Závod o irácké zakázky odstartoval

28. dubna 2003, 00:00 - Dana Rybáková
28. dubna 2003, 00:00

Větší šance čekají na firmy, s nimiž mají americké koncerny zkušenostiVálka skončila a je třeba rychle projevit zájem o zakázky na obnově Iráku. Máme možnost o nich také spolurozhodovat. Kolik našich expertů bude hájit zájmy českých firem, rozhodne vláda.

Větší šance čekají na firmy, s nimiž mají americké koncerny zkušenosti

Válka skončila a je třeba rychle projevit zájem o zakázky na obnově Iráku. Máme možnost o nich také spolurozhodovat. Kolik našich expertů bude hájit zájmy českých firem, rozhodne vláda.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už před časem oznámilo, že vysílá do Iráku specialistu, který má přímo na místě hájit zájmy českých firem. Nakonec to není pracovník jeden, ale dva, a do minulého pátku do Iráku neodletěli. Problém je v tom, že nejdříve je musí vzít do stavu zaměstnanců Ministerstvo zahraničí. Poté je třeba zažádat o vízum, což trvá zhruba týden. Podle Jaroslava Třosky z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu je jejich odcestování reálné mezi 5. až 10. květnem. Toto prodlení je vzhledem k tomu, že firmy z ostatních zemí nečekají a dravost a rychlost při dělení iráckého koláče obnovy je nutná, dost nepochopitelné. Česko bylo také vyzváno k účasti na činnosti Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc (ORHA), který bude dohlížet na humanitární pomoc a obnovu Iráku. Států, které dostanou takovou možnost, nemá být více než deset. Kromě Američanů a Britů se podle generálního ředitele agentury CzechTrade Martina Tlapy počítá také se Španělskem, Portugalskem, Polskem a Českou republikou. Kolik tuzemských specialistů vyšle česká vláda, aby hájili zájmy českých firem, o tom by měla rozhodnout toto pondělí. Je to samozřejmě také otázka peněz. Podle našich informací by mohla vláda na humanitární pomoc a naše zapojení do obnovy Iráku vyčlenit asi 380 milionů korun. Iniciátorem finanční podpory ze státního rozpočtu je Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle neoficiální informace takový výdaj ze státní kasy ministr financí nechápe nijak pozitivně. Ovšem pokud nedáme peníze přinejmenším na ony experty, žádné mít nebudeme. Tuzemské firmy od minulého týdne využívají možnost přihlásit se na serveru businessinfo.cz, a dostat se tak na seznam, který Ministerstvo průmyslu a obchodu předá vyslanectvím ve Washingtonu a Kuvajtu. Odtud půjdou profily příslušných firem přímo do databází Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) a do Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc. Na konci minulého týdne se na seznamu, který „probírá“ Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy, ocitlo přes šest desítek firem. Největší příležitosti pro české podniky budou v oblasti rekonstrukce a modernizace infrastruktury, strojírenského zařízení a petrochemických celků.

Pokračování na straně 10

Dokončení z titulní strany 1

Počítá se s tím, že tuzemské podniky budou fungovat jako subdodavatelé amerických a britských společností. Výhodu přitom mají samozřejmě mít firmy, které už mají zkušenosti jednak z Iráku, jednak pro zámořské firmy už pracují či pracovaly. Podle sdělení agentury CzechTrade je ve Spojených státech již známo šest velkých inženýrských firem, které budou mít na projektech rekonstrukce válkou zničené země pravděpodobně největší podíl. Budou spravovat finanční prostředky, které pro konkrétní projekty vyčlení instituce jako USAID. Jednou z nich je společnost Bechtel Group, která dostala zakázku na obnovu infrastruktury za desítky milionů dolarů. S touto firmou se při výstavbě produktovodu na pomezí Pakistánu a Indie setkala společnost Škodaexport. Výhodou českých firem v účasti na obnově by mohla být jejich tradice v tomto teritoriu. V sedmdesátých a osmdesátých letech dosahoval vývoz do Iráku až 150 milionů amerických dolarů ročně. Více než 60 procent kapacit petrochemického průmyslu v Iráku bylo českého původu. Dalšími hlavními položkami vývozu byly traktory a jejich komponenty, obráběcí a textilní stroje, čerpadla, sklo, textil a bižuterii. Po uvalení sankcí exportovaly tuzemské firmy do Iráku minimálně. Po roce 1998, kdy začalo z Prahy vysílat RFE/Radio Free Iraq, Bagdád udělal českému vývozu rázný konec. Je však řada tuzemských firem, které mají dosud v Iráku pohledávky. Patří k nim například Technoexport, který dodával petrochemické kapacity. Podle jeho generálního ředitele Josefa Cílka firma předpokládá vyslat odborníky, kteří mají zjistit možnosti přímých dodávek. A mělo by zřejmě dojít i na řešení pohledávek. Podle dostupných informací se o dodávky zajímá i kopřivnická Tatra. Nástupce První brněnské strojírny, která dodávala komponenty pro rafinérii v irácké Basře, společnost Alstom Power, se nezajímá jen o irácké zakázky, ale o celý Blízký východ. Společnost Dekonta chce získat zakázku na odstraňování ekologických zátěží. Vzhledem k tomu, že již v minulosti v podobném případě v Jugoslávii uspěla, je získání kontraktu podle předsedy jejího představenstva Tomáše Havlíka celkem reálné. Hlavně o dokončení již uzavřených kontraktů, jejichž plnění přerušila válka v Perském zálivu a embargo, má zájem stavební firma PSG - International.

* Česko může mít své experty v Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc, který bude dohlížet na obnovu Iráku. Kolik našich odborníků pošleme, vláda teprve rozhodne.

* Na podporu projektů tuzemských firem a na vyslání českých expertů do Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc by mělo být vyčleněno asi 380 milionů korun ze státního rozpočtu. Kolik to nakonec bude, vláda teprve rozhodne.

Rekonstrukce Iráku - seznam doporučených českých firem

AIG Czech Republic pojišťovna, a. s.

ALSTOM Power, s. r. o., ALSTOM Group

AZAS INVEST s. r. o.

BCM Control s. r. o.

ČKD Blansko Engineering, a. s. (ČBE)

ČKD Nové Energo, a. s.

ČKD Praha DIZ, a. s.

DAP-PROVMEX, s. r. o.

Dekonta, a. s.

DIESEL INTERNATIONAL, s. r. o.

ECO-DESIGN EGE, s. r. o.

Environment Commerce CZ s. r. o.

GEOtest Brno, a. s.

HELPteam, s. r. o.

HOUDEK Ltd.

Hutní montáže Ostrava, a. s.

Hutnictví železa, a. s.

Chepos Engineering, spol. s. r. o.

INEKON Group, a. s.

INTV, spol. s r.o.

Inženýrsko-výrobní elektrotechnický podnik, a. s.

J.V. Sdružení Praha KLIMA, a. s.

KORONA Lochovice, s. r. o.

KPM Consult, a. s.

Královopolská Ria, a. s.

Královopolská, a. s.

LITES, a. s.

MANSFELD IDC, s. r. o.

MICOS, s. r. o.

Montáže Přerov, a. s.

MSA, a. s.

Ondřejovická strojírna s. r. o.

PCS, s. r. o.

Plynostav Pardubice holding, a. s.

ProMinent Dosiertechnik CS, s. r. o.

PROSTR Trading Ltd. PSG - International, a. s.

SEZ, a. s.

Chomutov Sigma Group, a. s.

SIGMA Pumpy Hranice, s.r.o.

Sigmainvest, spol. s. r. o.

Smaltovna Tupesy, a. s.

SOR Libchavy, s. r. o.

Stavební obnova železnic, a. s.

STROJEXPORT, a. s.

STROJEXPORT PTA, s. r. o.

STROS-Sedlčanské strojírny, a. s.

ŠKODA Holding, a. s.

ŠKODA PRAHA, a. s.

Škodaexport, a. s.

TEDOM, s. r. o.

Technoexport Praha, a. s.

TESSEK Ltd. UNIKO ZLIN, a. s.

UNIS, s. r. o.

VITA Comfort Ideal, s. r. o.

Vítkovice, a. s.

Zetor, a. s.

ZVU Engineering, a. s.

ZVVZ, a. s. Milevsko

PRAMEN: BUSINESSINFO

Na obnově Iráku se chce vedle několika desítek českých společností podílet také známý výrobce traktorů Zetor.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít