Zátěž podnikatelů vloni klesla o 2,61 miliardy korun

07. března 2008, 00:00 - Petr Kučera
07. března 2008, 00:00

Sedmdesát změněných či zrušených informačních povinností, jejichž plnění stálo české podnikatele 2,61 miliardy korun – to je loňský výsledek vládního programu snižování administrativní zátěže.

Jde zatím jen o zlomek z plánu Topolánkova kabinetu, podle nějž má zátěž do prosince 2010 klesnout o pětinu oproti roku 2005, kdy podle vládní analýzy činila přes 86,38 miliardy korun ročně. S odkazem na zatím neschválenou verzi nejnovějšího vládního dokumentu o tom informuje pondělní vydání týdeníku Profit.

Podle sumy ušetřené podnikatelům je zatím jednoznačně nejúspěšnější ministerstvo životního prostředí. Zátěž dosud snížilo téměř o třetinu, do prosince 2010 jí má zmizet polovina. Profit však uvádí, že sami podnikatelé jako nejvýraznější vnímají dosavadní aktivity ministerstva průmyslu a obchodu. „Rezort vedený Martinem Římanem udělal velký kus práce, hlavně u zjednodušení živnostenského zákona a snížení počtu statistických zjišťování,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

V první fázi se vládní projekt zaměřil jen na šest ministerstev, jejichž požadavky zatěžují podnikatele nejvíce. Jde o ministerstva práce a sociálních věcí, životního prostředí, zemědělství, zdravotnictví, financí a průmyslu a obchodu. V roce 2005 ukládaly tyto rezorty podnikatelům téměř tisícovku informačních povinností. Letos má dojít k rozšíření projektu také na zbývající ministerstva.

Drábek upozorňuje, že při plnění tohoto cíle jsou u jednotlivých rezortů značné rozdíly. „Snad až na ministerstvo průmyslu a obchodu, které skutečně postupuje v této věci velmi aktivně, je u ostatních ministerstev postup spíše vlažný. S celkovým výsledkem tedy nemůžeme být příliš spokojeni,“ říká. Komora chce prosadit závazný princip, že úřad nebo veřejnoprávní instituce může vyžadovat určitý doklad jen jednou. Jestliže jiný úřad bude požadovat stejný doklad, mohl by podnikatel říci, že už jej odevzdal jiné konkrétní instituci. Zejména menší podnikatele hodně trápí složité, nepřehledné a neustále se měnící daňové předpisy – k jejich zásadnímu zjednodušení ale zatím nedošlo. Profit upozorňuje, že přehlednější a stručnější nejsou ani formuláře pro daň z příjmů, což slibovala ODS před volbami v roce 2006.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít