Zaměstnanci chtějí cloud, využívají ho i skrytě

Komerční sdělení

Iniciativní a efektivní pracovníci jsou snem každé firmy. Často však jejich plány naráží na nepružná IT oddělení s řadou striktních omezení. Zaměstnanci pak ve snaze zefektivnit svou práci a využívat pokročilé technologie neváhají porušovat IT protokol a pořizují si cloudová řešení a produkty takříkajíc „na vlastní pěst“.

V jaké míře a proč dochází k využívání těchto „skrytých cloudů“, jaké výhody a rizika firmě přinášejí a co lze udělat pro to, aby se pro firmu staly významnou konkurenční výhodou, na to hledala odpověď společnost VMware, lídr trhu virtualizačních a cloudových technologií. Ve svém nejnovějším průzkumu vyzpovídala 1500 IT manažerů s rozhodovací funkcí a 3000 kancelářských pracovníků velkých evropských firem a výsledky jsou poměrně překvapující.

Podle průzkumu až 37 % evropských CIO podezřívá své zaměstnance, že bez vědomí IT oddělení pořizují a využívají celou řadu cloudových řešení a produktů. Za tyto „skryté cloudy“ v roce 2012 utratili v průměru na společnost 1, 6 milionu eur. Sami zaměstnanci tuto skutečnost potvrzují, téměř polovina dotazovaných by pro splnění svých pracovních úkolů klidně využila neschválené cloudové služby a více než třetina už tak dokonce učinila.

Mezi pět nejčastěji využívaných „skrytých cloudů“ (bez ohledu na to, zda jsou placené nebo bezplatné) patří: služby pro sdílení dat a souborů, e-mail založený na cloudu, chatovací služby (instant messaging), videokonference a firemní sociální sítě.

Výzkum poukázal i na to, jak a proč obchází zaměstnanci IT protokol. Motivací respondentů bylo například udržení konkurenceschopnosti prostřednictvím nových produktů a širší nabídky služeb (18 %) nebo hledání rychlejšího a efektivnějšího způsobu práce (30 %). Velké množství dotazovaných (65 %) pokrývá cloudové výdaje z rozpočtů svých oddělení (43 %), zahrnuje je do celkových nákladů (38 %) nebo je platí prostřednictvím firemních kreditních karet (33 %).

Skryté cloudy - přínos nebo hrozba?

I když IT manažeři o problému se skrytými cloudy vědí, většina z nich (72 %) je toleruje, protože jsou si dobře vědomi výhod, které tato řešení firmě přinášejí. V první řadě je to možnost rychle reagovat na požadavky zákazníků a nabídnout unikátní řešení na míru dané situaci. I přes nepopiratelné přínosy je však téměř polovina IT manažerů s rozhodovací pravomocí znepokojena narůstajícími bezpečnostními riziky.

Skryté cloudy tak před IT oddělením otevírají velkou výzvu – je třeba začít více komunikovat s ostatními odděleními ve firmě a na základě jejich podnětů vytvořit takovou IT strategii, která bude nejen vyhovovat bezpečnostním předpisům a vnitřním pravidlům firmy, ale zohlední i požadavky zaměstnanců a poskytne jim potřebnou míru uživatelské svobody.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít