Zaměstnanec je na tom lépe

06. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
06. června 2005, 00:00

BEDŘICH DANDAHlavní rozdíl mezi podnikatelem a zaměstnancem je zejména ekonomický. „Živnostník vkládá do podnikání kapitál s rizikem, že o něj přijde. Naopak zaměstnanec má v případě krachu firmy ještě nárok na odchodné,“ říká předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Bedřich Danda: „V Česku se podniká stále obtížněji.“

BEDŘICH DANDA

Hlavní rozdíl mezi podnikatelem a zaměstnancem je zejména ekonomický. „Živnostník vkládá do podnikání kapitál s rizikem, že o něj přijde. Naopak zaměstnanec má v případě krachu firmy ještě nárok na odchodné,“ říká předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. * Jak se vy osobně díváte na rozdíl mezi postavením zaměstnance a podnikatele?

Jsem zastáncem názoru, že podnikatel i jeho zaměstnanci jsou na jedné lodi. Prosperita poctivě podnikajícího podnikatele je přímo závislá na poctivosti a pracovitosti jeho zaměstnanců. Rozdíl je pak zejména ekonomický. Podnikatel vkládá do podnikání svůj kapitál, ať již vlastní, nebo úvěrový a s tím spojená všechna rizika, že o něj může přijít. Potom je na tom hůře než zaměstnanec. Když zkrachuje firma, má zaměstnanec nárok na odchodné. V případě, že firma již opravdu nemá nic než dluhy, zaplatí zaměstnanci stát. Podnikatel nemá nárok na nic. S tím samozřejmě souvisí i celá odpovědnost za firmu a všechny kroky, které s sebou nese vyhlášení konkurzu.

* Změnily se v posledních letech podmínky pro podnikání? Podle názoru členů našeho sdružení se v naší republice podniká stále obtížněji. Není to jen stavem legislativy nebo podmínek nastavených vládami, ale i nevalnou ekonomickou situací v okolních státech, která silně ovlivňuje i podmínky v Česku. Na lepší časy v podnikání se jistě všichni těšíme, jen nevíme, co by v současné situaci bylo nejlepší udělat. Místopředseda vlády Martin Jahn se snaží dostat některé změny do legislativy, já osobně si myslím, že by to chtělo nastavit podobné podmínky, jaké byly v letech 1990 až 1994. Jedno duše „nalít“ peníze do ekonomiky se všemi riziky, které s tím byly spojeny. Faktem je, že dnes by si banky jistě uměly poradit s tuneláři lépe, než tomu bylo v té historické době. * Existují obecná pravidla, kdy je lépe být zaměstnancem a kdy je lépe podnikat?

Pokud mluvím s mladými lidmi okolo 20 až 25 let, tak ti mi jednoznačně říkají: Proč bychom brali na svá bedra nějaká rizika, když je lepší být zaměstnán, mít slušný plat, auto s telefonem k dispozici a hlavně se nestarat, kde sehnat peníze na nákup materiálu nebo jak získat zakázky či zákazníky. A to už vůbec nemluví o nějakém dohadování se zaměstnanci o problémech ve firmě.

*** Řada lidí podniká třeba proto, že chtějí být pány svého času. Je tomu skutečně tak?

Podnikání skutečně může vést k pocitu, že jste vládcem nad svým časem, že nad vámi nikdo nestojí a neřídí vás. To je ovšem platonický pocit, který nikomu nechci brát, ale pravda je úplně jiná. Hodiny strávené ve firmě se nepočítají, práce vlastně nikdy nekončí a na případné krátké dovolené se člověku honí myšlenky, co že se to ve firmě asi děje. Zapnutý telefon 24 hodin denně je úplnou samozřejmostí. U mnoha malých podnikatelů tato činnost a nasazení ani neodpovídá finančnímu výsledku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít