Zámek Vyklantice: kvočna místních kuřátek

01. dubna 2009, 02:03 - Robert Šimek
01. dubna 2009, 02:03

Obec Vyklantice leží devět kilometrů severně od Pacova. Její dominantouje barokní zámek, o kterém básník Antonín Sova kdysi napsal, že ho domky obklopují jako kuřátka kvočnu. Po mnohaletém chátrání nyní postupně ožívá.

Zámek stojí v místní části Staré Vyklantice. Jednopatrová barokní budova s malou věžičkou je hlavním průčelím obrácena ke kostelu sv. Jana Nepomuckého a na opačné straně ji spojuje schodiště se zámeckým parkem. Postavena byla podle plánů známého českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera a pozoruhodný je především její půdorys. Tvoří písmeno H a připomíná prvního majitele hraběte Joachyma Harracha.

Za minulého režimu stavba chátrala a postupně se změnila téměř v ruiny. Přišla o střechu a její další osud byl nejistý. Po roce 1989 však začala rekonstrukce, která budovu zachránila. Zámek dostal novou střechu a jedno průčelí fasádu. Obnoveno bylo i několik místností v přízemí, zbytek oprav ale čeká až na nového vlastníka. Současný majitel Pavel Liška již do objektu investovat nechce a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 15 milionů korun.

Vyklenit neboli vykácet

První zmínky o Vyklanticích se objevují již roku 1410. Jednalo o dřevorubeckou osadu, čemuž odpovídal i vzhled zdejších domů. Původně patřila Strahovskému klášteru a později přešla na majitele nedalekého Pacova Malovce z Malovic. V jejich držení zůstala až do roku 1553, kdy byla prodána Václavu Mazancovi z Vesce. Od něj koupil roku 1562 zdejší panství Felix Košetický a majitelé se poté často střídali.

POPIS OBJEKTU

název - zámek Vyklantice

  • *kraj - Vysočina adresa - č. p. 1 kult. památka - ano vlastník - JUDr. Pavel Liška cena - 15 milionů Kč výhody nákupu - zahájena rekonstrukce, nová střecha, pěkné okolí možné problémy - vyšší cena, náklady na obnovu, menší obec Roku 1704 se stal vlastníkem Vyklantic Joachym Harrach, který zde o šestnáct let později nechal vybudovat barokní zámek s kaplí a parkem. Roku 1728 financoval i stavbu místního kostela sv. Jana Nepomuckého a výrazně se tak zasloužil o rozvoj obce. Jan Josef Jeřábek z Berglerbergu dal v sedmdesátých letech 18. století upravit zámecké interiéry a zmodernizovaný objekt prodal roku 1799 Karlu Mackovi z Leiberichu. Tento rakouský polní maršálek, který bojoval proti Napoleonovi u Ulmu, vlastnil Vyklantice do roku 1810. K demolici nedošlo**

Majitelé se poté opět často střídali a zámek hostil i známé osobnosti. Je doloženo, že v něm koncertovali Oskar Nedbal, Josef Suk i Bedřich Smetana. V přilehlém parku pak čerpali inspiraci Ignác Herman i Jaroslav Vrchlický.

Po druhé světové válce ovšem přišla změna. Objekt přestal plnit funkci rezidence, zpustl a začal se měnit v ruiny. Po rozpadnutí střechy se situace stala kritickou a památce hrozila demolice. K té naštěstí nakonec nedošlo a po roce 1989, kdy se zámek dostal do soukromých rukou, přišla dlouho očekávaná rekonstrukce.

V budoucnu by památka, která opět dostává reprezentativní podobu, mohla sloužit rekreaci či potřebám menší firmy. V přízemí je možné zřídit restauraci a okolí je vhodné k výletům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít