Zákon o DPH má zpoždění

22. března 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
22. března 2004, 00:00

POUZE VÍCE NEŽ MĚSÍC SCHÁZÍ KE VSTUPU DO EU A PODNIKATELÉ ANI BERNÍ ÚŘADY ZATÍM NETUŠÍ JAK BUDE VYPADAT NOVÝ ZÁKON O DPH. Teprve v polovině minulého týdne odešel zákon o dani z přidané hodnoty do senátu. Ten se jím má zabývat na plenární schůzi na začátku dubna. Nejzazší možný termín zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů k 1.

POUZE VÍCE NEŽ MĚSÍC SCHÁZÍ KE VSTUPU DO EU A PODNIKATELÉ ANI BERNÍ ÚŘADY ZATÍM NETUŠÍ JAK BUDE VYPADAT NOVÝ ZÁKON O DPH.

Teprve v polovině minulého týdne odešel zákon o dani z přidané hodnoty do senátu. Ten se jím má zabývat na plenární schůzi na začátku dubna. Nejzazší možný termín zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů k 1. květnu, kterým teprve vstupuje jakýkoli obecně závazný předpis v platnost, je tak ohrožen. Předtím ještě musí senátoři zákon projednat v hospodářském výboru a ve výboru pro integraci. Pokud sněmovna spozměňovacími návrhy senátu nevysloví souhlas, bude je muset přehlasovat sto jedna poslanci. A to po odchodu dvou poslanců Unie svobody z vládních lavic není vůbec jisté. Přijetí zákona do data vstupu do EU může ohrozit i případné veto Václava Klause. Prezident dal již opakovaně najevo, že se nehodlá smířit s vládní podobou reformy veřejných financí, jíž je nový zákon o DPH nedílnou součástí. Pokud by prezident zákon zamítl, opět by jej museli poslanci přehlasovat stojedničkou. Ministerstvo financí je zatím optimistické. Mluvčí MF Eva Nováková Profitu sdělila, že pevně věří, že zákon bude přijat včas. Že se ale zákon dá ještě do 1. května přijmout, zatím míní i opozice. Podle místopředsedy rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého (ODS) však může být problémem, který může legislativní proces pozdržet, právě soudržnost vládní koalice. Ministerstvo odmítá byť jen spekulovat o tom, co by nastalo v případě, že by do data vstupu zákon nebyl přijat. Podle právníků by v případě nepřijetí do 1. května platil starý zákon, s tím, že v oblastech, v nichž se dotýká vzájemného styku mezi státy EU, by vstoupila v platnost směrnice č. 6 Evropských společenství týkající se daní. Evropská komise by pak v takovém případě zahájila vytýkací řízení vůči ČR, které by mohlo vést až k udělení pokuty. Problém se zákonem o DPH je však rovněž v tom, že i v případě včasného přijetí bude zbývat jenom málo času podnikatelům a správcům daně na zákon se připravit. Nový zákon o DPH přitom neznamená jenom přeřazení většiny služeb a zboží do základní, devatenáctiprocentní sazby, ale i řadu změněných administrativních úkonů, souvisejících se vstupem do EU. Na všechny tyto změny si musí podnikatel uzpůsobit účetnictví, případně software. Pozdní přijetí zákona kritizují jak opoziční poslanci, tak i někteří vládní politici, jako již citovaný senátor Kolář. Podle zástupců podnikatelů, například předsedy Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy či prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka, se celý nový systém bude usazovat tři až šest měsíců. Podnikatelé se vněm však budou muset naučit žít ze dne na den.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít