Zákoník práce je jak z 19. století

05. února 2007, 00:00 - PETRA ŠKOPOVÁ
05. února 2007, 00:00

Nový zákoník práce je psán jak pro začátek 19. století. Tehdy se pracovalo šest týdnu, 12 hodin denně a do práce chodily i malé děti. Mám pocit, že dnešní zákonodárci píší zákony s touto vizí. Nevím, kdy naposledy viděli funkční firmu 21.

století, ale pokud by takový podnik navštívili, museli by zjistit, že dobrých zaměstnanců si všichni považují a snaží se pro ně vytvořit inspirativní prostředí. Samozřejmě, že těch, kteří nepochopili, že v zaměstnání se pracuje, se všichni snaží zbavit.

Třeba určování pracovní doby je velmi specifické pro každý obor. Zemědělci potřebují v létě pracovat 15 hodin denně a v zimě nemusí traktoristé chodit do práce vůbec. Podobně jsou na tom třeba stavaři. Poslanci sami porušují vlastní zákony, když zasedají dlouho do noci.

Mám obchodní kontakty po celé zemi a nikde jsem nezaregistrovala dramatické stížnosti zaměstnanců na podmínky. Nejvíce stížností pochází od zaměstnanců nadnárodních obchodních řetězců a dalších zahraničních firem, které většinou ještě dostávají výhodné státní pobídky.

Kolik tiskopisů a formulářů, které dnes musíme vyplňovat, je použitelných pro řízení podniku? Jsou to papíry, které si vymyslel jakýsi úředník a my je jako ovce vyplňujeme, abychom předešli pokutám od kontrolních orgánů. Všichni slušní podnikatelé by ocenili zjednodušení předpisů. Nevím, jak mají v USA napsaný zákoník práce. Ale rok jsem tam pracovala a kromě šeků, které mi farmář dával každých čtrnáct dnů, jsem žádné jiné papíry nepodepisovala.

Jaké výhody má dnes podnik, který prochází všemožnými kontrolami bez ztráty kytičky? Žádné, jen si úředníci řeknou, že je dobré tam chodit na kontroly, protože je firma vstřícná. Líbilo by se mi získat jako bonus to, že po kladné inspekci následují jakési kontrolní prázdniny. Nejde o to, že by firma začala věci dělat hůře, ale ušetřila by tak potenciál vlastních lidí.

Téma zákonů a podpory podnikání je téma velmi obsáhlé a můžeme jen doufat, že nová vláda omezí alespoň zčásti současnou byrokracii. Určitě by to přispělo k rozvoji podnikání a tvorbě HDP.

Poslanci sami porušují vlastní zákony, když zasedají dlouho do noci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít