Zářez poslance Suchánka

29. ledna 2010, 14:24 - Petra Pelantová
29. ledna 2010, 14:24

Dluhopisy pro domácnosti

Občanský demokrat Pavel Suchánek připravil pozměňovací návrh, jenž zásadně mění systém prodeje státních bondů pro retail. Ministerstvo financí tvrdí, že to znamená konec celého projektu a připravuje zcela novou podobu retailových bondů. „Pokud by prošel návrh poslance Suchánka, žádná emise státních dluhopisů pro retail není možná. A domnívám se, že to projít může,“ konstatoval minulý čtvrtek ministr financí Eduard Janota.
Poslancům chce prý tento týden navrhnout novou podobu tentokrát veřejně obchodovatelných dluhopisů prodávaných domácnostem přímo.
Suchánek se podle Janoty pokusil zablokovat prodej státních bondů vyškrtnutím detailně popsaného způsobu, jak dluhopisy prodávat a kdo může pro stát tuto činnost vykonávat. Znamenalo by to obrovské technické i legislativní komplikace a podle informací týdeníku EURO se proti tomuto návrhu postavila Česká národní banka (ČNB), jež se ovšem nechce k celé věci vyjadřovat. Janota pouze potvrdil, že kvůli tomu na konci minulého týdne s ČNB jednal.
„Chci zabránit tomu, aby si ministerstvo financí zřídilo svou vlastní banku, která by rozdávala možnost prodávat dluhopisy domácnostem,“ řekl týdeníku EURO Suchánek. Podle něj existují firmy, jež jsou uzpůsobeny k mnohem levnějšímu prodeji dluhopisů pro retail. Suchánek tvrdí, že svůj návrh konzultoval s několika ekonomickými odborníky. Kromě stranického specialisty Martina Kocourka zmínil také Burzu cenných papírů Praha (BCPP). Právě BCPP ale celý projekt kritizuje. Když ministerstvo bez výběrového řízení vybralo na prodej svých retailových bondů – podle kritiků drahou a neznámou – šumperskou firmu ASD Software, BCPP přišla s tím, že je schopna prodávat bondy za jednu korunu. Když ale úředníci nakonec vypsali tendr, burza se do něj nepřihlásila. Tvrdila, že „nesouhlasí se zadávacími podmínkami“.
Podle zdrojů týdeníku EURO se BCPP snaží prodej retailových bondů překazit a Suchánek prý není jediným poslancem, s nímž dluhopisy „konzultuje“. To se zřejmě daří, neboť zatímco ještě před několika týdny měly dluhopisy podporu z řad poslanců jak sociální demokracie, tak ODS, v současnosti dávají obě strany najevo, že se jim tyto plány příliš nezamlouvají. „Je to z principu špatně, není to potřeba. Když má stát šetřit, tak má šetřit i v takovém případě,“ tvrdí Suchánek s tím, že jeho pozměňovací návrh rozhodně dluhopisy pro retail nepoloží, ale naopak se tím jen zlevní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít