Zakládání živností ve vybraných zemích

12. června 2006, 00:00 - admin
12. června 2006, 00:00

RAKOUSKO - RYCHLE A JEDNODUŠE U všech zakládaných živností je povinná registrace u místní pobočky živnostenského úřadu, podnikatel musí kontaktovat místní finanční úřad kvůli DIČ a místní úřad příslušný pro sociální pojištění. Ve většině případů je nutná i registrace v obchodním rejstříku u příslušného místního soudu.

RAKOUSKO - RYCHLE A JEDNODUŠE

U všech zakládaných živností je povinná registrace u místní pobočky živnostenského úřadu, podnikatel musí kontaktovat místní finanční úřad kvůli DIČ a místní úřad příslušný pro sociální pojištění. Ve většině případů je nutná i registrace v obchodním rejstříku u příslušného místního soudu. V případě přijetí zaměstnanců je nutno přihlásit se u Územní nemocenské pokladny.

Živnosti se v Rakousku rozdělují podle živnostenského zákona do tří základních skupin:

1)Volné, u nichž není potřeba specifická praxe, vzdělání nebo profesní zkouška. Vyžaduje se pouze jejich registrace.

2)Regulované živnosti jako například řezník nebo truhlář. V tomto případě je nutné prokázat kvalifikaci, například dokladem o profesních nebo manažerských zkouškách.

3)Další činnosti, jako kosmetičky, fotografové nebo podnikání v maloobchodě. Také zde jsou třeba odborné nebo manažerské zkoušky.

Členství v obchodní komoře je povinné.

NĚMECKO - ÚŘEDNÍKY SI PLATÍM, VYŘIZUJÍ ZA MĚ

Podnikatel musí navštívit oddělení pro registraci podnikání na místním městském úřadě, kde je mu po předložení osobních dokladů a případně povolení pro regulované typy živností podnik zaregistrován. Úřad sám potom informuje finanční úřad kvůli DIČ, dále příslušnou komoru, pod kterou živnost spadá, úřad práce a zdravotní pojišťovnu. V případě, že podnik má zaměstnance, je mu úřadem práce přiděleno i registrační číslo podniku a městský úřad informuje oborový svaz. Zápis do obchodního rejstříku je nutný až od určité výše obratu, zisku, majetku podniku, a závisí i na dalších okolnostech.

Samotná ohlašovací povinnost probíhá u příslušné instituce podle druhu živnosti:

1) U volných živností registrací a zápisem do rejstříku průmyslové a obchodní komory.

2) U 127 řemesel vyjmenovaných v zákoně o řemeslech (například malíř nebo tesař) je nutné získat povolení na základě vzájemného uznávání dokladů o profesní způsobilosti. Povinný je zápis a členství v místní komoře řemesel.

3) V případě níže uvedených živností se potřebná licence vydává po prokázání praxe a splnění některých specifických požadavků. Samozřejmě i zde je možné uplatnit české potvrzení o kvalifikaci nebo praxi. Konkrétně se jedná o tyto živnosti:

 • osobní a nákladní přeprava
 •  podnikání v oblasti bezpečnosti
 •  výroba a obchod se zbraněmi
 • obchodník s nemovitostmi, investičními a finančními produkty 
 • domovy důchodců
 • licitátoři
 • autoškoly
 • zastavárny

Členství ve zmíněných komorách je v Německu povinné.

VELKÁ BRITÁNIE - BYROKRACII NEZNAJÍ

Založení podniku je v této zemi velmi jednoduché, rychlé a není zatíženo takřka žádnou zbytečnou papírovou prací. Velká Británie nemá institut živnostenského podnikání, nahrazuje jej šířeji pojatý takzvaný sole trader.

Na internetových stránkách příslušného daňového úřadu (inland revenue) je k dispozici dvoustránkový formulář, jehož pomocí žadatel zaregistruje svůj podnik a zároveň se i přihlásí k sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Zda daná živnost patří k regulovaným, nebo volným, je možné zjistit na stránce: www.dfes.gov.uk/europeopen. Zde jsou také informace, kde případně žádat o uznání kvalifikace, které je v této zemi pojímáno poměrně benevolentně. Určitá specifická pravidla platí ve Velké Británii ve stavebnictví. Členství v profesních komorách není povinné.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
 • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

 • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

 • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

 • Firma s hypotékami za 22 miliard

 • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

 • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

 • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

 • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

 • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít