Zámek na spadnutí hledá kupce

20. listopadu 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
20. listopadu 2006, 00:00

TŘEBEŠICE U DIVIŠOVA Ve středních Čechách jsou dvě obce s názvem Třebešice a v obou stojí zámky. Zde ale podobnost končí. Zatímco v Třebešicích u Kutné Hory je zámek v dobrém stavu, sídlo v Třebešicích u Divišova již léta chátrá a hrozí jeho zkáza.

TŘEBEŠICE U DIVIŠOVA Ve středních Čechách jsou dvě obce s názvem Třebešice a v obou stojí zámky. Zde ale podobnost končí. Zatímco v Třebešicích u Kutné Hory je zámek v dobrém stavu, sídlo v Třebešicích u Divišova již léta chátrá a hrozí jeho zkáza.

Polorozpadlý zámek na půdorysu písmene L se nachází v západní části Třebešic, ležících jedenáct kilometrů východně od Benešova. Podlouhlá budova, k jejímuž jihozápadnímu nároží přiléhá boční křídlo, má nad průjezdem malou polygonální věžičku, ve které kdysi bývaly hodiny se zvonkem.

Celá stavba je dnes velmi zpustlá. Chybí většina oken, do střechy zatéká a narušena je i statika. Situace je tak vážná, že se zámek objevil i v seznamu nejohroženějších památek Čech.

Areál patří několika rodinám z Prahy, které však do oprav investovat nechtějí a rozhodly se objekt prodat. Nabízejí ho za 5,4 milionu korun a věří, že se nějaký zájemce najde dřív, než se budova definitivně změní v ruiny.

PRŮJEZD POVOLEN

První písemná zmínka o Třebešicích pochází z roku 1358, kdy ves vlastnili bratři Valkoun, Jan a Jaroslav z Třebešic. Zda již tehdy stávala v obci tvrz, není jasné, první zmínky o ní totiž pocházejí teprve z roku 1455. Její popis se nedochoval, ale je pravděpodobné, že byla využita při stavbě dnešního zámku, jehož zdi mají tloušťku až 125 cm.

Přestavba objektu proběhla zřejmě za Tomáše Sohyera z Windmühle, který koupil třebešické panství roku 1651. K původnímu severnímu průčelí byl tehdy přistavěn rozměrný průjezd zakončený na obou stranách dvojkřídlými vraty, a k severnímu boku přibyla čtveřice dalších místností.

V této podobě zůstal zámek až do 18. století, kdy se jeho majitelem stal emauzský klášter. Ten nechal budovu nově vyzdobit a jednu místnost přeměnil na kapli sv. Anny.

ŠESTÁK A ČTVERÁCI

Posledním předválečným majitelem zámku byl František Šesták, který objekt spolu s lihovarem a poplužním dvorem získal roku 1924 při pozemkové reformě.

On a jeho rodina budovu využívali až do roku 1951, kdy připadla státu. Zámek obsadilo místní jednotné zemědělské družstvo, což pro památku znamenalo pohromu. O údržbu se nikdo nestaral, objekt chátral a během několika let se změnil téměř k nepoznání. Značně zdevastovaná stavba postižená statickými poruchami a hroutícím se krovem byla po roce 1989 vrácena potomkům Františka Šestáka. Staronoví majitelé ale neměli na nutné opravy peníze, objekt proto prodali několika zájemcům z Prahy. Ani ti ale se záchranou zámku nezačali a budovu teď znovu prodávají.

POPIS OBJEKTU

název zámek Třebešice

místo Třebešice u Divišova

kraj Středočeský

adresa č. p. 1

typ zámek

stav havarijní

využití žádné

kult. památka od roku 1958

vlastník více majitelů

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít