Zastřelení kolegové

15. října 2010, 15:19 - Jan Hrbáček
15. října 2010, 15:19

Zpěvák z turné Alexandrovců byl nakrátko se zavražděným bossem mafie Japončíkem

Aplaudovaly mu tisícovky diváků v nabitých sportovních halách po celé České republice. Málokdo z aplaudujících ale tušil, že zpěvák a poslanec ruské dumy Josif Kobzon je velmi úzce propojen s ruskou mafií (EURO 41/2010).
Týdeníku EURO se v této souvislosti podařilo získat analýzu, kterou v roce 1996 vypracovala izraelská kriminální policie, jež se velmi intenzivně zajímá o ruské mafie, které na území tohoto státu operují. Podle zjištění Izraelců byl Josif Kobzon jednoznačně s mafií spojen, nebyl ale dostatek podložených důvodů pro to, aby mu byl zakázán vstup do země, jak v minulosti například učinily USA.

Asociace XXI. století

Jednu z nejnebezpečnějších ruských mafiánských organizací – Asociaci XXI. století – založil a řídil Otari Kvantrišvili (bývalý sportovec, který byl v roce 1960 odsouzen za znásilnění, šéf nadace Lva Jašina pro sportovce, která měla krýt mafiánské praktiky uskupení) a jeho spolupracovníkem byl právě Josif Kobzon. „Jeho jméno je spojeno s vydíráním, praním peněz a s vraždou Kvantrišviliho. Asociace je složená ze stovek společností, jejichž prostřednictvím pere Kobzon peníze,“ napsala izraelská policie ve své analýze, kterou má týdeník EURO k dispozici.
Organizace držela ochrannou ruku, vybírala poplatky a využívala několika moskevských kriminálních skupin – Ljubercy, Puškino, Balašicha, Dolgoprudněnskaja, Kazaňská, Podolskaja, Izmajlovská a Solncevská. Dvě posledně jmenované se pravděpodobně po likvidaci nebo absorbování členů některých skupin staly hlavními partnery Asociace jak v oblasti obchodní, tak v trestné činnosti. „Dle některých zdrojů je v čele osobní ochranky nebo též komanda, které organizace používá, bývalý zápasník ve volném stylu Michail Mamiašvili, který řídí skupinu až čtyřiceti lidí. Tyto osoby, původně sportovci, jsou k osobní dispozici Kobzona a pravidelně spolupracují se Solncevskou organizací,“ píše se v pracovní analýze policejního týmu Alfa, který se ruskými mafiemi v České republice zabýval v první půlce devadesátých let.
Společníkem Kobzona byl Šabtaj Kalmanovič, který strávil šest let ve vězení v Izraeli za špionáž pro Sovětský svaz. „Seznámili se ve druhé polovině osmdesátých let, Kalmanovič byl odsouzen za špionáž proti Izraeli a Kobzon ho několikrát navštívil ve vězení. Když byl Kalmanovič v březnu 1993 propouštěn z vězení, byl tomu Kobzon přítomen a byl s ním až do chvíle, kdy opustil Izrael. Jsou partnery ve společnosti Liat-Natalie,“ píše se dále ve zprávě izraelské policie. Liat-Natalie byla společnost, která se specializovala na potravinářství a medicínu.
„Kalmanovič je spojen s Asociací XXI. století, jíž je Kobzon viceprezidentem. Jeho hlavní úloha ale spočívala ve stycích s vysokými funkcionáři z okolí prezidenta, vlády, ruských zpravodajských služeb a rovněž s významnými osobami v Izraeli,“ tyto informace získali od svých zahraničních partnerů čeští policisté.
Organizace působila v USA, především v Miami, New Yorku a Kanadě. Do svého zatčení a možná i poté byl jejich partnerem Vjačeslav Ivaňkov alias Japončík. Další opěrné body měla organizace v Izraeli, Maďarsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, na Kypru a v dalších západoevropských zemích.
Podle zpráv Izraelců se v druhé půli roku 1995 Kobzon s Kalmanovičem nepohodli a Kalmanovič byl o několik let později 2. listopadu 2009 v Moskvě zastřelen.

Poslední sbohem

Také Kobzonův partner Vjačeslav Ivaňkov alias Japončík patřil do garnitury tvrdých ruských mafiánů přezdívaných „vor v zakoně“ (klíčové osoby, které mají, vzhledem ke své kriminální minulosti, vysokou autoritu, respekt a moc). „Kobzon se s Japončíkem seznámil v souvislosti s vraždou šéfa Asociace XXI. století Otariho Kvantrišviliho v roce 1994. Kobzon byl jeho pravou rukou, když byl Japončík uvězněn ve Spojených státech,“ stojí dále ve zprávě izraelské kriminální policie.
V podsvětí tehdejšího Sovětského svazu se Japončík začal etablovat už v šedesátých. letech. Poprvé byl podle informací zahraničních médií zatčen roku 1982 a ve vězení si pobyl čtrnáct let. Na svobodu mu pomohly slavné osobnosti ze showbyznysu, které se za něj přimluvily a pomohly mu emigrovat do USA.
Zaoceánské idyly si ale užíval jen tři roky. Američané ho poslali do vězení na deset let za vydírání a fiktivní manželství. A zde sehrál roli už opět Izraelci zmiňovaný Josif Kobzon. Než Japončíkovi vypršel americký trest, požádala o jeho vydání Moskva. Byl totiž podezřelý, že před odletem za oceán zastřelil dva turecké občany před šatnou restaurace. Údajně jen proto, že ho předběhli. Poté, co 18. července 2005 kmotra přivezli do ruské metropole, porota Moskevského městského soudu ho osvobodila.
Japončíka postřelil najatý zabiják večer 28. července, když vycházel z restaurace Thajský slon. Střelec použil ostřelovačskou pušku Dragunov a měl podle všeho komplice, protože vystřelil ze vzdálenosti necelých padesáti metrů z dodávky přes silnici, kterou po střelbě okamžitě odjeli. Japončík byl postřelen do břicha a traduje se, že schválně. O život bojoval dva měsíce, lékaři mu museli uříznout část střeva, kmotr se prý občas probral a slušně poděkoval. Zemřel 9. října a pohřeb byl velkolepý.

Sledujeme, ale neřekneme

Ale vraťme se zpět ke slovutnému ruskému pěvci, který před několika dny vystupoval v České republice. Registrovaly pobyt Josifa Kobzona bezpečnostní složky? Jako obvykle odpověděly poněkud vyhýbavě. „Aktivity postsovětských skupin organizovaného zločinu na našem území bedlivě sledujeme, zejména z jejich možného napojení na zahraniční teroristická uskupení nebo zpravodajské služby. Lze také uvést, že jejich „hlavy“ se snaží o kontakty a vazby na představitele naší státní správy, samosprávy a policie. U několika z nich jsme mimo jiné zjistili, že ve svých domovských zemích mají vazby na významné příslušníky bezpečnostních složek a představitele státní správy,“ odpověděl na otázky týdeníku EURO mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.
Podobně zní i odpověď Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „ÚOOZ se nevyjadřuje ke konkrétním osobám ani k opatřením, která v souvislosti s plněním svých úkolů přijímá. V obecné rovině platí, že v rámci své každodenní operativní činnosti detektivové vyhledávají a prověřují informace o osobách podezřelých z napojení na organizovaný zločin a jejich případných aktivitách na území České republiky,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít