Záruka pro malé a střední firmy

21. března 2009, 02:19 -
21. března 2009, 02:19

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo druhou výzvu programu Záruka již v polovině února 2009. Příjem žádostí začal 23. února 2009 a potrvá do konce tohoto roku.

Program administruje Českomoravská záruční a rozvojová banka. Podnikatelé mohou v rámci programu Záruka získat zvýhodněnou záruku za bankovní úvěry od vybraných komerčních bank, a to do maximální výše 80 procent jistiny zaručovaného úvěru v případě malých podniků, 70 procent jistiny u středních podniků. Malým podnikům banky zaručí úvěr do hodnoty pětimilionů korun, nejvyšší možná hodnota úvěru pro střední podniky není omezena. Celkem je pro potřeby malých a středních podnikatelů v programu Záruka připraveno 1,65 miliardy korun.

Přístup k úvěrům

Program Záruka má malým a středním podnikatelům pomocí zvýhodněných záruk usnadnit přístup k bankovním úvěrům, nutným pro uskutečnění jejichpodnikatelských projektů, realizovaných například v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Pomoc z programu mohou využít ti podnikatelé, kteří podali svou registrační žádost do některého z programů OPPI po 13. únoru 2009, tedy i ti, kteří již registrační žádost podalia teprve nyní narazí na problém s financováním (například vlivem zamítnutí úvěru od banky, kvůli problémům s vlastním financováním a tak dále).

Žádosti do programu Záruka a jejich přílohy přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka, a to buď při osobním jednání na pobočkách banky, elektronicky, či poštou. Smlouva o záruce podnikatelům následně slouží při vyplňování plné žádosti o dotaci v některém z dalších programů (například OPPI) jako doklad o způsobu financování projektu.

ČASTÉ CHYBY PŘI VYPLŇOVÁNÍ PLNÉ ŽÁDOSTI

DETAIL ŽADATELE

Nejvíce žadatelé chybují při zadávání názvu firmy, nevypíší všechny statutární orgány – dle Obchodního rejstříku, nesouhlasí udávaná velikost podniku.

POPIS PROJEKTU

V žádosti musí být správně popis předmětu řešení projektu. Žadatel musí popsat předmět výroby, jak vyrábí, co vyrábí, případně celní kódy. Například u programu Inovace – Inovační projekt bývá nedostatečně popsána technická stránka inovace.

PROJEKTOVÝ ZÁMĚR/STUDIE PROVEDITELNOSTI

Musí být dostatečně konkrétní, ale ne příliš komplikovaný. Pokud je projekt málo konkrétní, externí hodnotitelé nemohou projekt kvalitně ohodnotit a může se stát, že projekt nebude doporučen k podpoře. Pokud je projekt až příliš konkrétní, žadatel je pak v průběhu realizace svázán tím, co napsal do záměru, a změny mohou být pouze v omezené míře.

NEDOSTATEČNÁ ANALÝZA TRHU K PROJEKTU

Informace v analýze je dobré podložit například statistikami, informacemi o daném trhu, jeho vývoji, průzkumy trhu atd.

SPOLUPRÁCE S VŠ, VAV INSTITUCÍ

V žádosti o dotaci žadatel uvádí, že spolupracoval s VŠ, výzkumnými institucemi nebo jinými firmami, ale nedoloží to smlouvou. Pokud nedoloží smlouvu, nemůže za toto hodnotící kritérium dostat body.

POVINNÉ PŘÍLOHY DLE PROGRAMU

Žadatelé mnohdy zapomínají přiložit k žádosti povinné přílohy

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít