Zákulisní ráj

13. května 2011, 16:34 - Tomáš Pergler
13. května 2011, 16:34

Glosa

Manažeři amerických hedgeových fondů se připravují na horší časy. Budou si muset dávat mnohem větší pozor na způsob, jakým získávat klíčové informace pro své investice. Minulý týden totiž spadla klec za jedním z jejich známých kolegů. Raj Rajaratnam, zakladatel skupiny Galleon Group, doplatil na to, že vyšetřovatelé poprvé v historii nasadili odposlouchávací zařízení, aby ho usvědčili z takzvaného insider tradingu neboli obchodování na základě neveřejných informací. Rodákovi ze Srí Lanky hrozí skoro dvacet let za mřížemi.
Kolik lidí z investičního světa by asi muselo do tepláků, kdyby se jim měřilo stejným metrem jako bývalému šéfovi fondu, který před několika lety spravoval kolem sedmi miliard dolarů? Jak poznamenal týdeník Economist, obchodování podnícené neveřejnými informacemi je tak rozšířené, že se pravděpodobně nedá zcela vymýtit. Často se například stává, že objemy obchodů s určitými akciemi „záhadně“ vzrostou krátce před oznámením fúze či akvizice. Podle odhadů britského dozorčího orgánu FSA se tyto podezřelé aktivity vyskytují u třiceti procent takových případů.
Pokud by američtí investoři v obavách před vládními agenty a štěnicemi hledali nějaký ráj, kde se insider tradingu dobře daří, jako jeden hlavních kandidátů by se jistě nabízela střední a východní Evropa. Přístup k té správné zákulisní informaci, která se navenek drží pod pokličkou, zde stále platí za skutečný základ k rychlému zbohatnutí. Na co podnikavost, pracovitost nebo inovační myšlení, stačí mít dobré kamarády na důležitých místech, kteří v pravou chvíli dají echo. Obzvlášť Česká republika skýtá pro milovníky tohoto typu byznysu naprosto bezpečné útočiště. Co jiného může přesvědčit než fakt, že tento způsob zajištění klidného stáří použil zcela beztrestně i jeden z bývalých premiérů. Grossův nákup a prodej akcií Moravia Energo jsou ostatně mezi nejedním tuzemským brokerem považovány za vůbec největší frajeřinu tohoto střihu u nás. Všem je přitom jasné, že za finanční operací někdejšího železničáře jistě nebyla investorská genialita ani náhlé osvícení prozřetelnosti. Nakonec tak ani nemusí vadit, že v Česku se hedgeový fond prakticky nedá zaregistrovat a tuzemští zájemci o investování s vyšším rizikem, ale i vyšším potenciálním ziskem se musejí obracet do zahraničí. Stejně tak není žádnou překážkou, že na zdejším trhu oficiálně platí přísnější regulační omezení než ve Spojených státech.
No co, nejsme rájem daňovým, tak aspoň zůstaňme rájem pro pokoutné obchody, dalo by se říci. Potíž je v tom, že zatímco z nízkých daní může těžit celá ekonomika, v tom druhém případě, kdy se dá vydělat opravdu hodně peněz, zbohatne jenom pár lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít