Zásuvky a vypínače trochu jinak

03. července 2011, 04:32 - Zina Plchová
03. července 2011, 04:32

Jak budou vypadat zásuvky a vypínače budoucnosti? Studenti a mladí designéři svou představu mají. Promítli ji do modelů v designérské soutěži 20design11 pořádané společností ABB a portálem Czechdesign.cz. Vítězné projekty možná už za pár měsíců najdeme na pultech obchodů.

Foto: Jakub Stadler

 Do soutěže 20design11 se přihlásilo víc než 30 prací, které se utkaly ve dvou kategoriích. V první bylo úkolem navrhnout nový design setu domovního elektroinstalačního materiálu. Zadání zdánlivě jednoduché, které ale v praxi znamenalo radikální změnu v přístupu ke ztvárnění spínačů a zásuvek. V druhé kategorii pak měli mladí designéři ukázat schopnost nahlédnout do budoucnosti. Tedy to, jak by měly domácnosti a jejich drobné elektrické doplňky vypadat třeba za 10 let.

Jiný úhel pohledu

Porotě složené ze zástupců akademické obce i produktových manažerů se v první kategorii nejvíc líbila práce Magdaleny Čurdové a Evy Matyáškové. Obě zrovna dokončují šestý ročník na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Svou kolekci nazvaly Lumen a porotu zaujala zejména tím, že místo obvyklého čtverce jsou vypínače tvarovány jako kola. „Přišlo nám logičtější umístit na kulatou díru ve zdi kulatý vypínač,“ vysvětluje tvůrčí záměr Magdalena Čurdová.

Porota ocenila i variabilnost řešení, ve kterém lze kombinovat různé barvy i materiály vypínače, podložky a objímacího kroužku. „Interiéry navrhujeme už delší dobu a pokaždé se setkáváme se stejným problémem. Nemůžeme najít hezké spínače, které by byly v přijatelné cenové hladině.“ Svým řešením to chtějí autorky projektu změnit. Podle nich může být ekonomičtější varianta vypínačů vyrobená z termoplastu. Luxusnější varianta, která bude samozřejmě dražší, pak třeba z kovu.

Vize čistého designu

V druhé kategorii uspěl student Technické univerzity v Liberci Filip Albrecht, jehož projekt nese příznačný název Invisible design. Autor totiž počítá s tím, že vypínače a zásuvky by na stěnách domácností nemusely být vůbec vidět. Plochu vypínače je totiž možné nalakovat barvou, jakou mají stěny pokoje.

Plocha Albrechtova vypínače je na jedné straně vyvýšená. Neovládá se klasicky z horní strany, ale z boku, kde je umístěn mikrospínač. Spínač je tak vlastně umístěn ve štěrbině podobné chytům, které znají horolezci. „Z praktického hlediska je to výhodnější, protože vypínač není časem špinavý, navíc na stěně vůbec opticky neruší,“ vypočítává výhody řešení jeho autor Filip Albrecht.

Bezpečnost především

Elektrické přípojky jsou nedílnou součástí domácností, zejména pro děti jsou ale často nebezpečné. I v tomto případě proto Albrecht vsadil na neviditelnost. Jím navržené zásuvky splývající se zdí v případě, že v nich není zapojen žádný spotřebič, tak představují podstatné omezení rizika úrazu proudem.

Zásuvku lze snadno aktivovat pouhým stiskem a následným zapojením elektrické šňůry. „Jde o řešení pro moderní interiéry. Sice jde o vizi, ale myslím, že by nebylo těžké ji v krátkém čase realizovat. Záleží na okolnostech.“

Podle Milana Kabáta, tajemníka poroty, se mohou první nové výrobky dle návrhů z této designérské soutěže objevit v prodeji už za dva roky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít