Zaujalo nás

09. září 2002, 00:00 - admin
09. září 2002, 00:00

Hotel Hilton si s povodní poradil Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů.

Hotel Hilton si s povodní poradil

Podzemní garáže hotelu Hilton v pražském Karlíně připomínají malý zázrak. Nejsou zabahněny, zavaleny plísní a nepáchnou. V okamžiku blížící se katastrofy jednalo totiž vedení hotelu podle vlastních bezpečnostních plánů a nechalo zaplavit hotelové přízemí čistou vodou z hydrantů. Tím zajistilo stabilitu hotelu proti tlakům vnější vody. Povodňová vlna sice zasáhla patro nad garážemi, ale budova byla ušetřena zabahnění rozsáhlých podzemních ploch. Podle stavebních odborníků by podobný přístup v metru zabránil rozsáhlým škodám, které v něm voda napáchala. Jak vidět, i bezpečnostním opatřením se daří lépe v rukách soukromníků.

Škromach chce zmrazit nemocenskou

Konečně k úsporám v pravém smyslu slova chce sáhnout ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Tím, že by příští rok nevalorizoval nemocenské dávky, ušetřil by rozpočtu 800 milionů korun. Strop denní dávky pro nemocné pojištěnce by zůstal na 419 Kč, místo na valorizovaných 455 Kč. Jak známo, nemocenské nejvíce využívají (a často i zneužívají) nízkopříjmové vrsty zaměstnanců, zatímco kvalifikovaní lidé a podnikatelé si často místo nemocenské vybírají dovolenou. Na této skutečnosti se i nadále těžko co změní. Nechť se tedy na ní alespoň nějaká koruna ušetří.

Zákon ohrožuje transplantace

Transplantace orgánů od zemřelých dárců jsou vážně ohroženy. Způsobil to zákon, přijatý minulým parlamentem, který vstoupil v platnost 1. září. Ten totiž ukládá povinnost provést před transplantací pitvu, což vzhledem ke krátké životnosti orgánů není časově možné. Nová ministryně zdravotnictví slibuje brzkou novelu, z níž povinnost pitvy zmizí. V ČR nyní čeká na darovaný orgán téměř tisícovka na životě ohrožených pacientů. Mysleli na ně poslanci, když zákon přijímali?

Kovarčík zlomil nad Klausem hůl

Případnou kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta republiky zpochybnil kontroverzní přítel předsedy ODS podnikatel Peter Kovarčík, v jehož sídle na Mallorce strávil Klaus minulý rok dovolenou. „Pan profersor měl jako čestný předseda strany už dávno umožnit objevení nové tváře. Měl řadu měsíců na to, aby se stal jako úctyhodný profesor např. chicagské univerzity s renomé ekonoma a vědce v lednu prezidentským kandidátem přijatelným pro všechny. Myslím, že tu šanci propásl,“ říká Kovarčík. Inu, v nouzi poznáš přítele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít