Zaměstnance konkurenci nebereme

02. ledna 2007, 00:00 - (joh)
02. ledna 2007, 00:00

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA TPCA IVANA WATSONOVÁ:Řadu tuzemských firem trápí v posledním období nedostatek kvalifikovaných pracovníků.Nejinak je tomu v automobilce TPCA. Její nová personální ředitelka Ivana Watsonová ale říká, že konkurenci pracovníky rozhodně nepřetahují.

PERSONÁLNÍ ŘEDITELKA TPCA IVANA WATSONOVÁ: Řadu tuzemských firem trápí v posledním období nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Nejinak je tomu v automobilce TPCA. Její nová personální ředitelka Ivana Watsonová ale říká, že konkurenci pracovníky rozhodně nepřetahují. V nové funkci jste teprve několik týdnů. Co je vaším cílem, co chcete případně změnit?

Po velmi úspěšném nastartováni výroby, zavedení systému a základním proškolení pracovníků se chceme více zaměřit na formování firemní kultury. A to zejména prostřednictvím intenzivního rozvoje managementu, lepší interní a externí komunikací a podobně. V létě proběhl první průzkum spokojenosti a angažovanosti zaměstnanců, který nám pomohl identifikovat oblasti pro zlepšení podmínek z pohledu zaměstnanců. Na těchto oblastech nyní intenzivně pracujeme.

Firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zejména v dělnických profesích. Jak je na tom TPCA, máte z čeho vybírat?

Dnes prakticky každá firma pociťuje nedostatek pracovníků. Na trhu práce se mění poměr nabídky a poptávky v neprospěch zaměstnavatelů. Je to trend v rámci celé České republiky. Naši situaci ale poměrně intenzivně ovlivňuje blízkost Prahy, která poskytuje mnoho pracovních příležitostí. Nabízíme celou řadu zaměstnaneckých výhod a investujeme do zlepšení pracovního prostředí. Také chceme našim lidem poskytnout nejen perspektivu a existenční stabilitu, ale také usilujeme o vytvoření nadstandardních a příjemných pracovních podmínek.

Před spuštěním výroby se hodně hovořilo o přetahování lidí mezi TPCA a Škodou Auto. Jaká je skutečnost, přecházejí zaměstnanci mezi těmito firmami? Nemyslím si, že si navzájem přetahujeme zaměstnance. Pokud dojde k tomu, že lidé odejdou od nás do Mladé Boleslavi nebo naopak, je to přirozenou cestou. Nikoliv proto, že by v tom byl nějaký záměr. TPCA není firmou, která by přetahovala konkurenci zaměstnance. Jaká je fluktuace v továrně, kolik procent zaměstnanců se vymění průměrně za měsíc? U dělnických profesí je fluktuace především u těch nejmladších spolupracovníků, tedy ve věkové skupině do 25 let. Náborové agentury vědí, že se u nás lidé vzhledem k jedinečnému výrobnímu systému hodně naučí a o vyškolené a dobré pracovníky je následně na trhu velký zájem. Pracujeme na tom, aby kvalitní zaměstnanci měli motivaci u nás zůstat. Jedním z velkých problémů bylo zajištění bytů. Odcházejí kvůli tomu stále zaměstnanci, nebo už se situaci podařilo alespoň zlepšit, když ne úplně vyřešit?

Byty v Kolíně se stavěly ve dvou vlnách. V současné době stále čekáme na předání bytů z druhé vlny, v lokalitě U vodárny. Byty, které jsou ve vlastnictví města, byly dostaveny v září loňského roku. Předávání městem je ale daleko pomalejší, než bychom si přáli. Naši zaměstnanci, kterým byl byt přidělen, se nemohou stěhovat, přestože doufali, že na Vánoce budou v novém.

Jaký je průměrný plat v TPCA, pokud jde o dělnické profese?

Průměrný plat v roce 2006 byl 20 500 korun. V současné době jednáme s odbory o navýšení rozpočtu mezd pro rok 2007.

Z jakých regionů je většina zaměstnanců automobilky? Zaměstnáváte také cizince?

Zaměstnáváme jak pracovníky ze vzdálených oblastí Česka, tak několik desítek dělníků z Polska, dříve i ze Slovenska. Nyní u nás pracuje necelých 40 procent zaměstnanců přímo z kolínského regionu. Naším záměrem je toto procento výrazně zvýšit a širokou zaměstnaneckou základnu najít v blízkém okolí. Chceme přesvědčit lidi z Kolínska, že je pro ně výhodné spojit svou profesní budoucnost s naší automobilkou.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít