Zaniknou Informační místa pro podnikatele?

27. září 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
27. září 2004, 00:00

PODPORA PODNIKÁNÍ Vloni zahájený projekt Informačních míst pro podnikatele, na který stát přispěl 150 miliony korun, může brzy skončit. Docházejí mu peníze na provoz. Nepříjemné překvapení čeká zájemce, kteří navštíví Informační místa pro podnikatele (IMP) po prvním říjnu.

PODPORA PODNIKÁNÍ Vloni zahájený projekt Informačních míst pro podnikatele, na který stát přispěl 150 miliony korun, může brzy skončit. Docházejí mu peníze na provoz. Nepříjemné překvapení čeká zájemce, kteří navštíví Informační místa pro podnikatele (IMP) po prvním říjnu. Provoz informačních míst má totiž přejít na nouzovou variantu - což bude zřejmě znamenat omezenou pracovní dobu, po kterou budou v těchto kancelářích poskytovat požadované informace. Pokud se Hospodářská komora ČR a ministerstvo průmyslu a obchodu nedohodnou na příspěvcích ze státního rozpočtu, bude ještě hůř. K začátku příštího roku prý komora provoz IMP ukončí úplně. Důvod je jednoduchý - na zachování provozu v dosavadním rozsahu nejsou peníze. UCPANÉ PENĚŽNÍ TOKY Projekt budování Informačních míst pro podnikatele zahájila Hospodářská komora ČR vloni. Závazek státu podle komory zněl: Nejenže přispěje 150 miliony korun na vybudování těchto center, ale bude po tři roky hradit 95 procent nákladů na projekt. Po uplynutí této lhůty mají být IMP samofinancovatelná. První zádrhele se objevily už vloni, kdy stát prostřednictvím ministerstev financí a průmyslu a obchodu dodal slíbenou částku na budování IMP o několik měsíců později. Opozdila se irealizace projektu. „Už dnes je jasné, že hospodářská komora do projektu vkládá více než původně zamýšlených pět procent nákladů. Pro letošní rok mělo být ze státní kasy vyčleněno 214 milionů korun, komora ale obdržela pouze deset milionů. V prvním pololetí letošního roku jsme sice dostali nevyčerpanou částku z loňska ve výši devadesáti milionů. Součet těchto dvou cifer však nedosahuje ani poloviny státem přislíbených 214 milionů korun,“ vysvětluje Vladimír Šiška, ředitel IMP z hospodářské komory. Podle svého prezidenta Jaromíra Drábka si komora uvědomuje napjatost státního rozpočtu, a proto žádá od státu pro tento rok jen prostředky na pokrytí mzdových nákladů již existujících pracovních míst. „Ministerstvo poskytlo do konce roku pouze tři tisíce korun na jedno regionální místo měsíčně, což nepokryje mzdové náklady ani ze třetiny. Komora žádá na poslední kvartál tohoto roku 25 milionů korun, přestože původní částka přislíbená státem byla víc než dvojnásobná,“ vysvětluje Drábek. Jestliže se komora s ministerstvem průmyslu a obchodu nedohodnou, bude dosud investovaných 150 milionů plus letošních deset znamenat vyhozené peníze ze státního rozpočtu. Hospodářská komora, která do projektu vložila peníze z vlastních zdrojů, má navíc v úmyslu vyčíslit případné škody a požadovat odškodnění. Deset milionů korun, které dostala komora v polovině září na provoz projektu do konce letošního roku, nestačí podle jejího vyjádření ani na pokrytí osobních nákladů spojených se zabezpečením provozu IMP. „O tomto faktu jsem ministra průmyslu Urbana informoval dopisem již 31. srpna letošního roku,“ říká Drábek. MINISTERSTVO O NIČEM NEVÍ

Na ministerstvu průmyslu a obchodu však tvrdí, že o něm nic nevědí. O úmyslu hospodářské komory omezit a popřípadě i zastavit projekt IMP také ne. Podle vyjádření zodpovědných odborů ministerstva se o omezení projektu k začátku října dozvěděli neoficiálně. Ministerským úředníkům prý není známo, že by v předchozí době vedlo ministerstvo průmyslu a obchodu s hospodářskou komorou nějaká jednání tím směrem, že by komora ukončila provoz informačních míst. Zvažovali prý pouze možnost časového rozložení budování informačních míst v pověřených obcích, které nebyly okresními městy. Pokud hospodářská komora skutečně projekt zastaví, bude to podle ministerstva její jednostranný krok. „Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo na účet hospodářské komory na realizaci tohoto projektu letos 99,824 miliony korun. K 23. září bylo z této částky vyčerpáno pouze 61,788 miliony korun. To znamená, že na realizaci projektu IMP má hospodářská komora v současné době k dispozici 38,036 miliony korun,“ tvrdí Martin Turnovský, ředitel sekce podpory podnikání a investic ministerstva průmyslu a obchodu.

SÍŤ JE HOTOVÁ

V rámci projektu IMP vybudovala Hospodářská komora ČR vloni celostátní síť 80 regionálních kanceláří. Další kontaktní místa začala vytvářet z vlastních zdrojů. Nyní provozuje síť 25 oborových informačních míst, 14 krajských koordinačních míst a centrální informační místo na své centrále v P raze. V rámci celé komorové sítě se v současnosti projektem zabývá 360 lidí. Všechny kanceláře mají potřebnou techniku. Do regionální či oborové kanceláře IMP lze podle mluvčí hospodářské komory Viktorie Plívové přijít sjakýmkoli podnikatelským dotazem. Tuzemský i zahraniční podnikatel dostane informace formou veřejné služby zdarma. „Od poloviny února jsme zodpověděli přes deset tisíc dotazů. Je tedy vidět, že se projekt zdárně rozběhl. Stovky firem se na nás obracejí s dotazy opakovaně, některé z nich i více než desetkrát,“ komentuje výsledky projektu ředitel IMP Vladimír Šiška. Informační místa jsou také důležitou součástí zvolené varianty budování Centrálních registračních míst, kde budou moci začínající i existující podnikatelé vyřizovat příslušné dokumentu na jednom místě (viz Profit 39/2004).

PODPORA MALÝCH FIREM

Projekt Informačních míst pro podnikatele (IMP) vznikl hlavně pro potřeby malých a středních firem. Právě pro ně představuje vstup České republiky do Evropské unie vysoká rizika. Podle hospodářské komory se třicet procent malých a středních firem ze zemí, které letos přistoupily do Unie, potýká s problémy. Dotazy, s nimiž přicházejí podnikatelé do IMP, se týkají tuzemské i evropské legislativy, možností čerpání prostředků z programů podpor podnikání, zprostředkování kontaktů apod.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít