periferiemi (jako je klávesnice, myš, tablet nebo modem) nemají ale mnoho společného. Nakonec ani se samotným počítačem, který s nimi jako s běžným hardwarem vůbec nekomunikuje. Kabel s USB konektorem v těchto případech slouží jenom jako přívod elektrické energie pro někdy užitečné a jindy spíš šílené věcičky, které se vejdou na kancelářský stůl. V katalozích proto můžete narazit na takové zajímavosti jakými jsou topná plošinka pro přihřívání hrnečku s kávou, zapalovač na cigarety podobný tomu z osobních automobilů nebo skutečné rarity jako některé dámské sexuální pomůcky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít