Září přineslo fondům uklidnění

06. října 2009, 03:41 - Petr Fejtek, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
06. října 2009, 03:41

Fondy uvítaly za poslední týden téměř 300 milionů korun, což sice značí, že zájem stoupá jen pomaličku, ale přesto fondy v září uvítaly největší příliv peněz za poslední rok a půl (od února loňského roku).

Autor: Profit

Jak uplynulý týden, tak v celém září se ovšem o většinu postaraly fondy peněžního trhu a zajištěné fondy.

Miliarda a čtvrt sice není nijak moc, ale ony ani banky nemohou jásat – za tři měsíce, kdy máme statistiku ČNB (červen až srpen) od klientů nezískaly prakticky ani korunu. Tedy přesněji – co přibylo na netermínovaných, ubylo na termínovaných.

Stabilizace fondů peněžního trhu probíhá postupně již od jara pod vedením ISČS Sporoinvest, který třeba během září získal téměř 350 milionů korun. Je to stejně legrace – banky sice touží po depozitech a nabízejí všemožné vějičky, ale moc jim to nefunguje. Také již opadla vlna zájmu o depozitní schránky v bankách, kam lidé nosili přebytky ze svých slamníků. Léto sice nebývá nijak výrazné období spoření, ale v minulých třech letech do bank přišlo alespoň kolem 20 miliard (v roce 2008 dokonce 25 miliard) korun. A letos nic? Kde tedy ty peníze skončily? Záhada slamníků tedy pokračuje.

FONDYINVESTICE (mil. Kč)
peněžního trhu153
dluhopisové-5
smíšené16
akciové21
zajištěné103
Celkem288

Dluhopisové fondy jsou jako jediné ještě dále pod tlakem odkupů

Nepřehlednost v tomto investičním ranku jde ruku v ruce s dozníváním zklamání investorů. I zde se však už dostává roční výkonnost do kladných čísel a třeba půlroční 50% výnos ISČS High Yield dluhopisového dokazuje, jak posílily korporáty a junkbonds.

Obliba akciových fondů roste

Zřejmě pomaleji dojde k návratu obliby smíšených fondů, které jsou doménou méně dynamických investorů. Zatím se příliš nechytají ani tzv. profilové fondy (obvykle fondů), které měly být vlajkovými loděmi bankovní distribuce fondů. Akciové fondy naopak vykazují setrvalý růst obliby – dokonce s letošním největším přílivem (s výjimkou institucionálních investic v červnu), navíc se od ledna ani jeden měsíc nepropadl do odkupů.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít