Zaměstnavatelé odstartovali debatu o efektivnějším systému řízení ekonomické diplomacie

03. září 2010, 11:48 - <a target="_blank" href="http://www.businessinfo.cz">BusinessInfo.cz</a>
03. září 2010, 11:48

V České republice byla zahájena debata o nové podobě systému řízení ekonomické diplomacie, a to při kulatém stole, jehož se zúčastnili nejvyšší zástupci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a státní sféry, včetně tří náměstků. Více jak dvě desítky přítomných se shodly na tom, že systém musí doznat zásadní změny, která by vedla k vyšší efektivitě podpory exportu a investic našich firem ve světě.

Autor: sxc.hu

Z debaty vyplynul společně deklarovaný zájem v co nejrychlejším termínu vypracovat základní teze podoby tohoto systému. K tomu bude z pohledu zaměstnavatelských a podnikatelských svazů potřeba:

* Zpracovat strategii ekonomického růstu a konkurenceschopnosti, součástí by měla být proexportní strategie

* Implementovat do proexportní strategie princip měřitelnosti a efektivity

* Provést finanční audit proexportní politiky

* Maximálně využívat lidské zdroje pro podporu ekonomických zájmů ČR ve světě

* Sjednotit zastoupení vládní agentur ve světě a dosáhnout výraznější synergie

* Vytvořit prostor pro vstup soukromého kapitálu do systému podpory exportu a investic

* Udržet a rozšířit diplomatické krytí pro obchodní zástupce ČR ve světě

„Chceme, aby do konce října byly připraveny písemné podklady a počátkem příštího roku je předložit do legislativního procesu. Pokud změny nestihneme rychle, obávám se, že by pak nemuselo dojít k žádným,“ uvedl Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Také Josef Cílek, viceprezident Hospodářské komory ČR, se podpořil co nejrychlejší přípravu relevantních dokumentů, a to do dvou měsíců.

Při kulatém stolu padla řada návrhů, která bude shrnuta v podobě společně deklarovaného prohlášení. „Systém řízení ekonomické diplomacie by měl implementovat princip měřitelnosti a efektivity práce zastupitelských úřadů a vládních agentur. Maximálně by měly být využity lidské zdroje. Měl by se vytvořit prostor pro vstup soukromého kapitálu do systému podpory exportu a investic,“ shrnul Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, některé klíčové návrhy.

K nim patří i to, že by proexportní politika měla být součástí strategie konkurenceschopnosti České republiky. „Během dvou, tří let bychom mohli zefektivnit systém řízení ekonomické diplomacie,“ uvedl v souvislosti s potřebou zvýšení konkurenceschopnosti země Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR. Zejména poukázal na potřebu manažerského stylu řízení a definování nejen prioritních zemí, ale pro budoucnost české ekonomiky i klíčových oborů.

„Je třeba ještě lépe nastavit měřitelnost služeb státu,“ uvedl v diskusi také Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR s tím, že jde o prioritu vlády.

Podobně se vyjádřil i zástupce Ministerstva zahraničních věcí, náměstek Tomáš Dub: „Budeme hledat pružnější formy řízení ekonomické diplomacie a optimální model.“

Více na BusinessInfo.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít