Zašlé doby manažerských telefonů

16. listopadu 2011, 15:00 - Luis Antonio Malvido
16. listopadu 2011, 15:00

Manažerský panel

Dnes dělíme mobilní přístroje na dvě kategorie – na „hloupé“ a chytré

Ještě před několika lety se mobilní telefony v podstatě dělily na tři kategorie – ty levné, multimediální a manažerské. Levné přístroje měly minimum funkcí a jejich hlavním účelem bylo telefonování a posílání zpráv. Multimediální telefony nejprve dovedly nahrazovat MP3 přehrávače, s příchodem barevných displejů a fotoaparátů se pak jejich schopnosti ještě rozšířily. U manažerských přístrojů byly důležitější než moderní funkce dlouhá výdrž baterie, pohodlná klávesnice a bytelná konstrukce.
Dnes mobilní telefony dělíme na dvě úplně odlišné kategorie – na „hloupé“ a chytré. Ty chytré zaznamenaly v posledních několika letech neobyčejný rozmach a doslova změnily naše vnímání mobilů jako takových. V celoevropském průměru tvoří smartphony více než polovinu prodejů, v České republice nedávno překonaly metu 60 procent.
Za jejich obrovskou popularitou stojí fakt, že je můžeme používat zcela dle své libosti. Zajišťují nám pohodlný přístup k funkcím a obsahu, který jsme si ještě před pár lety nedovedli na displeji mobilu představit. Výhodou je, že drtivá většina tohoto obsahu je přístupná i na těch nejlevnějších modelech, které se dnes prodávají za cenu již okolo tří tisíc korun. Na chytré telefony si Češi velmi rychle zvykli. Teď je ještě čeká objevování všech možností, které jim jejich nové přístroje dávají. Zatímco zpočátku byly smartphony vnímány jako nástroje pro snadný přístup k webu téměř odkudkoli, dnes uživatelé ve světě tráví většinu času používáním aplikací, které jim usnadňují jejich každodenní úkony.
Díky tomu se mění způsob, jakým uživatelé konzumují obsah na internetu. Deník Financial Times například před časem zveřejnil statistiky, podle kterých k jeho předplatitelskému obsahu přistupují uživatelé v pětině případů z chytrých mobilů a tabletů. Desetina obchodů na britské mutaci portálu eBay je uskutečněna přes mobilní zařízení. To jsou čísla, o kterých si můžeme v českých podmínkách nechat zatím jenom zdát.
Chytré telefony mění i způsob, jak spolu uživatelé komunikují. Popularita mobilního e-mailu a instant messagingu stále roste. Velkou roli v chytrých mobilech hrají i sociální sítě. Čtyřicet milionů Američanů přistupuje téměř denně k sociální síti Facebook ze svého smartphonu. Je to vlastně logické. Sociální sítě jsou veřejným digitálním vyjádřením naší osobnosti a smartphony jsou tím nejosobnějším kouskem digitální techniky, který dnes vlastníme. A proto se s nimi jen tak nerozloučíme. Běžné telefony tu s námi zůstanou jako okrajová záležitost a připomínka toho, jakou proměnou svět telekomunikací prošel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít