Západ vrací úder Číně

17. července 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
17. července 2006, 00:00

V přitažlivosti zemí pro zahraniční investory dochází k přesunu sil. Investoři dávají stále častěji přednost západní Evropě před Čínou. Česká republika si svoji pozici zatím drží. Pokud však nebudou provedeny některé reformy, může ji ztratit.

INVESTIČNÍ PROSTŘEDÍ | Kvalifikovaných pracovníků má Čína zatím málo.| V přitažlivosti zemí pro zahraniční investory dochází k přesunu sil. Investoři dávají stále častěji přednost západní Evropě před Čínou. Česká republika si svoji pozici zatím drží. Pokud však nebudou provedeny některé reformy, může ji ztratit.

Podle průzkumu mezinárodní poradenské společnosti Ernst & Young je Česko pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě. „Česká republika si udržela svou pozici z roku 2005 a opět se umístila na sedmém místě. Ze středoevropských zemí je hned za Polskem. Vyniká také v počtu pracovních míst vytvořených díky zahraničním investicím a v roce 2005 získala nejvíce investic do automobilového průmyslu ve střední Evropě,“ říká Dirk Kroonen, vedoucí partner Ernst & Young v České republice.

NEJEN UKRAJINCI, ALE I FRANCOUZI

Analytik společnosti PPF Pavel Kohout však varuje před možným poklesem investic v budoucnosti. „Investoři totiž u nás již nenacházejí dostatečně kvalitní pracovníky. Příkladem je jedna nejmenovaná účetní firma, která musela do své pobočky v Praze najmout Francouze. Ti s radostí místo přijali, protože ve své zemi žili pouze ze sociálních dávek,“ říká Kohout.

Podle něho stále výrazně převažují investice do montážních závodů. „Vladimír Špidla kdysi hlásal, že nesmíme připustit, aby k nám firmy přicházely jenom kvůli daňovým úlevám a levné pracovní síle. Ale přesně to se nyní děje. Pokud se to nezmění, můžeme mít problémy,“ varuje Kohout.

Nutnost změn připouští i šéf vládní agentury CzechInvest Tomáš Hruda. „Pro udržení konstantního přílivu investic a zejména zvyšování podílu technologicky vyspělých projektů bude klíčové, aby se v co nejkratší době uskutečnily zásadní reformy sociálního systému, který bude motivovat lidi k práci, a zároveň i systému vzdělávání tak, aby bylo možné pružněji reagovat na poptávku. Velmi podstatné také budou zásahy ve prospěch snížení administrativy spojené s podnikáním,“ míní Hruda. IMAGE VERSUS REALITA Bariéra nedostatku kvalitních pracovníků je podle Kohouta také důvodem rozdílu v umístění Česka na základě skutečného přílivu investic a image, který mají u zahraničních firem. V přílivu přímých zahraničních investic obsadilo Česko sedmé místo v Evropě. Z hlediska obrazu v očích investorů pak skončila Česká republika čtvrtá v Evropě. „Je to výzva pro Česko, aby přeměnila dobrý image na konkrétní investiční projekty,“ píše se ve zprávě společnosti Ernst & Young.

ČÍNA NARAZILA

Z průzkumu je celkově zřejmý trend přesunu zájmu investorů z Číny a částečně i zemí střední a východní Evropy zpět do západní Evropy. Ta tak posílila svoje postavení nejpřitažlivějšího místa pro investice.

„Zahraniční investoři narážejí v Číně na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zatím jsou Číňané schopni za týden se naučit dovednosti potřebné v textilním průmyslu, při výrobě plastikových výlisků, montáží videí či fotoaparátů. Nejsou však tohoto schopni například při výrobě jemných mechanických součástí. Firmy se v této zemi často potýkají s vysokou míru negramotnosti pracovní síly. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků v některých oborech navíc prudce zvyšuje cenu jejich práce, a Čína tak začíná ztrácet kouzlo levné dílny světa,“ vysvětluje přesun sil Kohout.

Zajímavý je také fakt, že pokles zájmu o Čínu je patrný hlavně u velkých nadnárodních společností, zatímco u malých a středních podniků zůstává téměř neměnný. Podle Kohouta je to způsobeno tím, že velké společnosti již své méně náročné výroby do Číny umístily a u náročnějších výrob narážejí na již zmíněný nedostatek kvalifikovaných lidí. „Malé a střední firmy teď jdou po již vyšlapané cestičce a začínají také využívat čínských výhod při výrobě méně náročných produktů,“ doplňuje analytik.

ZASE TA AUTA

Druhá část průzkumu Ernst & Young ukázala, že Evropa získala v roce 2005 rekordní počet přímých zahraničních investic. V roce 2005 bylo v Evropě sjednáno 3066 investičních projektů. První místo si stále drží Velká Británie, jejíž podíl na nových investicích je 18,2 procenta. Česká republika přilákala 116 projektů, a dosáhla tak podílu 3,8 procenta. Největším investorem v České republice je Německo, těsně následované Japonskem, což je v porovnání s mírou japonských investic ve zbytku Evropy unikát. Ve většině případů se přitom jedná o zcela nové projekty. Česká republika je v Evropě jedničkou, pokud jde o investice do automobilového průmyslu. Na dalších příčkách se umístilo Slovensko a Polsko. „Střední a východní Evropa je atraktivní pro všechny velké výrobce automobilů - především díky své kvalifikované pracovní síle, nižším výrobním nákladům a blízkosti západoevropských trhů,“ komentuje situaci Hruda. „Pozitivní na tomto odvětví je, že zahrnuje celou řadu různých sektorů - od plastů a elektroniky až po textil a je v něm velmi široké uplatnění pro vyspělé technologie. Koncentrace tohoto průmyslu tak zakládá potenciál pro další projekty, které mohou být menší objemem, ale významné z technologického hlediska“ uzavírá Hruda. *

Země  USA Čína Německo Indie Polsko Velká BritánieČeská republikaJaponsko FrancieŠpanělsko Podíl41 %41 %18 %18 %15 %11 %8 %8 %7 %6 %

*) vyjadřuje podíl investorů, kteří uvedli mezi třemi nejatraktivnějšími zeměmi daný stát

Pramen: Young & Ernst

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít