Zaměstnávání cizinců se přestane vyplácet

17. září 2007, 00:00 - Dušan Šrámek
17. září 2007, 00:00

Zintenzivnění boje proti nelegální práci patří mezi nejzávažnější úkoly vlády. Alespoň to tak vyplývá z obsáhlého mezirezortního materiálu, právě mířícího do vlády.

K významným opatřením, která mají eliminovat tento společensky nežádoucí jev, patří i oblast kontroly.

„Mezi další úkoly, na kterých ministerstvo vnitra respektive policie úzce participuje, patří například důslednější zaměření kontrol do míst nejčastějšího výskytu nelegálního zaměstnávání cizinců,“ píše se v materiálu, který vybízí k zintenzivnění kontrol. A to zahraničních fyzických osob podnikajících podle živnostenského zákona, právnických osob, jejichž statutárními zástupci, společníky nebo členy jsou cizinci. K úkolům patří i důsledné ukládání sankcí podnikatelům za daňové nedoplatky a využívání sankcí vůči podnikatelům a zaměstnavatelům za nedoplatky na pojistném, na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti i na pojistném na zdravotní pojištění.

MEZI NELEGÁLY VEDOU UKRAJINCI A SLOVÁCI

Za minulý rok mají pracovníci úřadu práce na svém kontě celkem 10 424 kontrolních akcí na celém území republiky. Z toho 1474 kontrol se týkalo zaměstnavatelů, kteří dávají práci lidem ze zahraničí. Pochybení v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků bylo zjištěno u 539 kontrolovaných zaměstnavatelů, což představuje 36,56 procenta. Tedy více než třetina podnikatelů má problémy se zaměstnáváním cizích státních příslušníků. Při kontrolních akcích bylo v roce 2006 zkontrolováno celkem 12 094 zahraničních pracovníků (z toho 4069 žen). Z tohoto počtu byla problémová přibližně čtvrtina, tedy 3788 zaměstnanců. U 1701 osoby (z toho žen 543) konstatovali kontroloři nelegální zaměstnávání a u 2087 osob nesplnil zaměstnavatel svoji informační povinnost uloženou v § 87 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. V uvedeném období uložily úřady práce pokuty ve výši 407,5 tisíce korun celkem 132 nelegálním zaměstnancům. Šest set čtyřiceti zaměstnavatelů dokonce dostalo pokuty za celkem více než 23 milionů korun. K nejpočetnější skupinám nelegálně či neohlášeně zaměstnaných zahraničních pracovníků podle státní příslušnosti se řadili Ukrajinci a Slováci.

DRAHÉ VYHOŠTĚNÍ

Pokuty nejsou ovšem jedinou sankcí za nelegální práci. Jak takzvaní černoši, lidé pracující načerno, tak i jejich zaměstnavatelé cizinci totiž musí hradit náklady vzniklé České republice. Vyhoštění, vycestování a v mno-

ha případech i zajištění základních potřeb cizích státních příslušníků něco stojí. Během loňského roku bylo zahájeno celkem 106 správních řízení. Ve 49 případech musejí viníci uhradit náklady spojené s pobytem zahraničních pracovníků ve výši 1,8 milionů korun. Zatím bylo zaplaceno jen necelých 105 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít