Záruka se má znovu rozběhnout

23. června 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
23. června 2008, 00:00

PROGRAMY NA PODPORU MALÝCH A STŘEDNÍCH FIREM - Program Záruka, v jehož rámci Českomoravská záruční a rozvojová banka ručí malým a středním podnikům za úvěry od komerčních bank, se má znovu rozběhnout. Měl by použít peníze určené na příští rok. Peníze na letošek už totiž byly vyčerpány.

Program Záruka na podporu malých a středních podnikatelů, který Českomoravská záruční a rozvojová banka pozastavila k letošnímu 17. květnu, by se měl zřejmě brzy znovu rozběhnout. Pro týdeník Profit to uvedl generální ředitel banky Ladislav Macka s tím, že zapotřebí je už jen souhlas ministerstva průmyslu a obchodu. „O přesunu peněz do programu Záruka jednáme, zatím ale nemohu říci konkrétní datum,“ uvedla Lenka Betyncová, vedoucí odboru programů pro malé a střední firmy na MPO.

Jmenovitě se jedná o tři typy poskytování záruk za úvěry, a to o M záruku, M záruku s příspěvkem a S záruku s příspěvkem. Tyto programy byly pozastaveny proto, že o ně byl mezi podnikateli mimořádný zájem a poptávka byla větší než objem finančních prostředků, které byly na letošní rok vyčleněny.

Protože programy podpory Start a Progres, které Českomoravská záruční a rozvojová banka rovněž administruje, a které jsou určeny na rozjezd a podporu rozvoje podnikání, nebyly ještě od začátku roku vůbec spuštěny, jediný program podpory malého a středního podnikání, který funguje, je S záruka bez příspěvku. „Všechny tři programy, tedy Záruka, Start a Rozvoj, byly velmi úspěšné, a jmenovitě o záruky  byl ze strany komerčních bank velký zájem. Hodně potenciálních žadatelů se ptá, proč tato situace vznikla, a kdy budou programy dostupné,“ potvrzuje Macka.

Programy Start, Progres a Záruka jsou součástí Operačního programu Podnikání a inovace, které jsou v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. Na program Záruka bylo do roku 2013 vyčleněno přes osm miliard korun. Díky velkému zájmu podnikatelů byla poměrná část pro rok 2008 rychle vyčerpána. Proto Českomoravská záruční a rozvojová banka zahájila jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu o tom, zda mohly být v letošním roce použity peníze určené pro příští rok.

 M ­– ZÁRUKA

Je určena pro malé a střední podniky, které splňují definici SME. Výše záruky činí až 70 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru je omezena pěti miliony korun. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 procento ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky je příjemci podpory poskytnut finanční příspěvek ve vybraných regionech ve výši 10 procent a pro začínající podnikatele ve výši až 15 procent zaručovaného úvěru.

Start a Progres před startem

Rozběhnutí programu Záruka tedy čeká pouze na to, až ministerstvo odsouhlasí přesun peněz určených pro příští rok do toho letošního. Proč ale vlastně byly pozastaveny programy Start a Progres? Oba programy byly velmi úspěšné už v minulém programovacím období, a proto jsou součástí Operačního programu Podnikání a inovace i pro nové programovací období 2007 až 2013. Od července do konce roku 2007 z nich bylo možné čerpat, pozastaveny jsou od letošního ledna.

„Legislativa Evropské unie, potřebná k využívání strukturálních fondů formou záruk a úvěrů, je pro nové programovací období jiná než pro předchozí. Navíc přicházela z Unie pomalu a postupně. Takže bylo obtížné dospět k názoru na to, jak podle těchto pravidel u nás konkrétně postupovat,“ vysvětluje Macka. Proto podle něj v současné době probíhá na ministerstvu analýza smlouvy způsobu čerpání peněz z obou programů. „Je to v závěrečné fázi, dohoda mezi oběma stranami by měla být připravena během měsíce a následně programy spuštěny,“ uvádí Macka. Přesný termín podle něj závisí na tom, kdy se na ministerstvu průmyslu a obchodu sejde monitorovací výbor, který má pravomoc schválit jejich opětovné spuštění.

Někteří jsou zaskočeni

Odezva od potenciálních žadatelů, ale i od různých asociací, ve kterých se malí a střední podnikatelé sdružují, na pozastavení programu je podle generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky veliká. Zaskočeni jsou prý hlavně ti, kteří již připravovali konkrétní projekty, ve kterých chtěli některý z programů banky využít. Volání po obnovení těchto programů se ozývá i od komerčních bank. Ty totiž velmi často využívají záruky, které Záruční a rozvojová banka za úvěry poskytuje. Bez nich by mnozí podnikatelé na úvěry u komerčních bank nedosáhli.

„Pro letošní rok jsme počítali se zárukami v objemu tří miliard korun. Když vezmete na jeden projekt v průměru pět až deset milionů, tak jde o stovky záměrů. Ty by nemohly být realizovány proto, že podnikatelé nebudou mít dostatečné zajištění pro úvěry od komerčních bank,“ vysvětluje Macka.

 S ­– ZÁRUKA

Je určena pro malé a střední podniky, které splňují definici SME. Výše záruky činí až 80 procent jistiny zaručovaného úvěru, doba ručení je maximálně 15 let. Výše zaručovaného úvěru není omezena. Příjemce podpory hradí z vlastních prostředků pouze část ceny záruky, a to 0,1 - 0,3 procenta ročně z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky může Českomoravská záruční a rozvojová banka příjemci podpory poskytnout finanční příspěvek k úhradě zbývající části ceny záruky, a to čtyři procenta ročně z výše záruky.

Dotace versus záruky a úvěry

Peníze ze strukturálních fondů, které Česko může využívat, jsou omezené, a to rokem 2013. Po tomto datu zřejmě již Česko od Unie finance na dotace a záruky mít nebude. „Proto je zapotřebí s těmito penězi dnes zacházet tak, aby je bylo možné využívat i po tomto období,“ vysvětluje Macka. A dodává, že jestliže se finance pouze rozdají v podobě dotací, tak prostě zmizí.

Pokud ale alespoň část bude použita jako úvěry nebo záruky za úvěry, tak se v podobě splátek opět vrátí do Českomoravské záruční a rozvojové banky a bude je možné používat opakovaně. „Malí podnikatelé budou potřebovat nějakou možnost přístupu ke kapitálu i po roce 2013 a je třeba, aby zde byly finanční prostředky, které by jim v tom pomohly,“ upřesňuje Macka. Celkově bylo od 1. července 2007 v programech Záruka a Start poskytnuto 1133 záruk za bankovní úvěr v celkové výši 3,7 miliardy korun. Malým a středním podnikatelům byly do té doby v programech Progres a Start poskytnuty zvýhodněné úvěry v celkové výši přes miliardu korun.

Průměrná výše poskytnuté záruky v programu Záruka je 3,25 milionu korun. Nejlepší přístup k úvěrům za pomoci záruky za bankovní úvěr mají podle Záruční a rozvojové banky klienti České spořitelny a Komerční banky. Rychlý vzestup ve využívání záruk v roce 2008 zaznamenala Citibank. Mezi další spolupracující banky patří ČSOB, GE Money Bank a Raiffeisenbank.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít