Zapomeňte na tlačítka

28. ledna 2012, 08:01 - Zina Plchová
28. ledna 2012, 08:01

Jednou to muselo přijít. V době, kdy se výrobci předhánějí v tom, co všechno může být dotykové, a tedy bez tlačítek, přišla nyní řada i na hodinky. Pomyslnou první vlaštovkou se stává model Swatch Touch od švýcarského výrobce. Spolu s novou technologií se přitom otvírá i pole pro designové tvůrce a vznikají zajímavé dotykové kreace.

Foto: Swatch

Se šesti základními funkcemi nepatří Swatch Touch k žádným technologickým zázrakům. Ovšem těch, kteří od svých hodinek očekávají víc než informaci o čase, budík či stopky, zase není tolik. Navíc o převratné funkce u Swatch Touch nejde. Mnohem zajímavější je jejich design a také způsob, kterým se tyto hodinky ovládají.

Švýcarský strojek je totiž zapuštěn do silikonového celobarevného pouzdra, na které kompaktně navazuje i umělohmotný pásek ve stejné barvě. Do černé, bílé, růžové, modré, fialové či khaki barvy je pak sladěná i barva displeje. Číslice jsou v kontrastu k tomu provedeny buď v černé, šedé nebo zlaté barvě.

Netradiční grafika zaujme hned na první pohled. Designéři totiž sladili dynamiku číslic s celkovým stylem hodinek. Ty tak působí atraktivně nejen pro segment zvaný „městský styl“, ale třeba i pro sportovně naladěné zákazníky.

Stačí dva prsty

Novou dotykovou technologii zřejmě ocení právě sportovci, kterým by mohlo vyhovovat, že z hodinek „nekoukají“ žádná tlačítka po stranách a nedojde tak k nechtěnému spuštění funkcí či změně času. Hodinky díky kompaktnímu tvaru a obalu navíc vydrží i náročnější zacházení.

Ovládání tohoto modelu zvládnete pomocí dvou prstů. Jednotlivé funkce se aktivují poté, co déle než na vteřinu podržíte lištu graficky zobrazenou na displeji. Potom už jen listujete ve funkcích a měníte hodnoty pomocí dvou menších ikon. Funkce se potvrzují prostřední ikonou na spodní části displeje.

Kosmický stylus

Pomocí dotyku prstů se dají lehce ovládat i další přístroje, jako jsou telefony či tablety. Pro někoho je ale stále příjemnější, pokud ke kontaktu s obrazovkou používá stylus (speciální párátko). Pro americkou dvojici designérů Toma Gerhardta a Dana Provosta byly ale běžně prodávané modely příliš tenké, a tak navrhli úplně nový tvar. „Problém je, že všechny modely na trhu jsou navrženy tak, aby vypadaly a držely se jako pero. Ale proč, když psaní a kreslení na iPadu je mnohem příjemnější s něčím širším, podobným fixu nebo popisovači?“ vysvětlují na svých stránkách autoři stylusu nazvaného Cosmonaut.

Tělo modelu je tvořeno buď ze dřeva, nebo z hliníku. Po celém povrchu je pogumované tak, aby se s ním dobře kreslilo a psalo na mobily i tablety. Neklouzavý povrch je příjemný pro držení a díky širšímu průměru se stylus dobře ovládá také dětem a starším lidem.

Pro americkou designérskou firmu Studio Neat je stylus Cosmonaut teprve druhým masově nabízeným výrobkem. Designéři společně pracují od roku 2010 a vytkli si za cíl dělat věci jednoduše a zjednodušovat jimi život druhých.

Chytne a nepustí

Stejná očekávání má dvojice i od dalšího ze svých nápadů, kterým je držák na mobil Glif. Designéři ho připravili zejména pro iPhone čtvrté generace, ale vhodný by měl být i pro další podobně velké smartphony. Jeho výhodou je variabilita. Díky Glifu můžete na svém telefonu pohodlně sledovat film, využít ho jako stativ pro focení či natáčení videa a hlavně jako držák na telefon, který najde uplatnění nejen na kancelářském stole, ale třeba i v autě, na kole nebo při nějaké outdoorové aktivitě.

Glif je vyroben z recyklovatelného plastu a stejně jako Cosmonaut je pogumovaný. Díky tomu je příjemný na omak a bez složitých pomůcek telefon dobře zafixuje. Navíc je dost malý na to, aby ho majitel telefonu mohl mít stále u sebe, v kapse nebo kabelce. Cosmonaut i Glif jsou tedy dalšími ze série malých pomocníků, kteří k nově vzniklému dotykovému světu prostě patří, a je skvělé, že designéři toto prostředí už také opanovali.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít