Zárodek paušálu na dial-up?

22. září 2003, 00:00 - Připravila VLADIMÍRA BEZECNÁ, it@profit.cz
22. září 2003, 00:00

ČESKÝ TELECOM SPUSTIL 1. 9. TESTOVACÍ PROVOZ SLUŽBY AO/DI, KTERÁ NABÍZÍ VYTÁČENÉ PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. ZA 500 AŽ 800 KČ MĚSÍČNĚ MÁ UŽIVATEL GARANTOVANOU RYCHLOST 9,6 KB/S.

Testovací provoz služby AO/DI nabízí pomalé, ale stále vytáčené připojení

ČESKÝ TELECOM SPUSTIL 1. 9. TESTOVACÍ PROVOZ SLUŽBY AO/DI, KTERÁ NABÍZÍ VYTÁČENÉ PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. ZA 500 AŽ 800 KČ MĚSÍČNĚ MÁ UŽIVATEL GARANTOVANOU RYCHLOST 9,6 KB/S.

Minimálně do konce října mohou zhruba tři stovky klientů Českého Telecomu, využívající digitální linku ISDN, testovat připojení k internetu prostřednictvím služby AO/DI. V době, kdy se už i v České republice nabízí připojení do sítě přes běžnou telefonní linku až padesátkrát rychleji (například služby ADSL), to není nijak závratné číslo, ale potenciál AO/DI leží jinde. Na bázi této technologie by totiž Telecom v budoucnu mohl nabídnout uživatelům paušál pro připojení k internetu přes dial-up.

ZATÍM JEN NÁVRHY

O možnosti zavedení měsíčních paušálů na vytáčený internet přes přípojky euroISDN2 informoval Český Telecom poprvé před prázdninami, když v rámci Fóra pro dial-up prezentoval svou představu o podmínkách fungování systému:

* Varianta I - měsíční poplatek 500 korun, který obsahuje trvalé připojení prostřednictvím D-kanálu (více viz rám) a dynamické přidělování B-kanálů v době mimo špičku. Ta by měla být pro tuto službu nastavena „již“ od 14. hodiny, tj. od časného odpoledne. Dynamické přidělování B-kanálů ve špičce by mělo být zpoplatňováno minutovým tarifem. Uvažuje se, že ten by mohl být oproti klasické sazbě internetového dial-upu o čtvrtinu nižší, tedy levnější.

* Varianta II - měsíční poplatek 800 Kč obsahující jako v předešlé variantě trvalé spojení přes D-kanál. B-kanály by se však v této variantě dynamicky přidělovaly zdarma (v rámci paušálu) v době špičky a naopak by se zpoplatňovalo jejich přidělení mimo špičku, opět minutovou sazbou ve výši 75 % standardního poplatku.

OBAVY Z POPLATKŮ

Je nutné podotknout, že uvažovaný poplatek pěti, nebo osmi stokorun měsíčně za službu AO/DI by se platil navíc k měsíčnímu paušálu za ISDN linku jako takovou, což je měsíčně minimálně 599 korun. Platforma Zástupci uživatelů internetu (ZUI), jejíž součástí je i Jiří Peterka, v souvislosti se zavedením AO/DI paušálu žádá, aby dynamické přidělování B-kanálů nebylo zpoplatňováno vůbec. „Důvodem je především obava, že uživatel nebude mít dostatečnou kontrolu nad tím, za co bude platit při zapojení B-kanálů. Může se například stát, že uživateli může někdo „zvenku“ záměrně poslat větší objem dat, v důsledku toho mu síť přidělí B kanály, za které bude napadený platit,“ vysvětluje Peterka.

CO JE AO/DI?

Služba AO/DI-Always On/Dynamic ISDN, neboli trvalé dynamické připojení ke službě ISDN, využívá pro připojení k internetu (jak název vypovídá) digitální linku ISDN. Technologie AO/DI je založena na přenosu dat prostřednictvím takzvaného D-kanálu, kterým „tečou“ uživatelská data rychlostí 9,6 kilobitů za sekundu, což je méně než šestina rychlosti, kterou používají pro přenos kanály B (64 kb/s), ale výhodou je permanentní připojení k internetu. V případě, že má uživatel větší požadavky na přenosovou rychlost, může dojít k dynamickému přidělení jednoho či obou B-kanálů (každý po 64 kb/s). Jakmile požadavek uživatele přestane být aktuální, je spojení na B-kanálech ukončeno a přenos se vrací do původního normálu. Původně byl D-kanál určen pro přenos signalizace, například British Telecom ho několik let využívá pro podporu signalizace při zabezpečení domů a bytů. D-kanál permanentně propojuje hlídaný objekt s bezpečnostním pultem, naopak jeden, či oba, B-kanály se mohou využít pro přenos obrazu ze sledovací kamery. Český Telecom prezentuje na svých webových stránkách výhody služby AO/DI především v možnosti celodenního (nízkorychlostního) připojení k internetu za paušální poplatek. Službu lze prý využít například k celodennímu sledování aktuálně přicházejících e-mailů, pro internetový chat a další služby založené na výměně textových zpráv, nebo pro již zmíněné zabezpečování objektů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít