Zaskiffujete si v EURU?

06. ledna 2010, 12:02 - Martin Rychlík
06. ledna 2010, 12:02

EURO light

Na trhu s elektronickými čtečkami je živo. A rok 2010 má být dle odborníků mezníkem v digitálně-papírovém duelu. Přibude zřejmě i barevné čtení bez šustění. „K hitům mají patřit 3-D televize, další odnože netbooků, e-čtečky a drobounké projektory,“ předvídá magazín Wired, jehož vydavatel, divize Condé Nast, rovněž vyvíjí software na zobrazování e-magazínů na lehoučkých dotykových tabletech – pro iPhone též vydal lednový časopis GQ s polonahou zpěvačkou Rihannou na obálce. V zákulisí se už špitá o vývoji placatých obrazovek z dílen firem HP, Dell, Intel, Nokia či HTC. Probleskly i dohady o vzniku touchscreenů s jablíčkovým logem: údajně se novinka může jmenovat iSlate nebo iGuide… A menší firmy jako Fusion Garage, Notion Ink či ICD dost možná vyčkávají, jak se svým tabletem právě Apple uspěje. Chystá se po iPhonu další mediálně-reklamní masáž?
Ovšem ani na probíhající Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas, kde se opět shromáždilo přes sto tisíc hybatelů světa nejnovější elektroniky, se uvedení čtecí revoluce ještě nečeká. Nicméně zajímavé novinky tu jsou. Jednou z nich je zařízení Skiff, které disponuje 11,5palcovým dotykovým displejem, díky čemuž se stává největší e-čtečkou na trhu. Tou pokořenou je „hračička“ s úhlopříčkou 9,7 palce Kindle DX, kterou loni vytvořil knihkupecký gigant Amazon. V roce 2009 se na světě dle odhadů firmy iSuppli prodalo asi pět milionů e-readerů, další typy se valí každým týdnem – včetně Txtru, jenž má umožnit i propojené čtení knih v sociálních sítích (více o fenoménu e-čtení EURO 23/2009).
Skiff je trochu jiný. Na rozdíl od svých brášků – většinou zaměřených na PDF knihy – je plně optimalizován pro novinový a časopisecký obsah, jejž si může sám nahrávat ze sítě Sprint 3G nebo přes Wi-fi. Spuštěn prý bude i obchod Skiff Store; vždyť mateřská společnost Hearst je propojena s oblíbenými magazíny Cosmopolitan či Popular Mechanics. Layout má být přizpůsoben skiffu, rozlišení činí 1600 x 1200 pixelů. Bližší detaily však výrobce v době našeho (papírového) vydání nesdělil. Každopádně je ale dobře, že týdeník EURO již ve své vlastní elektronické PDF verzi pravidelně vychází… E-četbě zdar!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít