Zákon o DPH má zpoždění

22. března 2004, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
22. března 2004, 00:00

POUZE VÍCE NEŽ MĚSÍC SCHÁZÍ KE VSTUPU DO EU A PODNIKATELÉ ANI BERNÍ ÚŘADY ZATÍM NETUŠÍ JAK BUDE VYPADAT NOVÝ ZÁKON O DPH. Teprve v polovině minulého týdne odešel zákon o dani z přidané hodnoty do senátu. Ten se jím má zabývat na plenární schůzi na začátku dubna. Nejzazší možný termín zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů k 1.

POUZE VÍCE NEŽ MĚSÍC SCHÁZÍ KE VSTUPU DO EU A PODNIKATELÉ ANI BERNÍ ÚŘADY ZATÍM NETUŠÍ JAK BUDE VYPADAT NOVÝ ZÁKON O DPH.

Teprve v polovině minulého týdne odešel zákon o dani z přidané hodnoty do senátu. Ten se jím má zabývat na plenární schůzi na začátku dubna. Nejzazší možný termín zveřejnění zákona ve Sbírce zákonů k 1. květnu, kterým teprve vstupuje jakýkoli obecně závazný předpis v platnost, je tak ohrožen. Předtím ještě musí senátoři zákon projednat v hospodářském výboru a ve výboru pro integraci. Pokud sněmovna spozměňovacími návrhy senátu nevysloví souhlas, bude je muset přehlasovat sto jedna poslanci. A to po odchodu dvou poslanců Unie svobody z vládních lavic není vůbec jisté. Přijetí zákona do data vstupu do EU může ohrozit i případné veto Václava Klause. Prezident dal již opakovaně najevo, že se nehodlá smířit s vládní podobou reformy veřejných financí, jíž je nový zákon o DPH nedílnou součástí. Pokud by prezident zákon zamítl, opět by jej museli poslanci přehlasovat stojedničkou. Ministerstvo financí je zatím optimistické. Mluvčí MF Eva Nováková Profitu sdělila, že pevně věří, že zákon bude přijat včas. Že se ale zákon dá ještě do 1. května přijmout, zatím míní i opozice. Podle místopředsedy rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého (ODS) však může být problémem, který může legislativní proces pozdržet, právě soudržnost vládní koalice. Ministerstvo odmítá byť jen spekulovat o tom, co by nastalo v případě, že by do data vstupu zákon nebyl přijat. Podle právníků by v případě nepřijetí do 1. května platil starý zákon, s tím, že v oblastech, v nichž se dotýká vzájemného styku mezi státy EU, by vstoupila v platnost směrnice č. 6 Evropských společenství týkající se daní. Evropská komise by pak v takovém případě zahájila vytýkací řízení vůči ČR, které by mohlo vést až k udělení pokuty. Problém se zákonem o DPH je však rovněž v tom, že i v případě včasného přijetí bude zbývat jenom málo času podnikatelům a správcům daně na zákon se připravit. Nový zákon o DPH přitom neznamená jenom přeřazení většiny služeb a zboží do základní, devatenáctiprocentní sazby, ale i řadu změněných administrativních úkonů, souvisejících se vstupem do EU. Na všechny tyto změny si musí podnikatel uzpůsobit účetnictví, případně software. Pozdní přijetí zákona kritizují jak opoziční poslanci, tak i někteří vládní politici, jako již citovaný senátor Kolář. Podle zástupců podnikatelů, například předsedy Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy či prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka, se celý nový systém bude usazovat tři až šest měsíců. Podnikatelé se vněm však budou muset naučit žít ze dne na den.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít