Zátěž podnikatelů vloni klesla o 2,61 miliardy korun

07. března 2008, 00:00 - Petr Kučera
07. března 2008, 00:00

Sedmdesát změněných či zrušených informačních povinností, jejichž plnění stálo české podnikatele 2,61 miliardy korun – to je loňský výsledek vládního programu snižování administrativní zátěže.

Jde zatím jen o zlomek z plánu Topolánkova kabinetu, podle nějž má zátěž do prosince 2010 klesnout o pětinu oproti roku 2005, kdy podle vládní analýzy činila přes 86,38 miliardy korun ročně. S odkazem na zatím neschválenou verzi nejnovějšího vládního dokumentu o tom informuje pondělní vydání týdeníku Profit.

Podle sumy ušetřené podnikatelům je zatím jednoznačně nejúspěšnější ministerstvo životního prostředí. Zátěž dosud snížilo téměř o třetinu, do prosince 2010 jí má zmizet polovina. Profit však uvádí, že sami podnikatelé jako nejvýraznější vnímají dosavadní aktivity ministerstva průmyslu a obchodu. „Rezort vedený Martinem Římanem udělal velký kus práce, hlavně u zjednodušení živnostenského zákona a snížení počtu statistických zjišťování,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

V první fázi se vládní projekt zaměřil jen na šest ministerstev, jejichž požadavky zatěžují podnikatele nejvíce. Jde o ministerstva práce a sociálních věcí, životního prostředí, zemědělství, zdravotnictví, financí a průmyslu a obchodu. V roce 2005 ukládaly tyto rezorty podnikatelům téměř tisícovku informačních povinností. Letos má dojít k rozšíření projektu také na zbývající ministerstva.

Drábek upozorňuje, že při plnění tohoto cíle jsou u jednotlivých rezortů značné rozdíly. „Snad až na ministerstvo průmyslu a obchodu, které skutečně postupuje v této věci velmi aktivně, je u ostatních ministerstev postup spíše vlažný. S celkovým výsledkem tedy nemůžeme být příliš spokojeni,“ říká. Komora chce prosadit závazný princip, že úřad nebo veřejnoprávní instituce může vyžadovat určitý doklad jen jednou. Jestliže jiný úřad bude požadovat stejný doklad, mohl by podnikatel říci, že už jej odevzdal jiné konkrétní instituci. Zejména menší podnikatele hodně trápí složité, nepřehledné a neustále se měnící daňové předpisy – k jejich zásadnímu zjednodušení ale zatím nedošlo. Profit upozorňuje, že přehlednější a stručnější nejsou ani formuláře pro daň z příjmů, což slibovala ODS před volbami v roce 2006.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít