Zaměstnanci chtějí cloud, využívají ho i skrytě

Komerční sdělení

Iniciativní a efektivní pracovníci jsou snem každé firmy. Často však jejich plány naráží na nepružná IT oddělení s řadou striktních omezení. Zaměstnanci pak ve snaze zefektivnit svou práci a využívat pokročilé technologie neváhají porušovat IT protokol a pořizují si cloudová řešení a produkty takříkajíc „na vlastní pěst“.

V jaké míře a proč dochází k využívání těchto „skrytých cloudů“, jaké výhody a rizika firmě přinášejí a co lze udělat pro to, aby se pro firmu staly významnou konkurenční výhodou, na to hledala odpověď společnost VMware, lídr trhu virtualizačních a cloudových technologií. Ve svém nejnovějším průzkumu vyzpovídala 1500 IT manažerů s rozhodovací funkcí a 3000 kancelářských pracovníků velkých evropských firem a výsledky jsou poměrně překvapující.

Podle průzkumu až 37 % evropských CIO podezřívá své zaměstnance, že bez vědomí IT oddělení pořizují a využívají celou řadu cloudových řešení a produktů. Za tyto „skryté cloudy“ v roce 2012 utratili v průměru na společnost 1, 6 milionu eur. Sami zaměstnanci tuto skutečnost potvrzují, téměř polovina dotazovaných by pro splnění svých pracovních úkolů klidně využila neschválené cloudové služby a více než třetina už tak dokonce učinila.

Mezi pět nejčastěji využívaných „skrytých cloudů“ (bez ohledu na to, zda jsou placené nebo bezplatné) patří: služby pro sdílení dat a souborů, e-mail založený na cloudu, chatovací služby (instant messaging), videokonference a firemní sociální sítě.

Výzkum poukázal i na to, jak a proč obchází zaměstnanci IT protokol. Motivací respondentů bylo například udržení konkurenceschopnosti prostřednictvím nových produktů a širší nabídky služeb (18 %) nebo hledání rychlejšího a efektivnějšího způsobu práce (30 %). Velké množství dotazovaných (65 %) pokrývá cloudové výdaje z rozpočtů svých oddělení (43 %), zahrnuje je do celkových nákladů (38 %) nebo je platí prostřednictvím firemních kreditních karet (33 %).

Skryté cloudy - přínos nebo hrozba?

I když IT manažeři o problému se skrytými cloudy vědí, většina z nich (72 %) je toleruje, protože jsou si dobře vědomi výhod, které tato řešení firmě přinášejí. V první řadě je to možnost rychle reagovat na požadavky zákazníků a nabídnout unikátní řešení na míru dané situaci. I přes nepopiratelné přínosy je však téměř polovina IT manažerů s rozhodovací pravomocí znepokojena narůstajícími bezpečnostními riziky.

Skryté cloudy tak před IT oddělením otevírají velkou výzvu – je třeba začít více komunikovat s ostatními odděleními ve firmě a na základě jejich podnětů vytvořit takovou IT strategii, která bude nejen vyhovovat bezpečnostním předpisům a vnitřním pravidlům firmy, ale zohlední i požadavky zaměstnanců a poskytne jim potřebnou míru uživatelské svobody.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít