Zázračný konektor

22. prosince 2003, 00:00 - Připravil TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
22. prosince 2003, 00:00

PŘEVRATNÉ ZMĚNY V KONSTRUKCI PC SE NEDĚJÍ KAŽDÝ DEN. NA DOBU, KDY SE OBJEVIL NÁSTUPCE ZASTARALÉHO A POMALÉHO SÉRIOVÉHO PORTU SE PROTO NEDÁ ZAPOMENOUT.

Rozhraní USB má netušené možnosti

Hlavním důvodem proč vzniklo USB neboli Universal Serial Bus, byly patrně dosavadní omezené možnosti připojovat k osobnímu počítači další periferie a zařízení. Z počítačového pravěku si s sebou nesly standardně vybavené „stroje“ kategorie IBM PC omezení v podobě jednoho paralelního portu, většinou obsazeného tiskárnou, a dvou konektorů sériového rozhraní. Když jeden z nich obsadila od příchodu první verze Windows 1.0 myš a druhý například modem, použití jakékoliv další periferie nutně znamenalo zdlouhavou proceduru s vypínáním počítače a ruční zapojování kabelu žádaného zařízení.

ZAKLÍNADLO HOT-SWAP

S vědomím, že přišel čas na změnu, vznikla obecně platná specifikace nového sériového portu USB. Jednou z hlavních výhod je teoretická možnost zapojit k jednomu počítači až 127 USB zařízení. I obyčejné počítače mají přinejmenším čtyři nebo v lepších případech šest USB zásuvek. Další rozšíření lze zařídit dokoupením externích USB rozbočovačů. Podle autorů koncepce USB měl být jednou z převratných novinek takzvaný hot-swap, tj. do té doby nemožné připojování a odebírání periferií za chodu počítače. Přestože se ukázalo, že odpojování a přidávání USB věcí nefunguje za všech okolností stoprocentně, byl to pokrok žádoucím směrem. Převážily jiné klady jako vyšší rychlost přenosu dat.

JE LIBO KÁVU?

Úplně nové a skladnější bylo v porovnání se sériovým portem provedení zásuvek a propojovacích kabelů. Je to proto, že USB používá jenom čtyři vodiče, dva z nich jako tzv. twisted pair (najdete je třeba u lokálních počítačových sítí) přenášejí data a dva vedou elektřinu pro periferie. Pokud je tudíž zařízení natolik úsporné, že mu stačí k provozu napětí 5 voltů a spotřebuje maximálně 0,5 A, nepotřebuje vlastní napájení a ušetří vestavěný transformátor nebo externí adaptér. Právě elektřina napájející USB porty ze zdroje v PC se stala v poslední době podnětem pro různé převážně asijské výrobce k produkci nové kategorie počítačových doplňků. S klasickými periferiemi (jako je klávesnice, myš, tablet nebo modem) nemají ale mnoho společného. Nakonec ani se samotným počítačem, který s nimi jako s běžným hardwarem vůbec nekomunikuje. Kabel s USB konektorem v těchto případech slouží jenom jako přívod elektrické energie pro někdy užitečné a jindy spíš šílené věcičky, které se vejdou na kancelářský stůl. V katalozích proto můžete narazit na takové zajímavosti jakými jsou topná plošinka pro přihřívání hrnečku s kávou, zapalovač na cigarety podobný tomu z osobních automobilů nebo skutečné rarity jako některé dámské sexuální pomůcky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít