Zákulisní ráj

13. května 2011, 16:34 - Tomáš Pergler
13. května 2011, 16:34

Glosa

Manažeři amerických hedgeových fondů se připravují na horší časy. Budou si muset dávat mnohem větší pozor na způsob, jakým získávat klíčové informace pro své investice. Minulý týden totiž spadla klec za jedním z jejich známých kolegů. Raj Rajaratnam, zakladatel skupiny Galleon Group, doplatil na to, že vyšetřovatelé poprvé v historii nasadili odposlouchávací zařízení, aby ho usvědčili z takzvaného insider tradingu neboli obchodování na základě neveřejných informací. Rodákovi ze Srí Lanky hrozí skoro dvacet let za mřížemi.
Kolik lidí z investičního světa by asi muselo do tepláků, kdyby se jim měřilo stejným metrem jako bývalému šéfovi fondu, který před několika lety spravoval kolem sedmi miliard dolarů? Jak poznamenal týdeník Economist, obchodování podnícené neveřejnými informacemi je tak rozšířené, že se pravděpodobně nedá zcela vymýtit. Často se například stává, že objemy obchodů s určitými akciemi „záhadně“ vzrostou krátce před oznámením fúze či akvizice. Podle odhadů britského dozorčího orgánu FSA se tyto podezřelé aktivity vyskytují u třiceti procent takových případů.
Pokud by američtí investoři v obavách před vládními agenty a štěnicemi hledali nějaký ráj, kde se insider tradingu dobře daří, jako jeden hlavních kandidátů by se jistě nabízela střední a východní Evropa. Přístup k té správné zákulisní informaci, která se navenek drží pod pokličkou, zde stále platí za skutečný základ k rychlému zbohatnutí. Na co podnikavost, pracovitost nebo inovační myšlení, stačí mít dobré kamarády na důležitých místech, kteří v pravou chvíli dají echo. Obzvlášť Česká republika skýtá pro milovníky tohoto typu byznysu naprosto bezpečné útočiště. Co jiného může přesvědčit než fakt, že tento způsob zajištění klidného stáří použil zcela beztrestně i jeden z bývalých premiérů. Grossův nákup a prodej akcií Moravia Energo jsou ostatně mezi nejedním tuzemským brokerem považovány za vůbec největší frajeřinu tohoto střihu u nás. Všem je přitom jasné, že za finanční operací někdejšího železničáře jistě nebyla investorská genialita ani náhlé osvícení prozřetelnosti. Nakonec tak ani nemusí vadit, že v Česku se hedgeový fond prakticky nedá zaregistrovat a tuzemští zájemci o investování s vyšším rizikem, ale i vyšším potenciálním ziskem se musejí obracet do zahraničí. Stejně tak není žádnou překážkou, že na zdejším trhu oficiálně platí přísnější regulační omezení než ve Spojených státech.
No co, nejsme rájem daňovým, tak aspoň zůstaňme rájem pro pokoutné obchody, dalo by se říci. Potíž je v tom, že zatímco z nízkých daní může těžit celá ekonomika, v tom druhém případě, kdy se dá vydělat opravdu hodně peněz, zbohatne jenom pár lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít