Zákoník práce: norma na odstřel

29. května 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
29. května 2006, 00:00

PRACOVNÍ PRÁVO Sociální demokracie se znovu spojila s komunisty a definitivně prosadila nový zákoník práce -přes odpor Senátu, prezidenta republiky i zaměstnavatelských svazů. Podnikatelé ale ještě mají naději, že zákoník bude zrušen dříve, než se jím povinně začnou řídit.

PRACOVNÍ PRÁVO Sociální demokracie se znovu spojila s komunisty a definitivně prosadila nový zákoník práce -přes odpor Senátu, prezidenta republiky i zaměstnavatelských svazů. Podnikatelé ale ještě mají naději, že zákoník bude zrušen dříve, než se jím povinně začnou řídit. Poslední schůze Poslanecké sněmovny před volbami byla nabitá napětím. Před budovou parlamentu demonstrovali podnikatelé, odboráři i zdravotníci. Každý sice z jiného důvodu, ale spojovalo je jedno - nechuť k zásadním zákonům, které poslanci schvalují na poslední chvíli před volbami. Podnikatelům záleželo především na novém zákoníku práce. Podle nich totiž posunuje rozhodovací pravomoc ve firmách na stranu odborů a zaměstnanců, zatímco riziko z podnikání stále nese právě (a pouze) podnikatel. Řada z nich už mluví o návratu k socializaci hospodářství. Menší koaliční strany (lidovci a unionisté) jsou také proti, levicové převaze v parlamentu ale nemohly vzdorovat. ČSSD: KOMUNISTÉ NÁM NEVADÍ „V pomoci komunistů nevidím žádný problém. Na rozdíl od pánů Topolánků a Kalousků nemám žádné účelové mindráky, když zákon, který je dobrý pro tuto zemi, je podpořen komunistickými zákonodárci,“ prohlásil premiér Jiří Paroubek. „Sociální demokraté zahodili zdravý rozum, přiklánějí se na cestu státního dirigizmu,“ komentoval poslední hlasování šéf lidovců Miroslav Kalousek. ZÁKONÍK JE BRZDOU RŮSTU EKONOMIKY Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl ještě den před hlasováním rozeslal poslancům dopis, ve kterém je žádal, aby zákoník nepodpořili. „Zákoník práce není přínosem pro zaměstnavatele, zaměstnance ani ekonomiku této země. Výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy,“ upozornil Míl. Podle něj je zákoník složitý a nepřehledný. „Jde o normu, která by ve svých důsledcích byla brzdou ekonomického růstu. Bránila by zvyšování konkurenceschopnosti firem i úsilí o snižování nezaměstnanosti,“ domnívá se Míl. Hospodářská komora je připravena zajít ještě dál. Ve chvíli, kdy zákoník spatří světlo právního světa zveřejněním ve Sbírce zákonů, odešle připravený podnět k Ústavnímu soudu. Podle expertů komory jsou totiž některé paragrafy v naprostém rozporu s demokratickým právem. „Jedná se o pasáže, které umožňují odborovým organizacím zasahovat do přímého řízení firem, aniž by zároveň nesly odpovědnost,“ řekl prezident komory Jaromír Drábek. NEJVĚTŠÍ ZMĚNA OD ROKU 1990

Prezident Václav Klaus při svém vetu zákoníku práce uvedl, že tato nová norma posiluje nerovnováhu ve vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec ve prospěch zaměstnanců. „Zvyšuje nepružnost pracovního trhu u nás,“ napsal poslancům Klaus. Tvrdí, že zákon přispěje ke zvyšování nezaměstnanosti. Vytkl mu i to, že není srozumitelný. (Podrobněji o prezidentském vetu viz Profit č. 20/2006).

Ministerstvo práce a sociálních věcí - předkladatel návrhu zákoníku - s tím nesouhlasí. Připomíná, že nový zákoník práce ruší 58 dosavadních právních předpisů, mimo jiné nahrazuje i několik jiných zákonů. Je tedy výrazně úspornější. Spolu s novým zákonem o nemocenském pojištění, zákonem o úrazovém pojištění zaměstnanců a změnami v oblasti sociálních dávek přinese největší změnu celého systému od roku 1990.

OPOZICE: PŘIPRAVÍME MU RYCHLOU SMRT

Boj proti zákoníku již opozice těsně před volbami vzdala. Spojenectví sociální demokracie a komunistů bylo jasné už před hlasováním. Výsledek - 107 hlasů pro zákoník - to jen potvrdil. Mnozí poslanci s hlasem „proti“ proto ani ke svým hlasovacím křeslům nespěchali a celou událost raději ignorovali.

Opoziční politici totiž sázejí na výhru ve volbách. „Nejprve plánujeme zrušení některých paragrafů -třeba chceme, aby firmy s obratem do 15 milionů mohly zaměstnávat na sezonní práce a pak zaměstnance propustit,“ říká poslanec Walter Bartoš (ODS).

„Jestliže budeme sestavovat vládu, tak nejen nový zákoník práce, ale také zákon o nemocenském pojištění či o bezpečnosti práce zastavíme,“ potvrzuje stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Alena Páralová.

REVOLUČNÍ ZÁKONÍK? „Zákoník práce vrácený prezidentem republiky lze s trochou nadsázky nazvat zákonem revolučním. Byl přijat revoluční cestou, aniž by byly schváleny teze. Byl přijat přes odpor odborné veřejnosti, Legislativní rady vlády, ombudsmana, koaličních partnerů ve vládě, přes odpor demokratické opozice, přes odpor tripartity, přes odpor části odborů, přes odpor Senátu.“ Alena Páralová, stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS RELIKT Z DOB SOCIALISMU Současný zákoník práce (č. 65/1965 Sb.) patří k nejdéle platným právním předpisům. Byl schválen v roce 1965 a nabyl účinnosti 1. ledna 1966, tedy před čtyřiceti lety. Norma má za sebou již 51 novelizací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít