Záplata pod Ještědem

16. srpna 2007, 13:12 - Jan Štětka
16. srpna 2007, 13:12

Noví pořadatelé mají zájem o sportbyznysmena Černoška i manažera Ježe

Jsou to už skoro čtyři týdny, co se po odvolání Romana Kumpošta rozpadl tým organizátorů lyžařského šampionátu Liberec 2009, nové prezidentce Kateřině Neumannové se však po odešlých „kumpoštovcích“ stále nedaří zaplnit volná místa. Organizační výbor má v nejbližších dnech jmenovat šéfy jednotlivých sportovišť, otazník však zůstává nad tím, kdo se ujme marketingu celé akce. Týdeník EURO získal informaci, že nové vedení výboru údajně oslovilo lídra projektu Praha olympijská Tomáše Peteru, a ten prý nabídku odmítl. „Není to pravda, Peteru nikdo neoslovil,“ tvrdí však Peterův spolupracovník Karel Tejkal. Jiný dobře informovaný zdroj uvedl, že Neumannová se vzápětí obrátila na majitele a předsedu společnosti Česká sportovní Miroslava Černoška, který donedávna s Peterou úzce spolupracoval. „V této fázi není o čem vést řeč,“ reagoval pro týdeník EURO Černošek s tím, že oficiální nabídka sice nezazněla, ale v kuloárech prý o ní slyšel. Ve stejných kuloárech lze ovšem zaslechnout i neověřitelné spekulace, že Černošek zatím jen čeká na výhodnější finanční podmínky pro spolupráci.

Kittner by Černoška rád.

„Byli bychom rádi, kdyby se toho ujal, nebo alespoň já,“ prohlásil pro týdeník EURO k možnosti Černoškova angažmá liberecký primátor a člen nejužšího vedení organizačního výboru šampionátu Jiří Kittner (ODS). „Neproběhla však žádná taková jednání, aby se dalo říct, že se blížíme k nějaké spolupráci,“ zdůraznil. Černošek je podle Kittnera „nejpřednější odborník“ v oblasti sportovního marketingu. „Znám se s ním a on ví, že bych si jeho angažmá přál, ale není to moje starost. Hlavní slovo v tom bude mít paní prezidentka. Já s ním žádné jednání, například o finančních podmínkách, nevedl,“ sdělil primátor Liberce. Podle jiného zdroje však schůzky mezi lidmi z nového vedení libereckého mistrovství a Černoškem už proběhly.
Právě přístup k lukrativním marketingovým právům na lyžařské mistrovství a k dotacím se často uvádí jako hlavní důvod, proč byl z iniciativy ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) odvolán Kumpošt a nahrazen sice úspěšnou olympioničkou, ale málo zkušenou manažerkou Neumannovou (více v článku na straně 64). „Vím, že je tu určitá skupina lidí, kteří na to mají zálusk,“ řekl týdeníku EURO sociálnědemokratický poslanec za Liberecko a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc. Ten - údajně v kooperaci s Kumpoštovými právníky - minulý čtvrtek ve věci výměny vedení libereckého mistrovství interpeloval ve sněmovně premiéra Mirka Topolánka. „Ministryně školství Dana Kuchtová přece sdělila, že dostala zadání od předsedy vlády,“ vysvětlil Ploc. „Byl to nestandardní postup. Jak to, že stát zasáhl do záležitostí občanského sdružení a prosadil tam změny?“ nechápe, jak mohlo ministerstvo podmínit dodatečnou 700milionovou dotaci instalací Neumannové.

Tenisová vazba.

Zájem nově navoleného libereckého týmu o zkušené sportovní magnáty Peteru nebo Černoška by měl svou logiku. Ve funkci náměstka pro sport působil donedávna na ministerstvu školství Ivo Kaderka, který sice na jaře musel uvolnit post Janu Kocourkovi (ODS), ale stal se poradcem náměstka pro veřejné zakázky Jaromíra Soukupa. Jeho a manažera Neumannové Josefa Jindru (oba vlastní mediální agentury) dosud mnozí viděli v pozadí libereckých změn. Kaderka jako prezident Českého tenisového svazu úzce spolupracoval s Tomášem Peterou (šéf tenisové Sparty) i s Miroslavem Černoškem (šéf tenisu v Prostějově). Peterova firma Persport pro svaz zajišťovala zápasy Davisova poháru a Fed Cupu. Černoškova společnost Česká sportovní, v níž měl donedávna podíl i Petera, zase zastupuje přední tenisty i jiné sportovce. Dvorce v Prostějově navštívil i premiér Topolánek, který ještě koncem května při pobytu v Liberci neskrýval podporu Kumpoštovu organizačnímu týmu.

Kumpoštův návrat?

Pokud zájem o Černoška vyzní naprázdno, chce se nový tým pořadatelů podle neoficiálních informací spolehnout na pomoc manažerských specialistů z okruhu Svazu lyžařů. Hovoří se například o Františku Ježovi, bývalém reprezentantovi a manažerovi skokana Jakuba Jandy. Ať se libereckého marketingu či PR ujme kdokoli, není vyloučeno, že se do Liberce vrátí jako jakýsi supervizor Mezinárodní lyžařské federace FIS Roman Kumpošt. Ředitel marketingu a komunikace FIS Christian Knaut sice tvrdí, že o takové možnosti nikdy neslyšel, ale sám Kumpošt informaci, s níž přišel deník Sport, nevyloučil. „S FIS už sedmnáct let korektně a dobře spolupracuji a budu i dále. Vazby k libereckému mistrovství pro mne teď skončily, ale jestli ještě někdy nějaké budou, bych nechtěl předjímat,“ uvedl nedávno tajemně.

Miroslav Černošek (59). Majitel jedné z nejvýznamnějších firem v oblasti sportovního marketingu -Česká sportovní. Mimo jiné vlastní část marketingových práv Českého olympijského výboru. Tomáš Petera (37). Úspěšný byznysmen stojí v čele projektu Praha olympijská. Podnikal ve fotbale (Baník Ostrava, Slovan Liberec, Drnovice), v tenise (pražská Sparta), v Ostravě pořádal mítinky Zlatá tretra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít