Zákon o veřejné dopravě: soukromí dopravci dostanou šanci

24. dubna 2009, 00:00 - Tomáš Johánek
24. dubna 2009, 00:00

Jedním z velkých restů ministerstva dopravy pod vedením odstupujícího ministra Petra Bendla a jeho předchůdce Aleše Řebíčka je neexistence zákona o veřejné dopravě. Jeho přijetí očekávají zejména soukromí dopravci, protože jim umožní zejména na železnici lépe konkurovat dosavadnímu monopolu Českých drah.

Autor: ČD

Ministerstvo dopravy podle informací odstupujícího ministra Petra Bendla už finalizuje práce na novém zákonu o veřejné dopravě. Ten má zavést povinnost pro stát a kraje vypisovat tendry na dopravu hrazenou z veřejných peněz. Vítězným firmám dá podnikatelskou jistotu v podobě dlouhodobých smluv. Právě dlouhodobé smlouvy umožní soukromým dopravcům, zejména na železnici, investovat do svého vozového parku.

„Dnes se uzavírají smlouvy obvykle na jeden rok, což prakticky znemožňuje soukromým dopravcům investovat peníze do lokomotiv a vagonů,“ říká předseda představenstva Sdružení železničních společností Jiří Mužík. Povinnost zorganizovat soutěž bude mít veřejná správa v autobusové dopravě. Na železnici může uzavřít smlouvu s dopravcem přímo, pokud neprojeví zájem více firem. V takovém případě bude moci kraj či stát kdykoliv vyjmout z platnosti smlouvy balík linek či tratí a vypsat novou soutěž, pokud se objeví další zájemce.

Soukromníci se dostanou i k rychlíkům

Ministerstvo dopravy například v rámci jediné objednávky rychlíkových spojů platí Českým drahám ročně 3,3 miliardy korun. Objednávka je vždy na rok. Podle Ondřeje Michalčíka z odboru veřejné dopravy rezortu dopravy by se v budoucnu měly rychlíky objednávat v deseti až patnácti balíčkách. „Naše představa je desetiletá smlouva,“ uvedl Michalčík.

Podle evropského nařízení nesmí jít u autobusové dopravy o smlouvy delší než deset let, u železniční dopravy je limitem 15 let. „Díky dlouhodobým smlouvám získají dopravci jistotu, že jejich investice nebudou za rok za dva ohroženy, a objednatelé jsou zároveň vedeni k tomu, aby nemysleli v horizontu jediného roku, ale dlouhodobě,“ zdůrazňuje ministr Bendl.

Dopravci musejí respektovat standardy

Další novinkou, se kterou počítá zákon o veřejné dopravě, je stanovení nepřekročitelných standardů ve smlouvách mezi dopravci a objednateli dopravy. „Bude například jasně stanoveno, že vozidlo musí mít místa pro přepravu dětských kočárků, místa pro cestující se zdravotním postižením, místa pro vodicí psy nebo stanovený poměr bezbariérových vozidel. Vymezí také přesněji kompetence mezi státem, kraji a obcemi,“ říká ministr dopravy. Na zákoně o veřejné dopravě se pracuje již několik let, jeho přijetí sliboval už exministr Řebíček. Podle Bendla by návrh zákona měl být definitivně hotov do poloviny letošního roku, pokud pak projde oběma komorami parlamentu, plánuje se jeho účinnost od 1. ledna 2010.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít