Zaorálkův Tibet

29. dubna 2014, 12:00 - Petr Weikert
29. dubna 2014, 12:00

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se za Česko zavázal, že nebudeme podporovat samostatnost Tibetu, že toto území je neoddělitelnou součástí Číny, a že bořit hranice by bylo v tomto případě obdobné, jako narušovat celistvost Ukrajiny. Ne, nejde o vtip. Český ministr zahraničí opravdu odjel na návštěvu Číny a v letadle ho podle všeho nikdo nevyměnil.

Ano, je možné, že pravý Lubomír Zaorálek teď leží svázaný někde v nákladním prostoru vládního speciálu a přes pásku na ústech by chtěl křičet: Osvoboďte Tibet. Ale není to tak.

Pojďme si jen shrnout fakta. Původním etnikem v Tibetu jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem. Čína několikrát v historii území ovládala, střídala se Mongoly nebo Nepálci. Komunistická vojska současného čínského režimu do země vpochodovala v říjnu 1950. Jen od března 1959 do října 1960 bylo v centrálním Tibetu zabito 87 tisíc Tibeťanů.

Podle údajů exilové vlády Tibetu zahynulo kvůli čínské přítomnosti na tibetském území více než milion místních lidí. Ti lidé zemřeli kromě cílených vražd také kvůli kolektivizaci nebo při povstáních proti Číně, případně sebeupálením na protest proti okupaci své země. Čínskému režimu je to dodnes zcela jedno a Lubomíru Zaorálkovi zjevně také. Čína koneckonců nerespektuje lidská práva ani na svém vlastním území, ČSSD zatím ano.

Z lehkého historického exkurzu také vyplývá nesmyslnost onoho Zaorálkova přirovnávání k potížím na Ukrajině. Ukrajina je vnitřně nestabilní až rozpolcená země, jejíž mocný soused využil její slabosti k získání části jejího území (byť k němu přišla dost kuriózně). Narušení jejích hranic je špatné a v tom má Lubomír Zaorálek pravdu. Tibet je území, které o svou svobodu přišlo a zaplatilo za to krvavou daň. To Rusko se chová daleko spíše jako Čína, byť díky Bohu bez krvavého doprovodu.

Okupace Tibetu
Před intervencí Čínské lidové republiky byl Tibet po několik desetiletí, mezi 1. březnem 1913 a 23. květnem 1951, fakticky nezávislým státem. Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů. Od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí. Duchovním i politickým vůdcem Tibetu je dalajláma. Současný 14. dalajláma Tändzin Gjamccho (*1935) je nucen od roku 1959 žít v exilu v indické Dharamsale.

Vysvětlení Zaorálkova pomýlení tkví v tom, že věří v Čínské investice v Česku a lepší zítřky, jak by se slušelo socialistickou rétorikou říci. Žádný nával čínských investic se ale čekat nedá, to si může myslet jen Lubomír Zaorálek. Podívejme se, jak dopadla stavba dálnic v Polsku. Před mistrovstvím světa ve fotbale je svěřili kvůli deklarované dobré ceně a rychlosti právě Číňanům. Firmy ale utekly s ostudou, dostaly se do finančních potíží a dálnice nestihly dokončit.

Dostavovat je musely mimo jiné i české firmy. Významnější investice kromě falešných triček a parfémů z Číny zatím nepřišly a také nepřijdou. Země s tak malým ekonomickým potenciálem, jako je Česko, pro Čínu neexistuje. Její trhy jsou jinde. Ve Vietnamu, Indii, Indonésii.

Zaorálkův podpis pod dohodou má jen jeden efekt. Čína si teď může připsat cenný skalp nějaké „západní“ země, která uznala anexi Tibetu, a tím podpisem bude šermovat coby argumentem, až budou země s inteligentní zahraniční politikou vytýkat Číně porušování lidských práv. Takže zase nebudeme vypadat jako troubové. Díky, Luboši.


Čtěte také:

Zapomeňte na Tibet. Hlavní je byznys

Zaorálek míří do Číny zlepšovat vztahy

Šéf průmyslníků Hanák: Nezvěte už Dalajlámu, poškozuje export

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít