Zaměřme se na Rusko, doporučili vítězové Exportní ceny DHL UniCredit

28. listopadu 2012, 13:58 - Tomáš Stingl, Profit
28. listopadu 2012, 13:58

Oblast bývalého Sovětského svazu nebo Spojené státy americké. To jsou regiony, kde nyní zkoušejí štěstí české firmy, které triumfovaly v jubilejním patnáctém ročníku soutěže Exportní cena DHL UniCredit. Vítězové svorně potvrdili jeden trend – protože je Evropská unie v krizi, musejí Češi hledat nová odbytiště jinde.

V soutěži se sestavuje žebříček nejrychleji rostoucích českých vývozců podle jejich meziročního růstu exportu a podílu vývozu na jejich celkovém obratu. Celkově bylo osloveno přes 15 tisíc firem.

Na Rusko, Ukrajinu, Bělorusko a další postsovětské země sází vítěz kategorie Středně velká firma – společnost Bauer Technics z Tábora. Ta dodává na klíč investiční celky v zemědělství: Farmy na prasata, drůbež či skot a také zpracovatelské závody na maso, mléko nebo obilí. „Například naše v současnosti největší zakázka na stavbu prasečí farmy v Rusku má hodnotu 230 milionů eur. Do těchto velkých projektů pak přibíráme samozřejmě i další české podniky,“ říká jednatel firmy Karel Líkař.

V kategorii Malá společnost se z vítězství mohla radovat společnost PBS Energo z Velké Bíteše, která vyrábí parní a expanzní turbíny. Firma, která dává práci 40 zaměstnancům, loni vyvezla zboží za víc než 60 milionů korun, čímž jí export meziročně vzrostl zhruba dvanáctkrát. Jako hlavní strategický cíl také označuje Rusko. „Před dvěma lety jsme se vrátili na tento trh, který jsme kdysi vyklidili. Předpokládám, že tam přeneseme velkou část obchodních aktivit z Číny,“ říká generální ředitel společnosti Petr Štěpán.

Vítězové Exportní ceny DHL UniCredit 2012

Středně velká společnost Bauer Technics
Malá společnost PBS Energo
Exportér teritoria Německo VÚK
Exportér regionu Plzeňský kraj Replast produkt
Nejúspěšnější klient CzechTrade Unistav
Nejúspěšnější klient CzechTrade Plzeňského kraje TS Plzeň

I Jaroslav Klabeneš ze společnosti Unistav, která dostala speciální ocenění Nejlepší klient CzechTrade, si pochvaluje expanzi právě do Ruska. „Dokončujeme tam zakázku za 36 milionů eur. Je to stavba výrobny antibiotik a léků proti rakovině. Pomohlo nám, že ruská vláda si spočítala, že se jejich zemi nevyplácí dovoz drahých léků, na něž vynakládali obrovské peníze. Teď tam mají vládní projekt na výstavbu výroben léčiv na území Ruska,“ vysvětluje Jaroslav Klabeneš. Unistav dosáhl podle jeho slov loni obrat 2,5 miliardy korun.

V plzeňském kraji, který byl letos regionem, kde se hledal nejlepší lokální vývozce, vyhrála společnost Replast, která recykluje plastové izolace kabelů. Nejlepším klientem CzechTrade v kraji byla vyhlášena firma TS Plzeň, jež vyrábí vulkanické a hydraulické lisy a zařízení pro válcovny, přičemž loni tvořily 35 procent exportu firmy dodávky strojů do Spojených států amerických.

Místo louhování kůže stroje na pneumatiky

V soutěži se letos hledal také nejúspěšnější exportér do teritoria Německo. V této kategorii vyhrála firma VÚK z Otrokovic, která je spojena s německým trhem už od devadesátých let. „Zkratka v názvu naší firmy znamená Výzkumný ústav kožedělní. Naše tradice sahá až do dob Tomáše Bati. Po roce 1989 šel ale obor do útlumu. V roce 1994 nás ovšem oslovila společnost Continental z Hamburku, abychom pro ni vytvořili stroj na výrobu pneumatik. Tyto stroje vyrábíme dodnes,“ vysvětluje vznik spolupráce s německým partnerem ředitel firmy František Kubíček.

Tato firma začíná dodávat také do první české továrny vznikající ve Spojených státech amerických, konkrétně v Iowě. „Roste tam český závod na výrobu pneumatik. Dodali jsme tam již osm strojů, nyní chystáme další čtyři. Pneumatiky pro traktory, které se tam budou dělat, mají hmotnost někdy až 600 kilogramů,“ dodává Kubíček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít