Založení firmy v Turecku

16. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha,JANA HÁJKOVÁ, ZUZANA VLČKOVÁ
16. srpna 2004, 00:00

Zahraniční subjekty mohou v Turecku založit akciovou společnost nebo společnost s ručením omezeným. Akciovou společnost může založit minimálně pět podílníků, a to jak fyzických, tak právnických osob. Minimální základní kapitál je stanoven na pět miliard tureckých liber.

Společnost s ručením omezeným může být založena dvěma až padesáti partnery, a to jak fyzickými, tak právnickými osobami. Minimální základní kapitál je stanoven na 500 milionů tureckých liber a každý podíl na 50 tisíc USD. Nově založená společnost zahraničním subjektem musí mít formu společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti. Minimální výše podílu zahraničního partnera činí 50 tisíc USD. Zahraniční subjekty musí nejprve zažádat o povolení. Soukromé a právnické osoby ze zahraničí žádají o povolení u Ředitelství pro zahraniční investice u Státní finanční správy v Ankaře. Právnické osoby předkládají potvrzení o podnikatelské činnosti, výroční zprávu za minulý účetní rok a v případě otevření pobočky osvědčení připravené mateřskou firmou pro osobu zodpovědnou za pobočku. Fyzické osoby předkládají kopii pasu a detailní životopis. Všichni zájemci o podnikání pak předkládají potvrzení, že osoba má k dispozici dostatek kapitálu, návrh společenské smlouvy nového podniku nebo potvrzené prohlášení o delegovaných funkcích pobočky a vyplněný formulář, který je v souladu s komuniké zveřejněným v Obchodním věstníku 4/4 1995. Po obdržení povolení od Ředitelství pro zahraniční investice musí zahraniční osoba převést požadovanou finanční částku odpovídající podílu. Zboží a služby zahrnuté do podílu musí být přezkoumány. Zakladatelé společnosti musí dále zažádat o povolení u Ministerstva obchodu a průmyslu a předložit potvrzení od Ředitelství pro zahraniční investice, voucher potvrzující transfer kapitálu, šest ověřených kopií společenské smlouvy a další formuláře podle tureckého Obchodního zákoníku. Zápis do rejstříku a přihlášení u místního finančního úřadu jsou povinné.

KONTAKTY: Turecká komorová unie Ataturk Bulvari 149 Bakaliklar-Ankara tel: +90-312-417 77 00/9, web: http://www.tobb.org.tr Asociace na koordinaci zahraničního investování**

Koza Is Merkezi B blok K. 1

Barboros Murbasan Sok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít