Žaluda: V Česku je nutné mít vysokorychlostní železnici

19. května 2011, 14:25 - MediaFax
19. května 2011, 14:25

Je nutné přijmout co nejdříve rozhodnutí, které povede k vybudování vysokorychlostní železnice v České republice. Uvedl to ve čtvrtek na konferenci "Vysokorychlostní železnice 2011 – důvody a přínosy" v Praze šéf Českých drah Petr Žaluda.

Foto: Profimedia.cz

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy není možné, aby Česká republika neudělala vše pro to, aby se stala součástí transevropské vysokorychlostní železniční sítě.

Dobře zvolená síť vysokorychlostních tratí podle Žaludy bude znamenat pro Českou republiku nejen zásadní zrychlení mezistátní dopravy a přiblížení českých měst evropským hospodářským centrům, ale i zásadní zrychlení dopravy v regionech a renesanci regionální dopravy. Ze stavby nových tratí tak budou profitovat i obyvatelé regionů, kterými budou vysokorychlostní železnice vést.

Je velmi nutné co nejdříve rozhodnout o investicích do vysokorychlostních tratí, a to zejména proto, abychom se připojili na tu evropskou síť. Jinak se Česká republika stane skanzenem s regionální železniční dopravou a ta mezinárodní nás bude jen objíždět. Omezili bychom se tak totiž jen na lokální dopravu na železnici,“ varoval Žaluda.

Podle něj existují úvahy, jak Českou republiku obejít. “Modelově se může stát, že z Berlína do Vídně se bude jezdit přes Norimberk, a ne přes Prahu, protože to bude podstatně kratší. To by byl pro nás velký problém, protože ta doprava by Českou republiku v podstatě obešla,“ uvedl pro agenturu Mediafax Žaluda.

Pro tu evropskou vysokorychlostní síť se podle Žaludy nabízí například trať Praha – Brno, která je naprosto klíčovým dopravním uzlem. Navíc by se vybudováním právě této vysokorychlostní tratě podle něj zásadně ulehčilo dálnici D1. “Náklady na kilometr vysokorychlostní tratě jsou zhruba stejné jako u dálnic, tedy 500 až 600 milionů korun za kilometr,“ připomněl Žaluda. Podle ředitele oddělení osobní přepravy Mezinárodní železniční unie (UIC) Ignacia Barrona se dají považovat za vysokorychlostní železnice takové tratě, na nichž se jezdí rychlostí 250 kilometrů za hodinu a vyšší.

Mohlo by vás zajímat

  • Štěpán Svačina: Paušální úhrady jsou zhoubou českého…

  • Dana Drábová: Chci být jako Thatcherová

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

Hry pro příležitostné hráče