Zaměstnávání cizinců se přestane vyplácet

17. září 2007, 00:00 - Dušan Šrámek
17. září 2007, 00:00

Zintenzivnění boje proti nelegální práci patří mezi nejzávažnější úkoly vlády. Alespoň to tak vyplývá z obsáhlého mezirezortního materiálu, právě mířícího do vlády.

K významným opatřením, která mají eliminovat tento společensky nežádoucí jev, patří i oblast kontroly.

„Mezi další úkoly, na kterých ministerstvo vnitra respektive policie úzce participuje, patří například důslednější zaměření kontrol do míst nejčastějšího výskytu nelegálního zaměstnávání cizinců,“ píše se v materiálu, který vybízí k zintenzivnění kontrol. A to zahraničních fyzických osob podnikajících podle živnostenského zákona, právnických osob, jejichž statutárními zástupci, společníky nebo členy jsou cizinci. K úkolům patří i důsledné ukládání sankcí podnikatelům za daňové nedoplatky a využívání sankcí vůči podnikatelům a zaměstnavatelům za nedoplatky na pojistném, na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti i na pojistném na zdravotní pojištění.

MEZI NELEGÁLY VEDOU UKRAJINCI A SLOVÁCI

Za minulý rok mají pracovníci úřadu práce na svém kontě celkem 10 424 kontrolních akcí na celém území republiky. Z toho 1474 kontrol se týkalo zaměstnavatelů, kteří dávají práci lidem ze zahraničí. Pochybení v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků bylo zjištěno u 539 kontrolovaných zaměstnavatelů, což představuje 36,56 procenta. Tedy více než třetina podnikatelů má problémy se zaměstnáváním cizích státních příslušníků. Při kontrolních akcích bylo v roce 2006 zkontrolováno celkem 12 094 zahraničních pracovníků (z toho 4069 žen). Z tohoto počtu byla problémová přibližně čtvrtina, tedy 3788 zaměstnanců. U 1701 osoby (z toho žen 543) konstatovali kontroloři nelegální zaměstnávání a u 2087 osob nesplnil zaměstnavatel svoji informační povinnost uloženou v § 87 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V uvedeném období uložily úřady práce pokuty ve výši 407,5 tisíce korun celkem 132 nelegálním zaměstnancům. Šest set čtyřiceti zaměstnavatelů dokonce dostalo pokuty za celkem více než 23 milionů korun. K nejpočetnější skupinám nelegálně či neohlášeně zaměstnaných zahraničních pracovníků podle státní příslušnosti se řadili Ukrajinci a Slováci.

DRAHÉ VYHOŠTĚNÍ

Pokuty nejsou ovšem jedinou sankcí za nelegální práci. Jak takzvaní černoši, lidé pracující načerno, tak i jejich zaměstnavatelé cizinci totiž musí hradit náklady vzniklé České republice. Vyhoštění, vycestování a v mno-

ha případech i zajištění základních potřeb cizích státních příslušníků něco stojí. Během loňského roku bylo zahájeno celkem 106 správních řízení. Ve 49 případech musejí viníci uhradit náklady spojené s pobytem zahraničních pracovníků ve výši 1,8 milionů korun. Zatím bylo zaplaceno jen necelých 105 tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít