Zaplacení dovolené - ano, či ne?

05. ledna 2004, 00:00 - Richard W. Fetter, právník
05. ledna 2004, 00:00

Naše zaměstnankyně odešla na mateřskou dovolenou a posléze na rodičovskou. Pracovní úřad tvrdí, že za dobu mateřské, tj. 6 měsíců, jí náleží (pokud po této době nenastoupí do práce a tedy si ji nevybere) zaplacení části, tj. 10 dnů, dovolené zaměstnavatelem.

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Nám se nezdá, že by vlastně měla nárok na dvojí dovolenou, jednak mateřskou hrazenou státem a ještě dovolenou hrazenou zaměstnavatelem. J. Cetl

Doba mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce (ust. § 40 odst. 2, část věty za středníkem, nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v platném znění). Doba mateřské dovolené je tedy překážkou v práci na straně zaměstnance, pro kterou nedochází ke krácení dovolené na zotavenou (viz § 11 odst. 1, větu prvou, citovaného nařízení vlády ve spojení s jeho již citovaným ustanovením). Stanovisko úřadu práce je tedy správné. Totéž co pro dobu mateřské dovolené, ve vztahu k nároku na dovolenou na zotavenou, platí pro dobu, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Na další část položené otázky (resp. popisu problému) nelze jednoznačně odpovědět, protože není jasno, kdy (ve kterém kalendářním roce) zaměstnankyně nastoupila mateřskou dovolenou, resp. rodičovskou dovolenou. Náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou na zotavenou je ve smyslu § 110b odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout pouze tehdy, jestliže zaměstnanec nemohl vyčerpat dovolenou ani do konce příštího kalendářního roku:

a) protože mu zaměstnavatel neurčil dobu čerpání dovolené nebo mu určil nesprávnou délku dovolené,

b) pro překážky v práci na straně zaměstnance,

c) pro skončení pracovního poměru. Proplacení dovolené (na zotavenou), resp. její části za kalendářní rok 2003, proto přichází v úvahu až po uplynutí kalendářního roku 2004. Jde-li však o dovolenou (na zotavenou), resp. její část za kalendářní rok 2002, pak zaměstnavateli skutečně vzniká povinnost ji zaměstnankyni proplatit, je-li dán některý z uvedených důvodů, proč zaměstnankyně nemohla dovolenou vyčerpat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít