Zámek Smiřice hledá nové využití

27. dubna 2009, 00:00 - Robert Šimek
27. dubna 2009, 00:00

Východočeské město Smiřice leží deset kilometrů severně od Hradce Králové. Jeho dominantou je rozsáhlý barokní zámek, vybudovaný na místě středověké tvrze. V minulosti byl sídlem státníhostatku, nyní hledá nové využití.

Autor: miros50.estranky.cz

Čtyřkřídlý dvoupatrový barokní zámek s mohutnými nárožními opěráky stojí v jihovýchodní části města. Jeho nádvoří obíhají dvoupatrové pilířové arkády. Štuková výzdoba části stropů v prvním patře pochází ze 2. poloviny 19. století, ve druhém patře je barokní. V přízemí jsou ještě zachovány gotické klenby původní tvrze.

Nejcennější stavbou celého komplexu je zámecký kostel Zjevení páně z počátku 18. století. Stojí na půdorysu protáhlé osmicípé hvězdy a se zámkem jej spojuje patrová chodba s bývalou salou terrenou. Uvnitř má bohatou štukovou výzdobu, kterou doplňují obrazy Petra Brandla a sochy Jiřího Františka Pacáka.

Stav zámku ale není ideální. V minulosti byl dlouho v majetku státního statku, což se neblaze podepsalo na jeho vzhledu. Řada místností je nevhodně přepažena, stěny zdobí umakart a podlahy lino. Část místností sice již prošla rekonstrukcí, k výraznějším opravám ale zatím nedošlo. Současný vlastník Miroslav Mizera už o zámek nemá zájem a nabízí jej k prodeji. Cena je 25 milionů korun.

Gallasova přestavba První zmínka o Smiřicích pochází z roku 1361, kdy byly majetkem Elišky ze Smiřic. Tvrz se zde poprvé připomíná roku 1392. V držení Smiřických zůstala až do konce 16. století a později se vlastníci často střídali. Roku 1661 již původní opevněné sídlo přestalo potřebám šlechty vyhovovat a nový majitel panství Antonín Pankrác Gallas jej přestavěl na raně baroknízámek. Tím vznikla nynější dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím. POPIS OBJEKTU název - zámek Smiřice kraj - Královéhradecký adresa - č. p. 130 kult. památka - ano vlastník - Miroslav Mizera cena - 25 milionů Kč výhody nákupu - rozsáhlý objekt, zachovalý stav, možnosti využití možné problémy - vyšší cena, řada nevhodných úprav, dvůr majetkem města Roku 1685 získala zámek Isabela Magdalena Šternberková, za jejíhož syna Jana Josefa byla dokončena stavba hospodářských budov. V letech 1696 až 1699 pak v severní části areálu vyrostl i zmíněný kostel, jehož autorství se přisuzuje Kryštofu Dientzenhoferovi nebo Janu Blažeji Santinimu. Jde ale pouze o domněnky, protože plány ke stavbě shořely. Továrnické intermezzo**

Roku 1715 přešly Smiřice sňatkem Marie Terezie ze Šternberka na hrabata z Paaru. Jan Václav Paar je následně prodal císaři Josefu II. a zámek přestal být panským sídlem. Byla do něj umístěna nemocnice a později správa císařského panství a byty úředníků.

Tento stav na čas změnil jen liberecký továrník Johann Liebig, který smiřické panství koupil roku 1863. Zámek opravil, zmodernizoval a využíval jako letní sídlo. Roku 1881 ovšem nemovitost znovu připadla správě císařských panství a definitivně ztratila původní funkci.

Již roku 1918 připadl zámek státu a byla do něj umístěna rolnická škola. Po druhé světové válce vystřídalo studenty ředitelství státního statku a později Velkovýkrmen Praha, jimž objekt náležel. Nastalo rychlé chátrání, které pokračovalo až do konce 20. století. Plánů na rekonstrukci už vzniklo několik, realizován ale zatím žádný nebyl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít