Žaloba na Telecom neuspěla

19. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
19. července 2004, 00:00

KONKURENCE OPERÁTORŮ Těžká konkurence na poli telefonních operátorů dohání firmy k žalobám na dominantního hráče a k úvahám o arbitrážním řízení. Soudních sporů a žádostí na předběžná opatření proti Českému Telecomu přibývá.

**KONKURENCE OPERÁTORŮ

Těžká konkurence na poli telefonních operátorů dohání firmy k žalobám na dominantního hráče a k úvahám o arbitrážním řízení.

Soudních sporů a žádostí na předběžná opatření proti Českému Telecomu přibývá. Novou lavinu v poslední době zahájil alternativní operátor Tele2 úvahami o arbitrážním řízení proti České republice, důvodem měla být nedostatečná ochrana investic. České úřady podle Tele2 nedokázaly zabránit Českému Telecomu ve vázání poplatků za volání s měsíčním pronájmem telefonní linky. Firma tvrdí, že je tento typ nabídky nezákonný a podle evropských soutěžních úřadů omezuje přístup spotřebitelů k levnějšímu volání. Pro začátek se Tele2 obrátilo na Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) snávrhem na vydání předběžného opatření zakazujícího Telecomu spojovat ve svých službách volné minuty s poplatky za připojení k veřejné telekomunikační síti a nabízet tyto „cenové balíčky“ za ceny nižší než je cena za jednotlivé služby tvořící balíček. ÚOHS ve věci zatím nijak nerozhodl. Rozhodnutí už ale padlo ve věci jiného předběžného rozhodnutí, o které požádal Aliatel. Alternativní operátor podal žalobu na Český Telecom pro nekalou soutěž. Aliatelu vadila reklamní kampaň, v níž Telecom srovnává své služby s nabídkami alternativních operátorů. Telecom jednak rozeslal zákazníkům Aliatelu letáky se srovnáním a později začal inzerovat v novinách. Služby jsou však podle Aliatelu odlišné a zákazník je tak úmyslně uváděn v omyl. Reklamní leták porovnává cenový program pro přímé připojení u programů Českého Telecomu a cenový program pro nepřímé připojení u programů Business Call Smart společnosti Aliatel. Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy je srovnávací kampaň v pořádku. „Reklamní kampaň je fakticky zcela správná a popisuje naprosto reálnou situaci,“ řekl. Soud zamítl pro formální nedostatky. Marketingový ředitel Aliatelu Pavel Štajner oznámil, že firma žalobu rozšíří a zároveň se obrátí na antimonopolní úřad. Cílem žaloby je zákaz letákové akce, stažení inzerce v novinách a veřejná omluva.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít