Zatím se hlavně slibuje

18. května 2010, 11:54 - Kateřina Menzelová
18. května 2010, 11:54

Developeři oznamují nové projekty, na trhu je ale stále převis poptávky

Pryč jsou doby, kdy se každý týden objevily nabídky nových developerských projektů, které zahrnovaly stovky či tisíce bytů. Krize se na trhu projevila razantním snížením výstavby. I když nyní developerské firmy tvrdí, že nálada je v porovnání s loňským rokem lepší, stále se zájem o nové bydlení podstatně nezvýšil. Část kupujících stále transakce odkládá, developeři zase nejsou ochotni zbavovat se bytů s výraznými slevami. A do dalších projektů se pouštěli zatím jen výjimečně. Aby si nyní zajistili bankovní úvěr, musejí prokázat, že ještě před začátkem výstavby mají až čtyřicet procent bytů předprodáno. To je samozřejmě jednodušší splnit v menších komplexech. Pokud už developeři stavební práce zahájí, jde většinou o menší projekty, které nabídnou maximálně stovky bytů.

Nestaví se Dle analýzy mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle na trhu s byty v hlavním městě trvá přesycenost. Navíc vzhledem k nízkým prodejům a horšímu přístupu k úvěrům na výstavbu je vysoce nepravděpodobné, že by stavitelé na trhu představili větší množství nových projektů. To ostatně dokládají i údaje Českého statistického úřadu. Počet zahájených bytů v Praze se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně propadl o 67 procent na 330 jednotek. Počet dokončených bytů zůstal v hlavním městě během prvních tří měsíců téměř beze změny, stavaři dostavěli 2122 jednotek. Řada developerů v poslední době zveřejňuje plány, které počítají se zahájením výstavby ještě v letošním roce. Společnost Central Group chystá v Praze-Hájích postavit 510 bytů. Začátek stavby odhaduje na letošní listopad, dokončení na prosinec 2012. Projekt bude rozdělen do tří bytových domů. V bytovém souboru může podle developera najít domov až 1015 obyvatel. Developerská firma Crestyl oživila projekt za 7,5 miliardy korun na rozhraní pražského Karlína, Libně a Holešovic. První etapa stavby měla být původně dokončena v letošním prvním čtvrtletí, hospodářská krize ale zahájení stavby posunula. Developer nyní započal demoliční práce. U Vltavy má následně vyrůst kancelářský a bytový komplex, který má mít celkem 120 tisíc metrů čtverečních kanceláří a bytů. V první fázi vyroste 346 luxusních bytů. „V současné době máme předprodáno 24 procent bytů v celkové hodnotě 108 milionů korun,“ konstatoval ředitel projektu skupiny Crestyl Radim Sayed. „Ke splnění podmínek pro možnost čerpání úvěru nám zbývá ještě prodej zhruba tří bytů,“ dodal šéf projektu. Bankou vyžadované procento předprodejů chce firma naplnit do června.

Nové jsou levnější Zhruba 500 bytů hodlá letos dokončit společnost Finep. Současně plánuje zahájení výstavby nového bydlení v Praze-Hostivaři a Štěrboholích, další etapy svých projektů chce začít stavět také na Harfě a Proseku. „Pokud překonáme ochlazení na trhu, máme připravené další projekty,“ dodává předseda představenstva Finepu Michal Kocián. Developerská společnost Ekospol plánuje v letošním roce zahájit výstavbu pěti nových bytových projektů s nejméně 479 byty. Vedení firmy zdůrazňuje, že byty v těchto projektech jsou o statisíce levnější než ceny dokončených bytů. Jedním z mála projektů, kde byl letos již poklepán základní kámen, je rezidenční komplex Kajetánka. Ten se nachází v Praze 6 mezi ulicemi Radimova a Na Petynce na pozemku parku o rozloze přesahující 28 tisíc metrů čtverečních. Komplex zahrnuje čtyři nové domy o 145 luxusních bytech se zahrádkami, balkony nebo velkými terasami. Součástí projektu bude také rekonstrukce dvou historických objektů – vily a barokní oranžerie. Na projektu Kajetánka se spolupodílejí společnosti Lapid Capital Ventures a Quinlan Private. Architektem projektuje je pražský ateliér LOXIA. Dodavatelem stavby je společnost Metrostav. Stavební práce začaly také na první etapě projektu Rezidenční park Na Vackově v Praze 3, která je nazvaná alfarezidence. Ta nabídne celkem 124 bytů, termín jejich kolaudace se předpokládá v první čtvrtině roku 2012. Developerem projektu je společnost Metrostav Development.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít