Zátěž podnikatelů vloni klesla o 2,61 miliardy korun

07. března 2008, 00:00 - Petr Kučera
07. března 2008, 00:00

Sedmdesát změněných či zrušených informačních povinností, jejichž plnění stálo české podnikatele 2,61 miliardy korun – to je loňský výsledek vládního programu snižování administrativní zátěže.

Jde zatím jen o zlomek z plánu Topolánkova kabinetu, podle nějž má zátěž do prosince 2010 klesnout o pětinu oproti roku 2005, kdy podle vládní analýzy činila přes 86,38 miliardy korun ročně. S odkazem na zatím neschválenou verzi nejnovějšího vládního dokumentu o tom informuje pondělní vydání týdeníku Profit.

Podle sumy ušetřené podnikatelům je zatím jednoznačně nejúspěšnější ministerstvo životního prostředí. Zátěž dosud snížilo téměř o třetinu, do prosince 2010 jí má zmizet polovina. Profit však uvádí, že sami podnikatelé jako nejvýraznější vnímají dosavadní aktivity ministerstva průmyslu a obchodu. „Rezort vedený Martinem Římanem udělal velký kus práce, hlavně u zjednodušení živnostenského zákona a snížení počtu statistických zjišťování,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

V první fázi se vládní projekt zaměřil jen na šest ministerstev, jejichž požadavky zatěžují podnikatele nejvíce. Jde o ministerstva práce a sociálních věcí, životního prostředí, zemědělství, zdravotnictví, financí a průmyslu a obchodu. V roce 2005 ukládaly tyto rezorty podnikatelům téměř tisícovku informačních povinností. Letos má dojít k rozšíření projektu také na zbývající ministerstva.

Drábek upozorňuje, že při plnění tohoto cíle jsou u jednotlivých rezortů značné rozdíly. „Snad až na ministerstvo průmyslu a obchodu, které skutečně postupuje v této věci velmi aktivně, je u ostatních ministerstev postup spíše vlažný. S celkovým výsledkem tedy nemůžeme být příliš spokojeni,“ říká. Komora chce prosadit závazný princip, že úřad nebo veřejnoprávní instituce může vyžadovat určitý doklad jen jednou. Jestliže jiný úřad bude požadovat stejný doklad, mohl by podnikatel říci, že už jej odevzdal jiné konkrétní instituci. Zejména menší podnikatele hodně trápí složité, nepřehledné a neustále se měnící daňové předpisy – k jejich zásadnímu zjednodušení ale zatím nedošlo. Profit upozorňuje, že přehlednější a stručnější nejsou ani formuláře pro daň z příjmů, což slibovala ODS před volbami v roce 2006.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít