Zázračná garance

29. května 2013, 12:00 - Pavel Páral, Euro
29. května 2013, 12:00

Jakýsi Angličan po deseti letech přišel na to, že za staré úvěry z dob socialismu ručí stát. A tomu máme věřit?

Nový záhadný malér českých financí v podobě státní záruky na takzvané úvěry TOZ z počátku devadesátých let, na což upozornil server Česká pozice, vypadá dost podezřele. Jde o úvěry, které za komunistického režimu poskytla Státní banka Československá firmám, od nichž odčerpalo ministerstvo financí zvláštní daní obratový kapitál, aby měl státní rozpočet peníze na budování jaderné energetiky.

Tyto úvěry při obnově bankovnictví skončily v Komerční bance a v IPB. Šlo přitom o úvěry, jejichž splatnost byla extrémně nejistá, protože dlužníci byli vesměs ve velmi složité finanční situaci. Velké banky pak logicky měly potíže také. Tyto úvěry totiž nebyly garantovány, takže na ně bylo třeba v bankách vytvářet obrovské opravné položky. Stát je proto v roce 1991 od bank odkoupil a vložil do nově vytvořené Konsolidační banky. Ta se pak na přelomu tisíciletí proměnila v Českou konsolidační agenturu (ČKA) a tyto prastaré pohledávky – často již za společnostmi v bankrotu - prodávala v balíčcích s dalšími nedobytnými pohledávkami privátním investorům.

Tajemný Angličan

Nyní po deseti letech jakýsi Angličan, který speciálně tyto pohledávky skoupil, přišel na to, že jsou garantovány státem? A tomu máme věřit? A zaplatit z peněz daňových poplatníků několikamiliardové narovnání? Inkriminovaný paragraf zákona o velké privatizaci, z něhož dotyčný Angličan dovozuje svůj nárok na státní garanci, platil od roku 1993 do roku 2005. Tuto státní garanci v něm nenašli ani špičkoví právní poradci ČKA, ani investoři jako Goldman Sachs, GE Finance, nebo PPF.

Nikdo z nich tuto garanci nikdy neuplatnil. Naopak tyto pohledávky za pár kaček prodali dál. Nejspíš by majitelé těchto firem měly sekat odpovědným lidem za transakce hlavy jako na běžícím pásu, když mohli inkasovat garantovaný narovnání od státu. Ale nesekají.

Takže je to buď gigantické spiknutí mocných proti českému státu, což se zdá býti absurdní, nebo pokus jakéhosi Angličana vytáhnout ze státní kasy pod záminkou hypotetické hrozby ne zcela malou finanční sumu.


Čtěte další komentáře Pavla Párala

Tenhle magoš není pro mladý

O kachnách a hrdličkách

Opencard na dráze


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít