Zaskiffujete si v EURU?

06. ledna 2010, 12:02 - Martin Rychlík
06. ledna 2010, 12:02

EURO light

Na trhu s elektronickými čtečkami je živo. A rok 2010 má být dle odborníků mezníkem v digitálně-papírovém duelu. Přibude zřejmě i barevné čtení bez šustění. „K hitům mají patřit 3-D televize, další odnože netbooků, e-čtečky a drobounké projektory,“ předvídá magazín Wired, jehož vydavatel, divize Condé Nast, rovněž vyvíjí software na zobrazování e-magazínů na lehoučkých dotykových tabletech – pro iPhone též vydal lednový časopis GQ s polonahou zpěvačkou Rihannou na obálce. V zákulisí se už špitá o vývoji placatých obrazovek z dílen firem HP, Dell, Intel, Nokia či HTC. Probleskly i dohady o vzniku touchscreenů s jablíčkovým logem: údajně se novinka může jmenovat iSlate nebo iGuide… A menší firmy jako Fusion Garage, Notion Ink či ICD dost možná vyčkávají, jak se svým tabletem právě Apple uspěje. Chystá se po iPhonu další mediálně-reklamní masáž?
Ovšem ani na probíhající Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas, kde se opět shromáždilo přes sto tisíc hybatelů světa nejnovější elektroniky, se uvedení čtecí revoluce ještě nečeká. Nicméně zajímavé novinky tu jsou. Jednou z nich je zařízení Skiff, které disponuje 11,5palcovým dotykovým displejem, díky čemuž se stává největší e-čtečkou na trhu. Tou pokořenou je „hračička“ s úhlopříčkou 9,7 palce Kindle DX, kterou loni vytvořil knihkupecký gigant Amazon. V roce 2009 se na světě dle odhadů firmy iSuppli prodalo asi pět milionů e-readerů, další typy se valí každým týdnem – včetně Txtru, jenž má umožnit i propojené čtení knih v sociálních sítích (více o fenoménu e-čtení EURO 23/2009).
Skiff je trochu jiný. Na rozdíl od svých brášků – většinou zaměřených na PDF knihy – je plně optimalizován pro novinový a časopisecký obsah, jejž si může sám nahrávat ze sítě Sprint 3G nebo přes Wi-fi. Spuštěn prý bude i obchod Skiff Store; vždyť mateřská společnost Hearst je propojena s oblíbenými magazíny Cosmopolitan či Popular Mechanics. Layout má být přizpůsoben skiffu, rozlišení činí 1600 x 1200 pixelů. Bližší detaily však výrobce v době našeho (papírového) vydání nesdělil. Každopádně je ale dobře, že týdeník EURO již ve své vlastní elektronické PDF verzi pravidelně vychází… E-četbě zdar!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít