Zátah na rytíře

23. května 2008, 17:28 - Tomáš Hořejší
23. května 2008, 17:28

Američané zatkli dva členy vedení BAE Systems hned po příletu do USA

Hned dva držitele Řádu britského impéria zatkli minulý týden pracovníci amerického ministerstva spravedlnosti přímo na letištích v Houstonu a Newarku. Nešlo jim ale vůbec o jejich styky s královnou. Mike Turner (přiletěl služebně) a Nigel Rudd (cestoval během své dovolené) byli zadrženi a vyslechnuti coby vedoucí představitelé britské zbrojovky BAE Systems. Jsou důvodně podezřelí z korumpování obchodních partnerů, úředníku a politiků.
Američané vyslýchali šéfy BAE Systems jen zhruba půl hodiny, podle firemního prohlášení jim ale stihli důkladně prohledat mobilní telefony a laptopy. Zadrženi a vyslechnuti byli údajně i další pracovníci britské zbrojovky, kteří v USA dlouhodobě působí. Společnost BAE Systems má ve Spojených státech amerických kontrakty za 1,2 miliardy liber ročně (asi 38 miliard korun). Pokud se ukáže, že uplácela, mohla by o ně úplně přijít.

Nezvykle vysoká provize Lidé z BAE Systems se podíleli i na přezbrojení českého armádního letectva švédskými stíhačkami Gripen. O ně ale Američanům až tak nejde. Pátrají hlavně po tom, kdo a proč uplácel přímo na americké půdě. Vyšetřovatelé stahují své sítě zejména kolem saúdského prince Bandára bin Sultána, bývalého ambasadora Saúdské Arábie ve Spojených státech amerických. I on byl údajně „namočen“ v kontraktu „Al-Yamanah“.
Smlouva na „Al-Yamanah“ v celkové hodnotě 43 miliard liber byla podepsána už v roce 1985. Zajistila britské zbrojovce práci minimálně na třicet let. BAE Systems měla v první fázi Rijádu dodat 72 stíhaček Tornado a třicet cvičných letounů Hawk. V roce 1993 si pak Saúdové přiobjednali dalších osmačtyřicet tornád a loni přišel zatím poslední požadavek: na 72 stíhaček Typhoon.
I podle vyšetřování britského úřadu pro odhalování závažné kriminality (Serious Fraud Office, SFO) - které bylo v roce 2006 na nátlak vlády na čas zmrazeno - dosáhly provize více než dvaceti procent celkové hodnoty zakázky, což je nezvykle mnoho. Část úplatku přitom údajně putovala přímo na soukromé účty saúdského korunního prince Turkího bin Násira a dalších místních vládců. Firma BAE Systems jim hradila i výdaje na luxusní hotelové pokoje, dovolené, jachty či vozy Rolls-Royce. Svůj díl prý dostal i americký zprostředkovatel, princ Bandár.
Podobně neomaleně se zbrojovka BAE Systems chovala i v Česku. V 90. letech zde měli její lidé na starosti marketing nadzvukových letounů Gripen. „Nešlo až tak o peníze, jako o nejrůznější stáže, jazykové pobyty v zahraničí, placené výlety na letecké výstavy v cizině, obědy v luxusních restauracích v Londýně nebo v Paříži,“ popsal praxi BAE zdroj týdeníku EURO (EURO 10/2007).

SPRáVná Technika Uplácení v zahraničí bylo v Británii prohlášeno za trestný čin až koncem roku 2001. Tamní ministerstvo obrany se ale ještě v roce 2003 řídilo pravidlem - podle dokumentů publikovaných listem The Guardian -, že v některých zemích je vyplácení „speciálních provizí“ jedinou cestou, jak získat kontrakt.
„Správnou technikou, jak dostat zakázku, je získávání detailních zpravodajských informací o lidech, kteří kontrolují nákup a prodej zbraní. Když tu správnou osobu objevíte, koncentrujte na ni všechno úsilí tak, aby byl obchod v pravý čas vhodně ovlivněn. Myslete na to, že většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to někdo dostane provizi,“ píše se v materiálech ministerstva obrany Spojeného království.
Údajné korupční praktiky BAE Systems momentálně kromě Američanů a Britů vyšetřují i Rakušané, Švýcaři, Nizozemci, Češi, Tanzánci, Rumuni a Jihoafričané. Vedení firmy posledních několik let reaguje na všechna obvinění stejnou větou: „Ničeho špatného jsme se nedopustili.“ Přesto už za svoji obranu utratilo desítky milionů liber. Najalo si například prestižní a drahou právnickou kancelář Allen & Overy. Za reklamní kampaň v médiích už dalo nejméně 800 tisíc liber. Lordu Woolfovi, bývalému ministru spravedlnosti, platí firma šest tisíc liber denně za to, že vede výbor za její očistění…

Situace

- Generální ředitel britské BAE Systems Mike Turner a člen správní rady Nigel Rudd byli zadrženi v USA

- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje podezření z korupce

- Jde o armádní zakázky mezi BAE a Saúdskou Arábií celkem v hodnotě 43 miliard liber

- BAE čelí kvůli údajným korupčním praktikám vyšetřování i v ČR (stíhačky Gripen) a dalších zemích

- Česká republika má pronajato 14 gripenů na deset let za 20 miliard korun

praporek:

„Myslete na to, že většina zbrojních obchodů neproběhne proto, že by někdo zbraně opravdu potřeboval, ale proto, že za to někdo dostane provizi.“

materiály ministerstva obrany Velké Británie

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít