Zařiďte si kancelář budoucnosti

15. května 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
15. května 2006, 00:00

Podoba kanceláří se postupně mění. Nejvýraznějších změn se dočkaly technologie, které k práci potřebujeme. Ve výzkumném pracovišti společnosti IBM v Praze v současnosti pracují na projektu využívajícím komplexní systém podporovaný kamerami, který v budoucnu může vést k vytvoření „inteligentní“ zasedací místnosti.

Podoba kanceláří se postupně mění. Nejvýraznějších změn se dočkaly technologie, které k práci potřebujeme.

Ve výzkumném pracovišti společnosti IBM v Praze v současnosti pracují na projektu využívajícím komplexní systém podporovaný kamerami, který v budoucnu může vést k vytvoření „inteligentní“ zasedací místnosti. S využitím počítačů, kamer a senzorů bude možno nejen jednotlivým účastníkům promítat či jiným způsobem distribuovat různé podklady, ale díky systémům rozpoznávání řeči i připravovat přepisy jednání a jejich shrnutí.

Se systémy rozpoznávání řeči se dnes můžeme v praxi setkat například i v automobilech, kde lze hlasem ovládat téměř vše, od klimatizace přes mobil až po satelitní navigaci. Zrychlují se tak nejen všechny činnosti, ale především se zvyšuje efektivita řízení.

VŠICHNI CHTĚJÍ TISKNOUT BAREVNĚ

Podle průzkumu společnosti IDC Cema se na západních trzích, ale i v České republice, velice dynamicky rozvíjí trh barevných tiskáren a multifunkčních zařízení. Za nárůstem prodejů barevných tiskových zařízení stojí nejen dramatický pokles pořizovacích cen, ale i vzrůst rychlosti barevného tisku a postupné snižování provozních nákladů.

„Poučit se můžeme z minulosti. Kdysi se prodávaly pouze černobílé televizory, dnes je již v prodeji nenaleznete. Podobný trend lze vypozorovat i v oblasti tisku. Moderní barevné tiskárny koncepce 2v1 dokáží plně nahradit běžné černobílé tiskárny, a to se srovnatelnými náklady na tisk. Jakmile prodejní cena a náklad na vytištění jedné barevné strany klesne pod určitou hranici, dojde k jejich masovému rozšíření,“ říká Andrej Magyar, generální ředitel společnosti Oki Systems.

Stále oblíbenější budou laserová multifunkční zařízení, zajišťující tisk, skenování, kopírování a faxování. Důvodem růstu prodeje těchto zařízení jsou finanční a prostorové úspory plynoucí z jejich využívání, vyšší produktivita, jejich jednoduchost a univerzálnost.

NIKDO NECHCE ČÍST NÁVODY Jen minimum uživatelů dnes čte návody k použití. Budoucnost mají zařízení a aplikace, které nepotřebují složité manuály, a pokud budou vybaveny rozsáhlou příručkou, tak zejména pro řešení možných poruch. Na druhou stranu je však potřebné zajistit plné využití a vytížení používaných zařízení, protože uživatelé mnohdy ani nevědí, čeho všeho mohou jednoduše dosáhnout. Většinou využíváme jen zlomek z toho, co dnešní technologie nabízejí. I proto získávají stále větší oblibu zařízení, která disponují takzvaným intuitivním ovládáním. BUDOUCNOST PATŘÍ NOTEBOOKŮM**

Přestože většina z nás tráví v kanceláři velkou část dne, stále stoupá počet pracovníků, pro které je zcela nepostradatelná možnost mobility. Právě možnost práce odkudkoliv, spojená s přístupem k potřebným materiálům a datům, je jasným trendem, který bude i nadále pokračovat. To dokazují i data společnosti IDC, která velice jasně popisují strukturu prodeje počítačů, kde neustále rostoucí podíl mají právě notebooky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít