Zaměstnavatelé platí nižší pojistné, kolik ušetří?

14. září 2009, 12:08 - Petr Gola, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
14. září 2009, 12:08

Od srpna platí v Česku zaměstnavatelé za své zaměstnance nižší pojistné. Účelem je zvýšení konkurenceschopnosti českých firem a snížení jejich nákladů. Jak vysokou úsporu do konce roku 2010 zaměstnavatelé získali?

Autor: Profit

Slevy na sociálním pojištění jsou zavedeny zákonem č. 221/2009 Sb., jedná se o dočasné opatření platné do konce příštího roku. Poprvé bude sleva zaměstnavateli uplatněna za měsíc srpen (tj. v období od 1. září do 21. září) a naposledy za měsíc prosinec roku 2010. Slevu na pojistném nelze ze zákona uplatnit zpětně. Vypočítanou slevu si zaměstnavatel odečte od sociálního pojištění, které má odvádět místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Je samozřejmě potřeba použít předepsaný tiskopis.

Snížení sociálního pojištění domácím firmám samozřejmě pomůže. Navíc tuto finanční úlevu pocítí ihned, protože sociální pojištění firmy za své zaměstnance musí odvádět každý měsíc. Nejvyšší úsporu toto dočasné snížení sociálního pojištění přináší u zaměstnanců s nižší mzdou. V praxi tak budou náklady zaměstnavatele u těchto pracovních pozic nižší a míra nezaměstnanosti těchto pracovníků by se měla zastavit. Náklady na zaměstnance probíráme i v článku Kolik stojí evropské zaměstnavatele hodina práce?

Podmínky pro uplatnění slevy Pro uplatnění slevy na sociálním pojištění je potřeba splnit několik zákonných podmínek. Sleva náleží jenom u těch zaměstnanců, jejichž zaměstnání trvalo celý kalendářní měsíc. Dále sleva nenáleží u zaměstnanců, jejichž zaměstnání nemá trvat déle než 3 měsíce (např. smlouva na dobu určitou či dohodu o pracovní činnosti). Dále sleva nenáleží od kalendářního měsíce, ve kterém byla zaměstnanci doručena výpověď nebo byla uzavřena dohoda u ukončení pracovního poměru. Sleva činí 3,3 % Náklady zaměstnavatelů nejvíce klesnou především u nižších mezd. Naproti tomu u nadprůměrných mezd k žádné úspoře nedojde. Snížení totiž činí 3,3 % rozdílu mezi 1,15násobkem průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance. Průměrná mzda pro rok 2009 dle nařízení vlády činí částku 23 555 Kč, rozhodná částka pro uplatnění slevy tak činí 27 100 Kč po zaokrouhlení. Výpočet slevy na pojistném při hrubé mzdě 12 tisíc (27 100 Kč – 12 000 Kč) x 0,033 = 499 Kč Tabulka: Jak vysoká je sleva u jednotlivých mezd?

Výše hrubé mzdy (v Kč)Sleva na pojistném (v Kč)
8 000631
10 000565
14 000433
18 000301
22 000169
25 00070

Vypočtená sleva se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

Sociální pojištění je v Česku vysoké

Česko patří mezi země s nejvyšší sazbou sociálního pojištění na světě. Od ledna letošního roku sice došlo ke snížení sociálního pojištění v souhrnu o 2,5 %, přesto je pořád vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít