Zakladatel AAA Auto se po 20 letech stahuje z vedení firmy

16. července 2012, 18:42 - Tomáš Plhoň, Euro
16. července 2012, 18:42

Největší prodejce ojetých vozů v Česku, AAA Auto, mění generálního ředitele. Po dvaceti letech se čela AAA Auto stahuje její majitel, čechoaustralan Anthony Denny. Učinil tak poměrně potichu, což při zpětném pohledu na jeho dosavadní dráhu působí poměrně překvapivě. Denny začínal v branži už v krátce po pádu železné opony, kdy začal do zemí bývalého východního bloku dovážet vojenské veterány. Už v roce 1992 se ale přestěhoval do Česka a krátce na to zde otevřel svůj první autobazar.

Sám Denny v několika rozhovorech uvedl, že byznys jeho firmy je v Česku vnímán kontroverzně. To platí zvláště v posledních letech, kdy se „Áčka“ na delší období dostala do hluboké ztráty zaviněné příliš rychlou expanzí do zahraničí a výrazným zhoršením ekonomických podmínek. Firma musela provést tvrdou restrukturalizaci a stáhnout se z maďarského a polského trhu. Po propouštění a snižování počtu poboček se sice podařilo vrátit společnost do zisku, počet prodaných vozů však stále ani zdaleka nedosahuje výše před pěti lety.

Tehdy se Denny rozhodl k osudovému kroku upsat akcie AAA Auto na pražské a maďarské burze. V primárním úpisu se jedna akcie prodávala za 55 korun a společnost tak od investorů získala 39 milionů eur. Jen měsíc po IPO společnost vykázala k velkému překvapení většiny investorů ztrátu kvůli „nečekaným nákladům“. Rok na to už cena klesla k osmi korunám za akcii a ozvala se dokonce podezření v tom smyslu, že firma před úpisem záměrně investory klamala.


Čtěte také:

Denny se stáhnul z čela AAA Auto, nahradila ho Karolína Topolová

Zisk AAA Auto byl loni rekordní. Čtvrt miliardy korun


Dennymu se však podařilo nařčení rozptýlit. Po pádu ceny se přímo nabízela možnost vykoupit všechny akcie zpátky za zlomek ceny, byznysmen však na burze zůstal i přes to, že s těmito cennými papíry se zde téměř neobchoduje. Za poslední roky sice postupně navyšoval svůj podíl, šlo ale o menší nákupy v řádech stovek tisíc korun. Zatímco během IPO byla ve volném oběhu necelá třetina akcií, po pěti letech je to více než 20 procent. Denny přitom avizoval, že svůj podíl nehodlá navýšit nad pět procent akcií. Jejich cena se mezitím dostala na současných 19 korun. Nyní sám vlastní necelá čtyři procenta akcií, přes svoji firmu ale dalších skoro sedmdesát. Denny si svůj podíl ve společnosti ponechá.

V posledním roce šéfování si Denny ještě splnil svůj sen zahájit expanzi v Rusku, když společnost loni na podzim otevřela svůj první autobazar ve Ščerbince jižně od Moskvy. Již příští rok by podle plánů měla být v zisku. Na to už ale bude muset dohlédnout nová generální ředitelka, Dennyho dlouholetá spolupracovnice Karolína Topolová. „Uvědomuji si, že v našem přístupu k udržení zákazníků jsou určité rezervy a chystám se tento stav razantně změnit,“ řekla při této příležitosti pro ČTK. Denny si svůj podíl ve společnosti ponechá a v rámci managementu se stáhne do pozice neexekutivního předsedy představenstva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít