Zámeček Hořepník: Znovuobjevený fešák

03. listopadu 2008, 08:30 - Robert Šimek
03. listopadu 2008, 08:30

Turistické průvodce se o něm nezmiňují.

Přesto je zámeček Hořepník, ležící v malém stejnojmenném městečku nedaleko Pelhřimova, zajímavou historickou stavbou. Nedávno prošel kompletní rekonstrukcí a nyní čeká na nové využití.

Zámek stojí přímo v centru městečka při silnici do Pacova. Na první pohled je to nenápadná dvoupodlažní budova, ukrývá ovšem dobře zachovalé historické prvky. Vstupní hala má originálně ručně malovaný strop, v chodbách a několika místnostech jsou původní klenby a v přízemí zbytek kaple. Pod částí zámku se nacházejí prostorné sklepy včetně zazděné únikové chodby, bývalého vězení, dvou místností vytesaných do skály a vnitřní studny.

Celý objekt prošel před několika lety nákladnou rekonstrukcí. Má novou izolaci, omítky, části podlah i stropů, střešní krytinu, měděné okapy, svody i parapety. Bývalá konírna byla upravena na garáž, v podzemí vznikl vinný sklep.

Majitelem objektu je společnost Sidelka Chemicals, která se nyní snaží zámeček prodat. Cena je 11,5 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - Zámek Hořepník místo - Hořepník kraj - Vysočina adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - částečné kult. památka - ne vlastník - Sidelka Chemicals cena - 11,5 milionu Kč Ottova slovníku První zmínka o Hořepníku pochází již ze 2. čtvrtiny 13. století, kdy byl v této lokalitě postaven pozdně románský kostelík. Písemně je obec poprvé doložena roku 1252 za Bedřicha z Hořepníku, který byl nejspíš i jejím zakladatelem. Majitelé se poté často střídali. Ottův slovník naučný uvádí, že roku 1548 koupil Hořepník Jindřich Kekule ze Stradonic. Po něm drželi panství Štěpán Španovský z Lisova, Humprecht z Račína a Maxmilián z Martinic. V obci ale zpočátku žádné významnější panské sídlo nebylo. Šlechta využívala nedalekou tvrz v Loutkově a Hořepník pouze spravovala. Změna přišla teprve kolem roku 1760, kdy v centru městečka vznikl na starších základech (snad po bývalém panském dvoře) dnešní zámek. Splynul, ale neztratil se**

Jeho stavitelem byl pravděpodobně někdo z rodu Martiniců, písemné zprávy se ale nedochovaly. Obec se ještě do konce 18. století stala majetkem francouzské kongregace a zámek je pak zmiňován už jen v letech 1862 a 1918. V prvním případě jde o popis českobudějovické diecéze, ve druhém o zprávu z konce první světové války.

Objekt zřejmě již tehdy neplnil funkci panského sídla a postupně splynul s okolní zástavbou. Měl ovšem štěstí, že unikl radikálním přestavbám a zachoval se v téměř nezměněné podobě. Po roce 1989 se dostal do soukromých rukou a na přelomu tisíciletí přišla již zmíněná rekonstrukce. Budova byla citlivě upravena pro kancelářské a bytové účely. V budoucnu by tedy mohla sloužit k bydlení nebo potřebám menší firmy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít