Zaujalo nás

09. září 2002, 00:00 - admin
09. září 2002, 00:00

Hotel Hilton si s povodní poradil Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů.

Hotel Hilton si s povodní poradil

Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů. Tím zajistilo stabilitu hotelu proti tlakům vnější vody. Povodňová vlna sice zasáhla patro nad garážemi, ale budova byla ušetřena zabahnění rozsáhlých podzemních ploch. Podle stavebních odborníků by podobný přístup v metru zabránil rozsáhlým škodám, které v něm voda napáchala. Jak vidět, i bezpečnostním opatřením se daří lépe v rukách soukromníků.

Škromach chce zmrazit nemocenskou

Konečně k úsporám v pravém smyslu slova chce sáhnout ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Tím, že by příští rok nevalorizoval nemocenské dávky, ušetřil by rozpočtu 800 milionů korun. Strop denní dávky pro nemocné pojištěnce by zůstal na 419 Kč, místo na valorizovaných 455 Kč. Jak známo, nemocenské nejvíce využívají (a často i zneužívají) nízkopříjmové vrsty zaměstnanců, zatímco kvalifikovaní lidé a podnikatelé si často místo nemocenské vybírají dovolenou. Na této skutečnosti se i nadále těžko co změní. Nechť se tedy na ní alespoň nějaká koruna ušetří.

Zákon ohrožuje transplantace

Transplantace orgánů od zemřelých dárců jsou vážně ohroženy. Způsobil to zákon, přijatý minulým parlamentem, který vstoupil v platnost 1. září. Ten totiž ukládá povinnost provést před transplantací pitvu, což vzhledem ke krátké životnosti orgánů není časově možné. Nová ministryně zdravotnictví slibuje brzkou novelu, z níž povinnost pitvy zmizí. V ČR nyní čeká na darovaný orgán téměř tisícovka na životě ohrožených pacientů. Mysleli na ně poslanci, když zákon přijímali?

Kovarčík zlomil nad Klausem hůl

Případnou kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta republiky zpochybnil kontroverzní přítel předsedy ODS podnikatel Peter Kovarčík, v jehož sídle na Mallorce strávil Klaus minulý rok dovolenou. „Pan profersor měl jako čestný předseda strany už dávno umožnit objevení nové tváře. Měl řadu měsíců na to, aby se stal jako úctyhodný profesor např. chicagské univerzity s renomé ekonoma a vědce v lednu prezidentským kandidátem přijatelným pro všechny. Myslím, že tu šanci propásl,“ říká Kovarčík. Inu, v nouzi poznáš přítele.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít