Zatím neumíme financovat inovační projekty,

23. června 2003, 00:00 - (pb)
23. června 2003, 00:00

říká Ladislav Macka, ředitel Českomoravské záruční a rozvojové bankyLadislav Macka byl prvním zaměstnancem Českomoravské záruční a rozvojové banky. Byl a je jejím zatím jediným generálním ředitelem.ČMZRB vznikla v roce 1992. Jaká je dnes?

říká Ladislav Macka, ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky

Ladislav Macka byl prvním zaměstnancem Českomoravské záruční a rozvojové banky. Byl a je jejím zatím jediným generálním ředitelem.

ČMZRB vznikla v roce 1992. Jaká je dnes? Bez nějakých dramatických událostí se podařilo vybudovat finanční instituci, která je standardní součástí všech moderních ekonomik. Během let se ale měnila. Původně se banka starala takřka výhradně o podporu podnikání, postupně se její aktivity rozšířily také směrem k rozvoji infrastruktury.

* Úvěry, které poskytujete, se počítají ve stovkách. Není to málo?

Především je třeba říci, že úvěry nejsou naší prioritou. Hlavní pozornost věnujeme zárukám - ty mají nahradit chybějící majetek na straně podnikatelů. Tomu se věnujeme nejvíce, to je alfa i omega naší činnosti. Co se úvěrování týče, také do budoucna chceme pouze doplňovat komerční sektor právě tam, kde je jeho aktivita mizivá. Dnes se zdá, že banky příliš nedychtí financovat projekty začínajících podnikatelů či v ekonomicky postižených regionech, nezajímají je také drobné půjčky. Pokud se to potvrdí, úvěrové programy budou orientovány tímto směrem.

* Právě začínajícím podnikatelům ČMZRB poskytla v prvních pěti měsících 157 úvěrů.

Není to nijak impozantní číslo, ale odpovídá to zdrojům, které máme k dispozici, a také poptávce. V zásadě je situace taková, že poptávku po úvěrech a zárukách jsme v zásadě schopni pokrýt, zatímco zájem o příspěvky na úhradu úroků přesahuje možnosti banky. Pravda také je, že podle našich informací je úroveň informovanosti o bance samotné i jejích produktech velmi nízká. Problém určitě není ve lhůtách nebo výši poplatků - jsou srovnatelné s komerční sférou. Menší úvěr jsme schopni realizovat do týdne po dodání kompletní dokumentace.

* Čeká na banku nějaká jiná inovace?

Počítáme s tím, že novými mocenskými centry se stanou kraje. V blízké budoucnosti nepochybně budou mít vlastní majetek, strategii i peníze a také vlastní plány rozvoje. Také tady bude zapotřebí participace veřejných a soukromých zdrojů, takže bychom v blízké budoucnosti to, co zatím děláme pro vládu, rádi dělali i pro kraje. Vedle toho chceme pozornost zaměřit na financování základního kapitálu.

* S tím snad počítá program Záruka?!

To je pravda, ale v současné podobě to nefunguje. Jde o oblast financování inovačního podnikání, kdy se jedná o realizaci nějaké nové myšlenky, nápadu nebo i vynálezu. Zejména tam, kde je to technologicky a tedy i finančně náročnější, je zapotřebí bankovního úvěru. Podnikatel - zpravidla to bývá nemajetný mladý člověk - ale v bance narazí na požadavek spolufinancování. Ve vyspělých ekonomikách ho zajišťuje tzv. rizikový kapitál. Měli jsme za to, že pokud poskytneme záruku na takové kapitálové vstupy, objeví se takový rizikový kapitál i u nás. Nestalo se. Poohlédli jsme se jinde a zjistili, že v zahraničí je to často stát, který v takových případech intervenuje přímo, sám kapitálově vstupuje do perspektivních projektů. To u nás zatím nejde. Chceme to znovu otevřít.

Naší prioritou nejsou úvěry, ale poskytování záruk, říká generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít