Zástupců kraje a měst se podnikatelé nedočkali

21. května 2007, 00:00 - (pk), Renata Bartošková
21. května 2007, 00:00

Další ze série regionálních setkání Profitu jsme uspořádali minulou středu v karlovarském Grandhotelu Pupp. Vůbec poprvé během historie těchto akcí jsme marně čekali na zástupce samospráv.Zhruba padesátka podnikatelů se bohužel nedočkala ani zástupce kraje, ani zástupců okresních měst.

Další ze série regionálních setkání Profitu jsme uspořádali minulou středu v karlovarském Grandhotelu Pupp. Vůbec poprvé během historie těchto akcí jsme marně čekali na zástupce samospráv.

Zhruba padesátka podnikatelů se bohužel nedočkala ani zástupce kraje, ani zástupců okresních měst. Na karlovarském magistrátu nám řekli rovnou, že setkání s místními podnikateli pro ně není zajímavé. Na krajském úřadě i na radnicích v Chebu a Sokolově sice účast přislíbili, ještě pár hodin před začátkem to vypadalo nadějně alespoň s přítomností náměstka hejtmana Jiřího Červenky. Nakonec žádný zástupce samosprávy nepřišel -přestože podobných příležitostí k setkání s desítkami podnikatelů během roku příliš není.

I přesto se karlovarské setkání podařilo. Tradičně velký zájem byl o informace ohledně nových dotačních programů Evropské unie. Přítomni byli odborníci z HVB Bank, která se - společně s Českou pojišťovnou - stala vítězem tendru na finančního manažera státu a od letošního ledna tak zprostředkovává vyplácení schválených dotací z unijních fondů.

K dotacím má velmi blízko také Jan Novotný, první místopředseda představenstva Regionální hospodářské komory Poohří.

Je totiž současně jednatelem společnosti, zaměřené na ekonomické poradenství a specializované právě na strukturální fondy Evropské unie. Zeptali jsme se jej, jestli se firmy dočkají očekávaného zjednodušení papírování kolem dotací.

„Z hlediska unijních fondů máme dvě skupiny podnikatelů: jednu z výroby či průmyslu, druhou z cestovního ruchu nebo lázeňství. Každá skupina patří pod jiné ministerstvo. Zlepšení čeká jen tu první, spadající pod Operační program Průmysl a inovace,“ odpověděl Novotný.

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechInvest podle něj udělaly výrazný krok vpřed umožněním elektronického podávání žádosti o dotace.

(Mimochodem - zatímco pro některé přítomné podnikatele to byla novinka, naši pravidelní čtefoto: náři se o této možnosti dozvěděli už v Profitu č. 12/2007).

„K dalšímu zjednodušení -alespoň na úrovni žádosti - došlo díky tomu, že většinu dokladů lze nahradit čestným prohlášením. V minulém období bylo nutné každou stránku parafovat, ověřovat všechny podpisy, doklady, ověřit daňové přiznání, výpisy z katastru nemovitostí a podobně,“ konstatoval Novotný.

Zástupce Hospodářské komory ocenil i další zjednodušení. Dotační štěstí lze nyní zkoušet ve dvou stupních: ve formě registrační, a pak teprve plné žádosti. „Dříve se muselo žádat rovnou se všemi náležitostmi, takže podnikatelé často neuspěli kvůli administrativní chybě. Nyní se do 10 dnů od CzechInvestu dozvíte, že jste oprávněným žadatelem a splňujete základní podmínky -říká se tomu rating. Na nákladech vás to stojí několik tisíc korun, ne stovky tisíc jako u plné žádosti,“ vysvětlil Novotný.

Naopak žádného výraznějšího zjednodušení se nedočká druhá skupina podnikatelů, působící v cestovním ruchu a lázeňství. Organizace kolem Regionálních operačních programů bude pravděpodobně stejně složitá jako v minulém období.

Regionální hospodářská komora Poohří, pověřená i funkcí krajské hospodářské komory, má nyní kolem 280 členů. Včetně firem zapojených prostřednictvím oborových sdružení to představuje asi 63 procent ekonomických subjektů v kraji. „Se zástupci kraje vycházíme velice dobře. Proto mne trochu mrzí, že tu od nich nikdo není,“ dodal Novotný.

S informacemi, jak efektivně financovat rozvoj firmy, vystoupili na setkání Profitu i další zástupci skupiny UniCredit Group: Živnostenské banky, CAC Leasing a Pioneer Investments. Mimo jiné představili i „akční nabídky“. Partneři setkání věnovali také hodnotné ceny do tomboly. Jednu z nich si odnesl podnikatel, který má u Živnostenské banky účet.

Před letními prázdninami nás čeká už jen jedno regionální setkání: 6. června se na vás těšíme ve Zlíně. Podrobnosti o programu a místě setkání najdete na webu www.podnikatelskesetkani. cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít