Zámek Sukorady: dnes se tu pase černé prase

27. března 2009, 03:52 - Robert Šimek
27. března 2009, 03:52

Severočeská obec Sukorady leží 8,5 kilometru severovýchodně od Štětí. Nemá žádnou dominantu, zdejší zámek je totiž jednopatrová budova bez věže. Přesto se jedná o zajímavou stavbu, která je nyní na prodej.

Autor: www.dobrarealitka.cz

Zámek Sukorady stojí v centru stejnojmenné obce při silnici na Tuhaň. Je to obdélná patrová budova, postavená ve stylu pozdního baroka. Fasádu z bílých cihel zdobí sloupky a u oken plastické římsy, přízemí je kvádrované. Uvnitř se dochovaly valené klenby s výsečemi, rámové štuky a schodiště s balustrádou.

K zámku patří i několik hospodářských staveb, které tvoří přibližně čtvercový dvůr. Hlavní bránu ovšem střeží dva nebezpečně vyhlížející psi a v místech, kde kdysi bývala zámecká zahrada, se procházejí černá prasata.

Objekt patřil v minulosti Státnímu statku ve Snědovicích a sloužil jako kanceláře a byty. O jeho údržbu se nikdo příliš nestaral, současný stav je přesto relativně dobrý. Majitelem je Pavel Pajonk, který se zámkem nemá žádné další plány a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 12,9 milionu korun.

Sídlo hraběnky Rosálie Od roku 1394 se v historických pramenech objevuje rod vladyků ze Sukorad. Tvrz v obci ale pravděpodobně vybudoval až po roce 1578 Adam Vlk z Kvítkova nebo jeho nástupce Jindřich Abraham ze Salhausenu. Renezanční objekt nepatřil k významným opěrným bodům v kraji, nejsou o něm proto téměř žádné zprávy. V průběhu 17. století se majitelé panství často střídali a za třicetileté války v letech 1618 až 1648 tvrz zřejmě zcela zanikla. Noví majitelé Sukorad, Hartmannové z Klarsteinu, začali kolem roku 1700 v blízkosti zničené tvrze budovat nové sídlo. Jednoduchý pozdně barokní zámek byl ovšem dokončen až v polovině 18. století a jeho první obyvatelkou se stala sestra Františka Mikuláše Hartmanna z Klarsteinu Rosálie, vdova po hraběti Františku Klebelsbergovi. Základna pro turisty Rosálie z Klebelsbergu odkázala Sukorady Janu Josefu Hartmannovi z Klarsteinu. Poslední držitel z tohoto rodu, Jan Prokop Hartmann, byl pak nucen pro finanční problémy obec postoupit majiteli Liběchovického zámku Jakubu Veithovi. Také on, rovněž pro finanční potíže, však Sukorady brzy prodal. Novým majitelem se stal profesor Karlovy univerzity, právník a národohospodář, rytíř Václav Gustav Kopetz. Na Sukoradském panství provedl řadu inovací a výrazně pozvedl zdejší výnosy. Zajímavostí je, že při úpravách zámecké zahrady roku 1865 došlo i k odkrytí části základového zdiva, zřejmě pozůstatku někdejší renezanční tvrze. POPIS OBJEKTU název - zámek Sukorady kraj - Ústecký adresa - č. p. 1 kult. památka - ano vlastník - Pavel Pajonk cena - 12,9 milionu Kč výhody nákupu - zachovalý stav, možnosti využití, CHKO Kokořínsko možné problémy** - vyšší cena, náklady na obnovu, doprava

Po první světové válce byla na sukoradském panství provedena pozemková reforma a po roce 1945 propadl zámek státu. Byl přičleněn ke Státnímu statku ve Snědovicích a začal sloužit jako kanceláře a byty zaměstnanců. Do soukromých rukou se vrátil teprve po roce 1989, na nové využití však stále čeká. V budoucnu by mohl sloužit k rekreaci či agroturistice. Obec totiž leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a je ideálním výchozím bodem pro různé výlety a túry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít