Zatím neumíme financovat inovační projekty,

23. června 2003, 00:00 - (pb)
23. června 2003, 00:00

říká Ladislav Macka, ředitel Českomoravské záruční a rozvojové bankyLadislav Macka byl prvním zaměstnancem Českomoravské záruční a rozvojové banky. Byl a je jejím zatím jediným generálním ředitelem.ČMZRB vznikla v roce 1992. Jaká je dnes?

říká Ladislav Macka, ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky

Ladislav Macka byl prvním zaměstnancem Českomoravské záruční a rozvojové banky. Byl a je jejím zatím jediným generálním ředitelem.

ČMZRB vznikla v roce 1992. Jaká je dnes? Bez nějakých dramatických událostí se podařilo vybudovat finanční instituci, která je standardní součástí všech moderních ekonomik. Během let se ale měnila. Původně se banka starala takřka výhradně o podporu podnikání, postupně se její aktivity rozšířily také směrem k rozvoji infrastruktury.

* Úvěry, které poskytujete, se počítají ve stovkách. Není to málo?

Především je třeba říci, že úvěry nejsou naší prioritou. Hlavní pozornost věnujeme zárukám - ty mají nahradit chybějící majetek na straně podnikatelů. Tomu se věnujeme nejvíce, to je alfa i omega naší činnosti. Co se úvěrování týče, také do budoucna chceme pouze doplňovat komerční sektor právě tam, kde je jeho aktivita mizivá. Dnes se zdá, že banky příliš nedychtí financovat projekty začínajících podnikatelů či v ekonomicky postižených regionech, nezajímají je také drobné půjčky. Pokud se to potvrdí, úvěrové programy budou orientovány tímto směrem.

* Právě začínajícím podnikatelům ČMZRB poskytla v prvních pěti měsících 157 úvěrů.

Není to nijak impozantní číslo, ale odpovídá to zdrojům, které máme k dispozici, a také poptávce. V zásadě je situace taková, že poptávku po úvěrech a zárukách jsme v zásadě schopni pokrýt, zatímco zájem o příspěvky na úhradu úroků přesahuje možnosti banky. Pravda také je, že podle našich informací je úroveň informovanosti o bance samotné i jejích produktech velmi nízká. Problém určitě není ve lhůtách nebo výši poplatků - jsou srovnatelné s komerční sférou. Menší úvěr jsme schopni realizovat do týdne po dodání kompletní dokumentace.

* Čeká na banku nějaká jiná inovace?

Počítáme s tím, že novými mocenskými centry se stanou kraje. V blízké budoucnosti nepochybně budou mít vlastní majetek, strategii i peníze a také vlastní plány rozvoje. Také tady bude zapotřebí participace veřejných a soukromých zdrojů, takže bychom v blízké budoucnosti to, co zatím děláme pro vládu, rádi dělali i pro kraje. Vedle toho chceme pozornost zaměřit na financování základního kapitálu.

* S tím snad počítá program Záruka?!

To je pravda, ale v současné podobě to nefunguje. Jde o oblast financování inovačního podnikání, kdy se jedná o realizaci nějaké nové myšlenky, nápadu nebo i vynálezu. Zejména tam, kde je to technologicky a tedy i finančně náročnější, je zapotřebí bankovního úvěru. Podnikatel - zpravidla to bývá nemajetný mladý člověk - ale v bance narazí na požadavek spolufinancování. Ve vyspělých ekonomikách ho zajišťuje tzv. rizikový kapitál. Měli jsme za to, že pokud poskytneme záruku na takové kapitálové vstupy, objeví se takový rizikový kapitál i u nás. Nestalo se. Poohlédli jsme se jinde a zjistili, že v zahraničí je to často stát, který v takových případech intervenuje přímo, sám kapitálově vstupuje do perspektivních projektů. To u nás zatím nejde. Chceme to znovu otevřít.

Naší prioritou nejsou úvěry, ale poskytování záruk, říká generální ředitel ČMZRB Ladislav Macka.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít