Zaplaťte do půlky února

15. ledna 2007, 00:00 - PETR KUČERA
15. ledna 2007, 00:00

ZAMĚSTNÁVÁNÍ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCHDo půlky. února musí firmy s více než 25 zaměstnanci, které loni neměly alespoň čtyři procenta zdravotně postižených pracovníků, zaplatit zákonem stanovený poplatek.Podíl zdravotně postižených pracovníků by v každé firmě s více než 25 zaměstnanci měl činit čtyři procenta.

ZAMĚSTNÁVÁNÍ ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝCH Do půlky. února musí firmy s více než 25 zaměstnanci, které loni neměly alespoň čtyři procenta zdravotně postižených pracovníků, zaplatit zákonem stanovený poplatek.

Podíl zdravotně postižených pracovníků by v každé firmě s více než 25 zaměstnanci měl činit čtyři procenta. Firma, kde pracuje například 26 lidí, by tedy měla zaměstnat jednoho zdravotně postiženého.

Zákonné povinnosti může zaměstnavatel dostát v zásadě třemi různými způsoby. Prvním je přímé zaměstnání zdravotně postižených lidí. Firma pak má nárok na daňové zvýhodnění, v případě vyššího procenta těchto zaměstnanců může dostat i investiční pobídky na podporu vytváření míst pro postižené či příspěvky na provoz chráněných dílen a chráněných míst.

Druhá možnost spočívá v odebírání výrobků od firem zaměstnávajících ve svých provozech více než 50 procent zaměstnanců se zdravotním postižením (včetně zadání výrobního programu těmto zaměstnavatelům). Možné je také zadávání zakázek těmto subjektům.

VYKOUPENÍ ZA 50 TISÍC

Třetí variantou je jakési „vykoupení se“, tedy odvod do státního rozpočtu. Jeho výše činí 2,5 násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, v němž povinnost plnit zákonný podíl osob se zdravotním postižením vznikla. Průměrnou měsíční mzdu stanovilo ministerstvo práce a sociálních věcí na 19 635 korun, příslušný násobek tedy po zaokrouhlení činí 49 088 korun. Odvod se platí za každého občana se zdravotním postižením, u kterého zaměstnavatel nesplnil povinný podíl. Firma jej musí zaplatit prostřednictvím příslušného úřadu práce (podle sídla firmy), a to nejpozději do 15. února kalendářního roku následujícího po roce, za který povinnost odvodu vznikla. Za rok 2006 tedy končí termín ve čtvrtek 15. února 2007.

Pravidla, určená zákonem o zaměstnanosti, nedoznala v uplynulém roce výraznějších změn. Posledními novinkami tedy zůstávají ty, o nichž jsme psali již před rokem: Jednalo se o zvýšení poplatku z 1,5 násobku na 2,5 násobek průměrné mzdy, druhou novinkou pak bylo zúžení povinnosti jen na firmy s více než 25 zaměstnanci (dříve bylo hranicí 20 zaměstnanců).

CHYSTÁ SE ZPŘÍSNĚNÍ

Další změny jsou zatím jen ve fázi příprav. Vládní výbor pro zdravotně postižené občany na konci loňského roku doporučil ministru práce a sociálních věcí určité změny.

Národní rada občanů se zdravotním postižením totiž již dříve upozorňovala na zneužívání možnosti odebírat výrobky postižených místo jejich zaměstnávání. Některé firmy prý podnikům přímo nabízejí, že jim zajistí doklady o pořízení výrobků od handicapovaných bez jejich skutečného zakoupení.

Pokud by možnost nákupu výrobků i nadále platila, měla by být nastavena tak, aby se nedala zneužít. „Budeme usilovat buď o úplný zákaz, nebo o velmi zpřísněná kritéria,“ říká předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása, který je zároveň místopředsedou zmíněného vládního výboru. Navrhuje i to, aby odvody za nepřijetí postižených pracovníků firmy neplatily do státního rozpočtu, ale například do zvláštního fondu. Peníze by pak putovaly do vzdělávání či vyškolení handicapovaných nebo do zřízení míst pro ně.

Firmy se prý naučily zneužívat i příspěvky od státu na místo pro pracovníka s postižením. Vykazují na něm údajně člověka, který není v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce, pobírá invalidní důchod kvůli dlouhodobému chronickému onemocnění a pracovat nesmí.

KDE NAJÍT PODROBNOSTI* Zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., v platném znění* Vyhláška č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon o zaměstnanosti* Ministerstvo práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz* Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených - www.azzpcr.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít