Zarážky Jiřího Vaška

16. srpna 2010, 02:00 -
16. srpna 2010, 02:00

Sedm pražských statečných

ODS zveřejnila jména volebních lídrů pro komunální volby. Vedle radních “matadorů“ Rudolfa Blažka a Pavla Klegy jsou nováčky na kandidátce hudebník Jan Kalousek, hokejista Petr Bříza a lékař Bohuslav Svoboda. Dalšími lídry jsou předseda pražské ODS Boris Šťastný a starosta Prahy 12 Petr Hána. Praha je rozdělena do sedmi volebních obvodů, což prosadili zastupitelé za ODS.

Mělo by se tomu začít říkat kandidátka Paroubkova typu. Podobnost s „akcí Brožová, Šlégr“ není náhodná. Spolu s rozdělením na sedm obvodů (ODS se v Praze může snadno „propadnout“ mezi malé strany) a s konkurencí TOP 09 to vypadá, jako by ODS plánovala politickou sebevraždu.

Díky, Češi

Turisté směřující do USA zaplatí za registraci do Elektronického systému cestovní autorizace (ESTA), která je nutná pro povolení vstupu do země, 14 dolarů.

Kdy už si Češi přiznají, že tohle není bezvízový styk? Vždyť kvůli naší snaze obejít EU a vyjednat si s Američany bezvízový styk bilaterálně zavedly Spojené státy vízový styk všem Evropanům a vízum, byť „jen“ elektronické, potřebují i ti, kdo ho předtím nepotřebovali. To jsme to Evropě osladili!

Letecká přeprava invalidů

I přes sliby o okamžitém ukončení proplácení letecké dopravy poslanců na lince Praha - Ostrava si několik poslanců zamluvilo letenky. Jedním z nich byl komunistický poslanec Miroslav Opálka, jenž zdůvodňoval použití letadla svým invalidním důchodem.

Protože létání mezi Prahou a Ostravou nemá žádné racionální opodstatnění (4 hodiny včetně cesty z/na letiště, Pendolino jede 3 hodiny 4 minuty a stojí 6x méně) a let malým hlučným strojem také není, proti vlaku, dvakrát pohodlný, jsou jen dvě možnosti. Buď je poslanec Opálka tak hloupý, že si to neumí spočítat nebo trpí nějakým druhem leteckého fetišismu. Když může, tak prostě musí.

Feťákům ani korunu

Mladá fronta Dnes přinesla zprávu o neustále se snižující podpoře protidrogové prevence ze strany státu. Zatímco ještě v roce 1999 protidrogová centra prostřednictvím Úřadu vlády dostala 150 milionů korun, letos to bude už jen 82 milionů. Odborníci se obávají nárůstu kriminality a nemocnosti mezi uživateli drog.

Drahé šetření. Stát nakonec za léčbu narkomanů a řešení jejich kriminality zaplatí mnohem více, než ušetřil. Proč se při realizaci úspor řídíme jen účetnickou logikou má dáti dal a nesledujeme alespoň střednědobý efekt? Asi to je tím, že máme volby většinou každé dva roky a voličům je třeba skládat účty. Povodeň Kalousek Vláda ústy ministra financí Miroslava Kalouska navrhla snížení odečitatelné položky z daně z příjmu plošně o sto korun. Zdůvodnila to potřebou financovat povodňové škody. Později ovšem vyšlo najevo, že návrh na plošné zvýšení daně z příjmu byl na ministerstvu financí vypracován již dříve. Tentýž Kalousek, který kdysi snížením daní uvrhl státní rozpočet do schodku, nyní daně zvyšuje, i když sliboval, že nebude a ještě používá povodně jako lacinou zástěrku. To není ani chytré, férové a už vůbec ne TOP.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít