Zámek Vyklantice: kvočna místních kuřátek

01. dubna 2009, 02:03 - Robert Šimek
01. dubna 2009, 02:03

Obec Vyklantice leží devět kilometrů severně od Pacova. Její dominantouje barokní zámek, o kterém básník Antonín Sova kdysi napsal, že ho domky obklopují jako kuřátka kvočnu. Po mnohaletém chátrání nyní postupně ožívá.

Zámek stojí v místní části Staré Vyklantice. Jednopatrová barokní budova s malou věžičkou je hlavním průčelím obrácena ke kostelu sv. Jana Nepomuckého a na opačné straně ji spojuje schodiště se zámeckým parkem. Postavena byla podle plánů známého českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera a pozoruhodný je především její půdorys. Tvoří písmeno H a připomíná prvního majitele hraběte Joachyma Harracha.

Za minulého režimu stavba chátrala a postupně se změnila téměř v ruiny. Přišla o střechu a její další osud byl nejistý. Po roce 1989 však začala rekonstrukce, která budovu zachránila. Zámek dostal novou střechu a jedno průčelí fasádu. Obnoveno bylo i několik místností v přízemí, zbytek oprav ale čeká až na nového vlastníka. Současný majitel Pavel Liška již do objektu investovat nechce a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 15 milionů korun.

Vyklenit neboli vykácet

První zmínky o Vyklanticích se objevují již roku 1410. Jednalo o dřevorubeckou osadu, čemuž odpovídal i vzhled zdejších domů. Původně patřila Strahovskému klášteru a později přešla na majitele nedalekého Pacova Malovce z Malovic. V jejich držení zůstala až do roku 1553, kdy byla prodána Václavu Mazancovi z Vesce. Od něj koupil roku 1562 zdejší panství Felix Košetický a majitelé se poté často střídali.

POPIS OBJEKTU

název - zámek Vyklantice

  • *kraj - Vysočina adresa - č. p. 1 kult. památka - ano vlastník - JUDr. Pavel Liška cena - 15 milionů Kč výhody nákupu - zahájena rekonstrukce, nová střecha, pěkné okolí možné problémy - vyšší cena, náklady na obnovu, menší obec Roku 1704 se stal vlastníkem Vyklantic Joachym Harrach, který zde o šestnáct let později nechal vybudovat barokní zámek s kaplí a parkem. Roku 1728 financoval i stavbu místního kostela sv. Jana Nepomuckého a výrazně se tak zasloužil o rozvoj obce. Jan Josef Jeřábek z Berglerbergu dal v sedmdesátých letech 18. století upravit zámecké interiéry a zmodernizovaný objekt prodal roku 1799 Karlu Mackovi z Leiberichu. Tento rakouský polní maršálek, který bojoval proti Napoleonovi u Ulmu, vlastnil Vyklantice do roku 1810. K demolici nedošlo**

Majitelé se poté opět často střídali a zámek hostil i známé osobnosti. Je doloženo, že v něm koncertovali Oskar Nedbal, Josef Suk i Bedřich Smetana. V přilehlém parku pak čerpali inspiraci Ignác Herman i Jaroslav Vrchlický.

Po druhé světové válce ovšem přišla změna. Objekt přestal plnit funkci rezidence, zpustl a začal se měnit v ruiny. Po rozpadnutí střechy se situace stala kritickou a památce hrozila demolice. K té naštěstí nakonec nedošlo a po roce 1989, kdy se zámek dostal do soukromých rukou, přišla dlouho očekávaná rekonstrukce.

V budoucnu by památka, která opět dostává reprezentativní podobu, mohla sloužit rekreaci či potřebám menší firmy. V přízemí je možné zřídit restauraci a okolí je vhodné k výletům.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít