Zákoník práce je jak z 19. století

05. února 2007, 00:00 - PETRA ŠKOPOVÁ
05. února 2007, 00:00

Nový zákoník práce je psán jak pro začátek 19. století. Tehdy se pracovalo šest týdnu, 12 hodin denně a do práce chodily i malé děti. Mám pocit, že dnešní zákonodárci píší zákony s touto vizí. Nevím, kdy naposledy viděli funkční firmu 21.

století, ale pokud by takový podnik navštívili, museli by zjistit, že dobrých zaměstnanců si všichni považují a snaží se pro ně vytvořit inspirativní prostředí. Samozřejmě, že těch, kteří nepochopili, že v zaměstnání se pracuje, se všichni snaží zbavit.

Třeba určování pracovní doby je velmi specifické pro každý obor. Zemědělci potřebují v létě pracovat 15 hodin denně a v zimě nemusí traktoristé chodit do práce vůbec. Podobně jsou na tom třeba stavaři. Poslanci sami porušují vlastní zákony, když zasedají dlouho do noci.

Mám obchodní kontakty po celé zemi a nikde jsem nezaregistrovala dramatické stížnosti zaměstnanců na podmínky. Nejvíce stížností pochází od zaměstnanců nadnárodních obchodních řetězců a dalších zahraničních firem, které většinou ještě dostávají výhodné státní pobídky.

Kolik tiskopisů a formulářů, které dnes musíme vyplňovat, je použitelných pro řízení podniku? Jsou to papíry, které si vymyslel jakýsi úředník a my je jako ovce vyplňujeme, abychom předešli pokutám od kontrolních orgánů. Všichni slušní podnikatelé by ocenili zjednodušení předpisů. Nevím, jak mají v USA napsaný zákoník práce. Ale rok jsem tam pracovala a kromě šeků, které mi farmář dával každých čtrnáct dnů, jsem žádné jiné papíry nepodepisovala.

Jaké výhody má dnes podnik, který prochází všemožnými kontrolami bez ztráty kytičky? Žádné, jen si úředníci řeknou, že je dobré tam chodit na kontroly, protože je firma vstřícná. Líbilo by se mi získat jako bonus to, že po kladné inspekci následují jakési kontrolní prázdniny. Nejde o to, že by firma začala věci dělat hůře, ale ušetřila by tak potenciál vlastních lidí.

Téma zákonů a podpory podnikání je téma velmi obsáhlé a můžeme jen doufat, že nová vláda omezí alespoň zčásti současnou byrokracii. Určitě by to přispělo k rozvoji podnikání a tvorbě HDP.

Poslanci sami porušují vlastní zákony, když zasedají dlouho do noci.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít