Zaujalo nás

09. září 2002, 00:00 - admin
09. září 2002, 00:00

Hotel Hilton si s povodní poradil Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů.

Hotel Hilton si s povodní poradil

Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů. Tím zajistilo stabilitu hotelu proti tlakům vnější vody. Povodňová vlna sice zasáhla patro nad garážemi, ale budova byla ušetřena zabahnění rozsáhlých podzemních ploch. Podle stavebních odborníků by podobný přístup v metru zabránil rozsáhlým škodám, které v něm voda napáchala. Jak vidět, i bezpečnostním opatřením se daří lépe v rukách soukromníků.

Škromach chce zmrazit nemocenskou

Konečně k úsporám v pravém smyslu slova chce sáhnout ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Tím, že by příští rok nevalorizoval nemocenské dávky, ušetřil by rozpočtu 800 milionů korun. Strop denní dávky pro nemocné pojištěnce by zůstal na 419 Kč, místo na valorizovaných 455 Kč. Jak známo, nemocenské nejvíce využívají (a často i zneužívají) nízkopříjmové vrsty zaměstnanců, zatímco kvalifikovaní lidé a podnikatelé si často místo nemocenské vybírají dovolenou. Na této skutečnosti se i nadále těžko co změní. Nechť se tedy na ní alespoň nějaká koruna ušetří.

Zákon ohrožuje transplantace

Transplantace orgánů od zemřelých dárců jsou vážně ohroženy. Způsobil to zákon, přijatý minulým parlamentem, který vstoupil v platnost 1. září. Ten totiž ukládá povinnost provést před transplantací pitvu, což vzhledem ke krátké životnosti orgánů není časově možné. Nová ministryně zdravotnictví slibuje brzkou novelu, z níž povinnost pitvy zmizí. V ČR nyní čeká na darovaný orgán téměř tisícovka na životě ohrožených pacientů. Mysleli na ně poslanci, když zákon přijímali?

Kovarčík zlomil nad Klausem hůl

Případnou kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta republiky zpochybnil kontroverzní přítel předsedy ODS podnikatel Peter Kovarčík, v jehož sídle na Mallorce strávil Klaus minulý rok dovolenou. „Pan profersor měl jako čestný předseda strany už dávno umožnit objevení nové tváře. Měl řadu měsíců na to, aby se stal jako úctyhodný profesor např. chicagské univerzity s renomé ekonoma a vědce v lednu prezidentským kandidátem přijatelným pro všechny. Myslím, že tu šanci propásl,“ říká Kovarčík. Inu, v nouzi poznáš přítele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít