Zakladatel AAA Auto se po 20 letech stahuje z vedení firmy

16. července 2012, 18:42 - Tomáš Plhoň, Euro
16. července 2012, 18:42

Největší prodejce ojetých vozů v Česku, AAA Auto, mění generálního ředitele. Po dvaceti letech se čela AAA Auto stahuje její majitel, čechoaustralan Anthony Denny. Učinil tak poměrně potichu, což při zpětném pohledu na jeho dosavadní dráhu působí poměrně překvapivě. Denny začínal v branži už v krátce po pádu železné opony, kdy začal do zemí bývalého východního bloku dovážet vojenské veterány. Už v roce 1992 se ale přestěhoval do Česka a krátce na to zde otevřel svůj první autobazar.

Sám Denny v několika rozhovorech uvedl, že byznys jeho firmy je v Česku vnímán kontroverzně. To platí zvláště v posledních letech, kdy se „Áčka“ na delší období dostala do hluboké ztráty zaviněné příliš rychlou expanzí do zahraničí a výrazným zhoršením ekonomických podmínek. Firma musela provést tvrdou restrukturalizaci a stáhnout se z maďarského a polského trhu. Po propouštění a snižování počtu poboček se sice podařilo vrátit společnost do zisku, počet prodaných vozů však stále ani zdaleka nedosahuje výše před pěti lety.

Tehdy se Denny rozhodl k osudovému kroku upsat akcie AAA Auto na pražské a maďarské burze. V primárním úpisu se jedna akcie prodávala za 55 korun a společnost tak od investorů získala 39 milionů eur. Jen měsíc po IPO společnost vykázala k velkému překvapení většiny investorů ztrátu kvůli „nečekaným nákladům“. Rok na to už cena klesla k osmi korunám za akcii a ozvala se dokonce podezření v tom smyslu, že firma před úpisem záměrně investory klamala.


Čtěte také:

Denny se stáhnul z čela AAA Auto, nahradila ho Karolína Topolová

Zisk AAA Auto byl loni rekordní. Čtvrt miliardy korun


Dennymu se však podařilo nařčení rozptýlit. Po pádu ceny se přímo nabízela možnost vykoupit všechny akcie zpátky za zlomek ceny, byznysmen však na burze zůstal i přes to, že s těmito cennými papíry se zde téměř neobchoduje. Za poslední roky sice postupně navyšoval svůj podíl, šlo ale o menší nákupy v řádech stovek tisíc korun. Zatímco během IPO byla ve volném oběhu necelá třetina akcií, po pěti letech je to více než 20 procent. Denny přitom avizoval, že svůj podíl nehodlá navýšit nad pět procent akcií. Jejich cena se mezitím dostala na současných 19 korun. Nyní sám vlastní necelá čtyři procenta akcií, přes svoji firmu ale dalších skoro sedmdesát. Denny si svůj podíl ve společnosti ponechá.

V posledním roce šéfování si Denny ještě splnil svůj sen zahájit expanzi v Rusku, když společnost loni na podzim otevřela svůj první autobazar ve Ščerbince jižně od Moskvy. Již příští rok by podle plánů měla být v zisku. Na to už ale bude muset dohlédnout nová generální ředitelka, Dennyho dlouholetá spolupracovnice Karolína Topolová. „Uvědomuji si, že v našem přístupu k udržení zákazníků jsou určité rezervy a chystám se tento stav razantně změnit,“ řekla při této příležitosti pro ČTK. Denny si svůj podíl ve společnosti ponechá a v rámci managementu se stáhne do pozice neexekutivního předsedy představenstva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít